Scenariusz zajęć dla grupy 4-5-latków z obszarów: wspomaganie

Transkrypt

Scenariusz zajęć dla grupy 4-5-latków z obszarów: wspomaganie
Scenariusz zajęć dla grupy 5-latków z obszarów: wspomaganie rozwoju intelektualnego
dzieci wraz z edukacją językową. – 20.12.2010
Temat zajęcia - „Gwiazdka” – aktywność językowa i literacka; wprowadzenie
w świąteczny nastrój, rozwijanie umiejętności uważnego słuchania utworu literackiego oraz
rozmowy na jego temat, porządkowanie przedmiotów według wielkości i koloru
Cel ogólny:
5-latki:





Poznanie zwyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia
Wdrażanie do uważnego słuchania dłuższych opowiadań
Nabywanie umiejętności regulowania siły wydechu oraz nawyku wdychania
powietrza nosem i wydychania ustami
Porządkowanie przedmiotów według wielkości i koloru
Ćwiczenie słuchu fonematycznego
Cel operacyjny:
5-latki:




dziecko potrafi uważnie wysłuchać dłuższe opowiadanie
dziecko potrafi prawidłowo regulować siłę wydechu przy prawidłowym wdechu
nosem i wydechu ustami
dziecko potrafi podzielić przedmiotu ze względu na dwie cechu: według koloru i
wielkości
dziecko prawidłowo dzieli wyrazy na sylaby i prawidłowo przelicza liczbę sylab
zawartych w danych słowach
Metody pracy z dziećmi:






rozmowa
tłumaczenie
naśladownictwo
inscenizacja ilustracyjna opowiadania
aktywność ruchowa
aktywność oddechowa
Formy pracy:


Praca indywidualna
Praca grupowa
Pomoce dydaktyczne:


Opowiadanie „Gwiazdka” z książki Przygody kota Filomena S. Grabowskiego, M.
Nejmana
Ilustracje do opowiadania


Małe gwiazdki z bibuły, słomki do napojów, małe obręcze
Gwiazdki w 3 kolorach i w trzech wielkościach dla każdego dziecka
Przebieg zajęć:
1. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Saneczkarze”
- dzieci "saneczkarze" w siadzie, nogi w lekkim rozkroku
- każdy ma przed sobą duży klocek (przeszkoda) - Wykonują ruchy zgodnie z poleceniem
- przeszkoda z lewej strony, z prawej strony, z przodu - układają klocek na wskazanym
miejscu
- następnie klocek kładą za sobą
- saneczkarze" przechylają się w tył, na lewą stronę, na prawą stronę, przewracają się na
lewą stronę, na prawą stronę - dzieci kładą się na lewym boku, na prawym boku
2. Wprowadzenie do opowiadania „Gwiazdka”
- nauczycielka prezentuje ilustracje przedstawiającą izbę z choinką, stołem świątecznym i
postaciami kotów Filomona i Bonifacego
- słuchanie opowiadania
3. Rozmowa
- rozmowa z dziećmi na temat opowiadania
Jak babcia i dziadek przygotowują się do świąt?
Jak w waszym domach wyglądają przygotowania do świąt?
Ile i jakie potrawy znajdują się na wigilijnym stole?
Co to znaczy dać komuś gwiazdkę?
4. Zabawa oddechowa „Tańczące gwiazdki”
- każde dziecko otrzymuje słomkę do napojów oraz kilka gwiazdek z bibuły
- zadaniem każdego dziecka jest przedmuchanie gwiazdek z jednego końca Sali do
drugiego
5. Układanie gwiazdek
- nauczycielka wykłada na dywanie gwiazdki w trzech kolorach i w trzech wielkościach
- dzieci obserwują gwiazdki po czym podają propozycje w jaki sposób można by je
podzielić
- dzieci dzielą gwiazdki według koloru, potem według wielkości
- następnie dzieci starają się ułożyć gwiazdki od najmniejszej do największej
6. „Czyje to prezenty”
- dzieci siedzą przed tablicą
- nauczycielka przypina do niej sylwety 4 postaci dzieci i prezentów (rower, korale, gra,
hulajnoga)
- zadaniem dzieci jest odgadnięcie o jakich prezentach marzą te dzieci
- każdą nazwę zabawki dzieci dzielą na sylaby po czym dopasowują do odpowiedniego
dziecka (każde dziecko ma pod sobą określoną liczbę kropek które odpowiadają ilości
sylab w wyrazie)
7. Zakończenie
- podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę
„W dzień Wigilii”
W dzień Wigilii, od rana,
nim wieczór nastanie,
ludzie chodzą po ulicy
zaaferowani.
Przez dzień cały niestrudzenie
tłum płynie jak strumień…
Każdy dźwiga mnóstwo paczek,
ledwie może unieść!
Dzieci stają przy wystawach,
gdzie zabawek pełni,
myśląc – czy się z pierwszą gwiazdą
ich marzenia spełnią?
W dzień Wigilii
dookoła odświętny już nastrój,
a ten nastrój się udziela
i ludziom i miastu.
Na choinkach gęsty śnieg
pod nogi się ściele,
ale nie od bieli śniegu
ludziom jest weselej!
Dzień Wigilii
to niezwykły sobie dzień
jak co dzień!
W każdym sercu, wierzcie mi,
życzliwość się rodzi.
I choć ludzie
w dzień Wigilii tacy zagonieni,
mają Uśmiech –
i z kimś drugim pragną go wymienić!

Podobne dokumenty