Zajęcia prowadzone metodą Weroniki Sherborne

Transkrypt

Zajęcia prowadzone metodą Weroniki Sherborne
SCENARIUSZ ZAJĘĆ
wg Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne
OPRACOWŁA: Kamila Hodurek-Kiebzak
GRUPA DZIECI: 4 - latki
TEMAT ZAJĘĆ: Wykorzystanie Metody Ruchu Rozwijającego w zajęciach przedszkolnych.
CEL Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ:

troska o zdrowie dzieci i ich sprawność fizyczną; zachęcanie do uczestnictwa
w zabawach i grach sportowych; (PP 6)
CEL OGÓLNY:
Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci.

uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym,
w parku, na boisku, w sali gimnastycznej (PP 5/4)
CELE SZCZEGÓŁOWE:







potrafi koncentrować uwagę,
posiada świadomość własnego ciała i przestrzeni,
nabywa i utrwala wiedzę o częściach ciała,
potrafi się relaksować,
ma poczucie więzi z współćwiczącym i grupą,
ma poczucie odpowiedzialności za siebie i kolegę,
dostosowuje ruchy we współpracy w parze i grupie,
METODY:
 aktywizująca,
 czynna,
FORMY PRACY:




indywidualna,
zespołowa,
grupowa,
zbiorowa,
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: tamburyno, miękkie kostki(sześciany),
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. POWITANIE
a) Dzieci witają się różnymi częściami ciała ( łokciami, brzuchami, kolanami, głowami, barkami itd.)
b) Rozgrzewanie części ciała od dolnych do górnych( od stóp do głowy)
2. ĆWICZENIA PROWADZĄCE DO WYCZUCIA WŁASNEGO CIAŁA
a) Leżenie na brzuchu i ślizganie się wokoło- leżenie na plecach i ślizganie się wokoło- siad i kręcenie się na
pośladkach wokoło
Strona 1 z 2
b) Siad prosty- przyciąganie obu nóg naraz do siebie ( ręce oparte wzdłuż boków) i odciąganie nóg do siadu
prostego
c) Wyczuwamy teraz nasze pięty w siadzie prostym lekko stukamy piętami o podłogę( jednocześnie dwie
pięty i naprzemiennie), teraz nasze palce staramy się dotknąć palcami podłogi ( jednocześnie dwie nogi
i naprzemiennie)
d) Wyczuwamy nasze łokcie – w siadzie łokciami dotykami kolan i kładziemy się dotykamy łokciami podłogi
( jednocześnie dwa łokcie)
e) Dotykanie prawym łokciem lewego kolana i na odwrót
f) Swobodny marsz wysoko unosimy kolana- następnie marsz na sztywnych nogach- i na gumowych nogach
ROZLUŻNIENIE
Dzieci kładą się na ziemię, ręce wzdłuż ciała – napinanie i rozluźnianie mięśni
3. ĆWICZENIA
POMAGAJĄCE
BEZPIECZEŃSTWA
ZDOBYĆ
PEWNOŚĆ
SIEBIE
I
POCZUCIE
a) Dzieci siadają w parach, tyłem do siebie ( aby plecy się dotykały) i starają się równocześnie wstawaććwiczący delikatnie kładzie się na plecy partnera, a ten stara się częściowo przyjąć ten ciężar
b) Lustro- dzieci stają w parach- wykonują różne ruchy a drugie dziecko ma je powtórzyć
c) Dalej w parach, dzieci uśmiechają się do siebie, robią miny, ściskają się mocno i lekko, przykładają do
siebie swoje dłonie, stopy, nogi, oglądanie ich u siebie i u partnera
d) Dzieci w parach trzymają się za ręce podskoki na jednej nodze ( równoczesne) i naprzemienne
e) Waga dzieci w parach, trzymają się za ręce krzyżując je, robią wagę, raz jedno wstaje raz drugie kuca,
naprzemiennie
f) W parach jedno dziecko robi mostek, drugie przechodzi wokół, nad, pod i zmiana
g) W parach- jedno dziecko robi domek ( w klęku podpartym) a drugie biega po sali w rytm tamburyna, gdy
tamburyno przestanie grać każdy szuka swego domku- i potem zmiana
h) Paczka- jedno dziecko zwija się w paczkę a drugie stara się je rozwiązać
i) ,,Roboty” jedna osoba ma zamknięte oczy zaś druga nią kieruje np. w prawo, prosto itp.
j) Wahadło para stoi naprzeciw siebie trzecia osoba staje pomiędzy nimi, bezwładnie przechyla się raz do
jednego dziecka raz do drugiego, dzieci łapią osobę w środku
k) Dzieci siadają w siadzie skrzyżnym, jedno za drugim, tworząc okrąg- na wyciszenie masują sobie plecy,
uszy, barki itd.
4. ĆWICZENIA UŁATWIAJĄCE NAWIĄZYWANIE KONTAKTU I WSPÓŁPRACY
Z PARTNEREM I GRUPĄ
a) Tunel- grupa tworzy tunel- dzieci po kolei czołgają się pod nim na początku na brzuchu potem na
plecach
b) Dzieci ustawiają się w dwóch rzędach, zwijamy dywan, jedno dziecko kładzie się na ziemię drugie je turla
i na zmianę
c) Dzieci biegają po sali w rytm tamburyna na hasło STOP dzieci ustają nieruchomo w jakiejś pozycji
( muchy latają- pająk idzie)
5. ZAKOŃCZENIE
a) Zabawa w wiatr- wszystkie dzieci kładą się na podłogę, szeroko ręce i nogi, oczy zamknięte, panuje
całkowita cisza, jedno dziecko ostrożnie obchodzi grupę kolegów, szumi jak wiatr, następnie wybiera
inne dziecko, kładzie się na jego miejsce a to wybrane dziecko znowu obchodzi grupę i wybiera
następne- aż wszystkie dzieci będą uczestniczyć ( dziecko, które było już wiatrem odwraca się i leży na
brzuchu nie może już być wybrane)s
b) Wszyscy siadamy w okręgu, trzymamy się za ręce i robimy Domino ( opadamy jeden na drugiego jak
domino)
c) WSTAJEMY- Żegnamy się pozostając dalej w okręgu- przesyłamy sobie ISKIERKĘ- uścisk dłoni
( idzie po kolei od każdego dziecka, dziecko gdy poczuje krzyczy MAM)
Strona 2 z 2