Scenariusz zajęć

Transkrypt

Scenariusz zajęć
Scenariusz zajęć
I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, zajęcia komputerowe
Temat: Segregujemy śmieci. Posługiwanie się wybranymi
programami i grami
Treści kształcenia:
Zajęcia komputerowe:
2. Uczeń posługuje się wybranymi programami i grami edukacyjnymi, rozwijając swoje
zainteresowania, korzysta z opcji w programach.
Edukacja przyrodnicza:
6. Uczeń podejmuje działania na rzecz ochrony przyrody w swoim środowisku; wie, jakie
zniszczenia w przyrodzie powoduje człowiek (zaśmiecanie lasów).
Edukacja polonistyczna:
3. Tworzenie wypowiedzi:
c) uczeń uczestniczy w rozmowach: zadaje pytania, udziela odpowiedzi i prezentuje własne
zdanie; poszerza zakres słownictwa i struktur składniowych.
Cele zoperacjonalizowane:
Uczeń potrafi:
● Posługiwać się wybranym programem edukacyjnym
● Korzystać z opcji w programach
● Segregować śmieci
● Zdefiniować, co to jest recykling
● Powiedzieć, dlaczego należy segregować śmieci
● Uważnie słuchać
● Odpowiadać na pytania
Nabywane umiejętności:
Uczeń umie:
● Posługiwać się wybranymi programami edukacyjnymi
● Korzystać z opcji w programach
● Segregować śmieci
● Działać na rzecz ochrony środowiska naturalnego
● Uważnie słuchać
● Rozmawiać na określony temat
Kompetencje kluczowe:
●
●
●
Kompetencje informatyczne
Kompetencje społeczne i obywatelskie
Umiejętność uczenia się
1
●
Porozumiewanie się w języku ojczystym
Środki dydaktyczne:
●
●
●
●
●
Komputery
Ćwiczenie interaktywne: „Segregujemy śmieci. Gra edukacyjna”
Film (samouczek): „Usuwanie zbędnych danych”
Śmieci różnego rodzaju, worek na śmieci
Rękawice ogrodnicze typu „wampirki”
Metody nauczania:
●
●
●
●
Programowane z użyciem komputera
Eksponujące – film
Problemowe – rozmowa kierowana
Praktyczne – pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia przedmiotowe
Formy pracy:
●
●
Zbiorowa jednolita
Indywidualna jednolita
Przebieg zajęć:
Etap przygotowawczy
Należy przygotować worek na śmieci i zgromadzić kilka podstawowych rodzajów odpadów,
w tym baterię, butelkę PET, gazetę, opakowanie po mleku, soku, rurkę plastikową, puszkę
aluminiową, papierki po cukierkach, folię aluminiową, słoik, nakrętkę od słoika itp.
Etap wstępny
Nauczyciel wita dzieci. Na dłoniach ma rękawiczki, gdyż będzie wyciągał z worka i omawiał
wraz z dziećmi poszczególne rodzaje odpadów. Prosi dzieci, aby zajęły swoje miejsca,
i rozpoczyna pokazywanie śmieci.
Etap realizacji
W przypadku każdego odpadu pyta dzieci, co to jest, z jakiego jest zrobione materiału i jak
można ponownie wykorzystać ten materiał. Wprowadza pojęcie recyklingu i krótko je
wyjaśnia.
Na zakończenie tego pokazu nauczyciel zadaje pytanie, czy łatwo jest odzyskać surowce
(papier, plastik, metal itd.), jeśli śmieci są pomieszane. Jednym ze sposobów sortowania
śmieci jest zawiezienie ich do specjalnego zakładu sortującego śmieci.
Ale można również segregować śmieci u źródeł ich powstawania, czyli w gospodarstwach
domowych. Jednak w tym przypadku trzeba wiedzieć, które odpady należą do danej grupy
i do którego worka lub pojemnika należy je wyrzucać.
Dzieci oglądają materiał edukacyjny dotyczący segregacji śmieci na stronie MOŚ oraz
utrwalają wiadomości, korzystając z ćwiczenia interaktywnego pt. „Segregujemy śmieci”.
Prowadzący zajęcia powinien korygować i uzupełniać informacje na temat segregacji, które
pojawiają się podczas ćwiczeń.
2
W kolejnym etapie zajęć nauczyciel pyta, gdzie jeszcze należy porządkować zebrane
materiały – kieruje rozmową tak, by dzieci wskazały na konieczność utrzymywania porządku
w plikach komputera. Wtedy prowadzący zajęcia poleca uczniom uruchomić film
(samouczek) pt. „Usuwanie zbędnych danych” na temat korzystania z kosza systemowego.
Etap końcowy
Jeśli na terenie lub w pobliżu szkoły znajdują się pojemniki do segregacji śmieci, należy tam
zanieść odpady przyniesione na zajęcia. Dodatkowo dzieci mogą wrzucić do pojemników
własne śmieci, np. torebki po drugim śniadaniu, butelki po napojach itp.
Dodatkowo:
Nauczyciel, wykorzystując proponowany zasób, ma możliwość kształtowania w uczniach
świadomej odpowiedzialności za najbliższe środowisko przyrodnicze.
Na zajęciach można także odtworzyć film z sortowni odpadów (można znaleźć taki film
w zasobach internetowych, wpisując w wyszukiwarce np. „sortownia odpadów”).
Słowa kluczowe:
segregacja śmieci, ochrona środowiska, przetwarzanie odpadów, recykling
3

Podobne dokumenty