mianownik i biernik rzeczownika – ćwiczenia utrwalające

Transkrypt

mianownik i biernik rzeczownika – ćwiczenia utrwalające
CKPiDN w Mielcu – Zeszyty nauczycielskie – Nr5/2006
Scenariusz lekcji z języka niemieckiego
(mianownik i biernik rzeczownika
– ćwiczenia utrwalające)
Anna Burek
Zespół Szkół Technikcznych w Mielcu
Przedmiot: język niemiecki
Typ szkoły: ponadgimnazjalna
Klasa: pierwsza
Czas trwania: 45 minut
Temat lekcji:
Ich suche einen Kuli.
Mianownik i biernik rzeczownika – ćwiczenia
utrwalające.
Cele: powtórzenie nazw przyborów szkolnych i kolorów. Przypomnienie
i utrwalenie form rzeczownika w mianowniku. Ćwiczenie form rzeczownika
w bierniku.
Materiał leksykalny: nazwy przyborów szkolnych oraz kolorów
Materiał gramatyczny: mianownik i biernik rzeczownika
Pomoce dydaktyczne: podręcznik „Alles klar 1a” – Kapitel 1 (A16, Ü14, Ü15,
Ü16), kserokopie krzyżówki, kolorowe ilustracje przedstawiające przybory szkolne
– format A5
Formy socjalne: praca indywidualna, praca parami
Przebieg lekcji:
Część wprowadzająca: Uczniowie otrzymują kserokopie krzyżówki
z rysunkami przedstawiającymi przybory szkolne, którą rozwiązują parami.
Następnie rozwiązanie (Schulsachen) i poszczególne hasła sprawdzane są na forum
39
Anna Burek – „Scenariusz lekcji...”
klasy. Następnie nauczyciel pokazuje uczniom kolorowe ilustracje przedstawiające
różne przybory szkolne oraz zadaje pytania na które wskazani uczniowie
odpowiadają całymi zdaniami według zapisanego na tablicy przykładu: Was ist
das? Das ist ein Buch. Wie ist das Buch? Das Buch ist blau.
Prezentacja nowego materiału i praca nad nim: Uczniowie otwierają
podręczniki na str. 23, gdzie znajduje się tabelka ze znanymi im już formami
rzeczownika w mianowniku i bierniku. Uczniowie porównują oba przypadki,
omówione zostają różnice i podobieństwa. Następnie uczniowie czytają
przykładowy dialog znajdujący się pod tabelką (A16), w którym użyte są nazwy
przyborów szkolnych w bierniku, nauczyciel wyjaśnia nowe słownictwo. Następnie
wskazani przez nauczyciela uczniowie (2 osoby) tworzy ustnie podobny dialog –
nauczyciel pokazuje wybraną ilustrację przedstawiającą poszczególne przybory,
które uczniowie mają zastosować w dialogu. Po kilku przykładowych dialogach
uczniowie losują parami ilustrację oraz tworzą pisemnie w zeszycie dialog ze
słówkiem, które wylosowali. Wybrane dialogi zostają sprawdzone na forum klasy.
Następnie uczniowie rozwiązują zadania z części ćwiczeniowej podręcznika (Ü14
i Ü16 ze str.76), które utrwalają formy rzeczownika w bierniku. Ćwiczenia zostają
sprawdzone na forum klasy.
Podsumowanie lekcji i objaśnienie pracy domowej: Jako zadanie domowe
uczniowie rozwiązują ćwiczenie Ü15 ze str. 76, w którym należy uzupełnić formy
rodzajnika określonego w mianowniku lub bierniku.
Uwagi: Do wykonania krzyżówki i ilustracji wykorzystane zostały kolorowe
obrazki tzw. „Open Clip Arts”, które udostępniane są z programami graficznymi do
komputera. Można je też pobrać bezpłatnie z internetu, na przykład na stronie:
www.openoffice.pl
40