Ministerstwo Sportu i Turystyki
Rzeczypospolitej Polskiej
Dwa srebrne medale judoków w ME
2009-04-26
Reprezentanci Polski – Urszula Sadkowska (Gwardia Opole) w kategorii +78 kg i Tomasz
Kowalski (AZS Opole) w kategorii 66 kg, wywalczyli srebrne medale mistrzostw Europy w
judo, które odbyły się w Tbilisi. W klasyfikacji medalowej, nasza ekipa uplasowała się na 11.
miejscu.
W finale Urszula Sadkowska przegrała przez waza-ari z Rosjanką Jeleną Iwaszczenko, która
po raz drugi stanęła na najwyższym podium ME, z tym że w 2007 roku wywalczyła w
Warszawie złoty medal w kategorii open.
W drodze do finału, 25-letnia Polka wygrała dwa pojedynki – z Brytyjką Sarą Adlington przez
ippon oraz brązową medalistką pekińskich igrzysk olimpijskich, Słowenką Luciją Polavder
przez waza-ari.
Urszula Sadkowska odniosła w stolicy Gruzji największy sukces w karierze, gdyż nigdy
wcześniej nie stała na podium mistrzowskiej imprezy w gronie seniorów. Siedmiokrotnie była
mistrzynią kraju, a dwukrotnie zwyciężyła w zawodach Pucharu Świata.
Tomasz Kowalski przegrał w finale decyzją sędziów z Węgrem Miklosem Ungvarim. 21-letni
opolanin jak burza przebrnął przez eliminacje grupowe, pokonując każdego z trzech rywali
przez ippon. Kolejno wygrał z Litwinem Vytautasem Skilinskasem, Gruzinem Michaiłem
Chomizurim oraz Niemcem Adrianem Kulischem. Z tym ostatnim uporał się w 19 sekund!
W półfinale Polak wygrał przez yuko z Włochem Francesco Faraldo, a w pojedynku o złoty
medal jego rywalem był znacznie bardziej doświadczony i utytułowany Miklos Ungvari.
Węgier miał już w dorobku trzy medale ME (w 2002 roku zdobył złoto), dwukrotnie stał także
na podium mistrzostw świata.
Żadnemu z zawodników nie udało się przeprowadzić akcji technicznej, a sędziowie uznali, że
na złoty medal bardziej zasłużył Ungvari.
Tomasz Kowalski, podobnie jak Urszula Sadkowska, również odniósł w Tbilisi największy
sukces w karierze. Do tej pory jego najlepsze osiągnięcia na arenie międzynarodowej to
mistrzostwo Europy do lat 23, a w gronie seniorów zwycięstwo w turnieju Superpucharu
Świata w Rotterdamie we wrześniu 2008 roku oraz triumf w prestiżowym turnieju Jigoro Kano
Cup w Tokio w 2007 roku. W dorobku ma także dwa tytuły mistrza Polski, z tym że jeden w
kategorii 60 kg.
W historii startów w mistrzostwach Europy w judo, Polacy wywalczyli dotychczas 113 medali.
Pierwszy – brązowy – zdobył w 1963 roku, w Genewie Jan Okrój.
Antoni Reiter był pierwszym Polakiem, który stanął na najwyższym stopniu podium ME (1975,
Lyon).
Troje Polaków może się poszczycić szczególnymi sukcesami w mistrzostwach Europy.
Rekordzistami w kolekcjonowaniu złotych medali są: Beata Maksymow, Bogusława
Olechnowicz i Paweł Nastula, którzy trzykrotnie stawali na najwyższym stopniu podium
mistrzostw Europy.
Po raz ostatni tytuł mistrzowski zdobył w 2007 roku w Belgradzie Robert Krawczyk.