Szablon dla tlumaczy
Transkrypt
Szablon dla tlumaczy
Lekcja 14 i 15 Materiał z podręcznika: Rozdział 9. Sprzęt TI Konspekt lekcji „Sprzęt TI” Temat: Sprzęt TI Czas: 2x45 minut Uczeń powinien znać pojęcia: procesor, RAM, ROM, napęd, kontroler, szyna Uczeń powinien posiadać umiejętności: omówienie zasady działania komputera osobistego Cele lekcji: Uczeń: • wymienia cechy komputerów, które wpływają na ich popularność, • podaje zastosowania komputerów i te ich cechy, które w danych zastosowaniach są najbardziej przydatne, • zna przeznaczenie urządzeń wewnętrznych • omawia przeznaczenie poszczególnych części składowych komputera, • określa, jak zmieniają się sygnały po przejściu przez części składowe komputera. • zna przeznaczenie podstawowych podzespołów komputera, • wie, jaki wpływ na działanie komputera ma pozbawienie go danego podzespołu, • prawidłowo wskazuje lokalizację podzespołów na schematach blokowych. • zna przeznaczenie podstawowych urządzeń zewnętrznych, • rozumie, jaki wpływ na własności użytkowe urządzeń zewnętrznych mają poszczególne parametry. • rozumie termin optymalna konfiguracja sprzętowa komputera, • logicznie uzasadnia kolejność doboru podzespołów. Formy pracy: praca indywidualna, praca ze wszystkimi uczniami jednocześnie. Metody pracy: metoda praktycznego działania; pokaz — obserwacja; dyskusja. Środki dydaktyczne: stanowisko komputerowe. Przebieg lekcji: 1. Część organizacyjna Sprawdzenie obecności. Zapisanie tematu w dzienniku. Powtórzenie wiadomości z poprzedniej lekcji Wymień wady i zalety TI. Wymień pięć wskaźników, które są miarą rozwoju informatycznego społeczeństwa Podanie tematu i zapoznanie uczniów z celami lekcji Celem lekcji jest usystematyzowanie wiadomości na temat sprzętu TI.. Podanie nowego materiału • Wyjaśnienie przyczyn popularności komputerów. • Omówienie powodów, dla których stosowane są urządzenia wewnętrzne i zewnętrzne. • Wyjaśnienie zasady działania komputera na schemacie blokowym. • Wyjaśnienie roli poszczególnych podzespołów w działaniu komputera. • Wyjaśnienie przeznaczenia urządzeń zewnętrznych i ich istotnych parametrów użytkowych. • Wyjaśnienie terminu optymalna konfiguracja sprzętowa komputera. • Omówienie kryteriów doboru konfiguracji sprzętowej komputera. Zdefiniowanie ćwiczeń do wykonania • Określ przynależność urządzeń zewnętrznych do urządzeń wejściowych lub wyjściowych. • Określ rodzaj informacji przetwarzanej przez urządzenia wejścia i wyjścia. • Wymień urządzenia wchodzące w skład jednostki centralnej, które są niezbędne do funkcjonowania komputera. • Wymień urządzenia wchodzące w skład jednostki centralnej, które rozszerzają możliwości komputera. • Znajdź w czasopiśmie komputerowym opis urządzenia montowanego w jednostce centralnej. Oczytaj jego parametry. • Wymień urządzenia zewnętrzne, które powinny wchodzić w skład komputera używanego w szkolnej pracowni informatycznej. • Narysuj w postaci grafu drogę obrazu z skanera do drukarki. • Znajdź w piśmie komputerowym opis urządzenia zewnętrznego. Oczytaj jego parametry. • Znajdź w prasie komputerowej lub Internecie aktualny cennik podzespołów komputerów. Zrób wykaz części, które powinien zawierać najprostszy komputer. Podaj jego cenę wraz z systemem operacyjnym. • Znajdź w prasie komputerowej lub Internecie cennik podzespołów komputerów sprzed ponad pół roku. Podaj cenę komputera z ćwiczenia 9.11 z uwzględnieniem starego cennika. Porównaj ceny podzespołów. W kolejności określonej przez nauczyciela uczniowie wykonują ćwiczenia: • Uczniowie na podstawie tabeli z ćwiczenia 9.1. przydzielają urządzenie zewnętrzne do grupy urządzeń wejściowych lub wyjściowych. Uzasadniają, dlaczego niektóre z urządzeń są wejściami i wyjściami danych. • Uczniowie na podstawie tabeli z ćwiczenia 9.2. przydzielają urządzenie zewnętrzne do jednej z 6 grup na podstawie rodzaju przetwarzanej informacji. • Uczniowie wymieniają urządzenia wchodzące w skład jednostki centralnej, które są niezbędne do funkcjonowania komputera. Mogą korzystać z konfiguratora komputera dostępnego na stronie http://sklep.komputronik.pl/konfigurator.php. • Uczniowie wymieniają urządzenia wchodzące w skład jednostki centralnej, które rozszerzają możliwości komputera. Mogą korzystać z konfiguratora komputera dostępnego na stronie http://sklep.komputronik.pl/konfigurator.php. • Uczniowie wyszukują w czasopiśmie komputerowym lub Internecie dane urządzenia montowanego w jednostce centralnej. Poprawnie odczytują jego parametry. Wyjaśniają znaczenie skrótów użytych w opisie. • Uczniowie wymieniają nazwy urządzeń zewnętrznych, które powinny wchodzić w skład komputera używanego w szkolnej pracowni informatycznej. Kryterium wyboru jest zakres ćwiczeń, które znajdują się w podręczniku do technologii informacyjnej. • Uczniowie rysują w postaci grafu drogę obrazu z skanera do drukarki. Węzłami grafu są urządzenia zewnętrzne i bloki komputera. • Uczniowie wyszukują w prasie komputerowej lub Internecie aktualny cennik podzespołów komputerów. Wykonują wykaz części, które powinien zawierać najprostszy komputer. Podają jego cenę wraz z systemem operacyjnym. Mogą korzystać z konfiguratora komputera dostępnego na stronie http://sklep.komputronik.pl/konfigurator.php. • Znajdź w prasie komputerowej lub Internecie cennik podzespołów komputerów sprzed ponad pół roku. Podają cenę komputera z ćwiczenia 9.11 z podręcznika TI z uwzględnieniem starego cennika. Porównują zmianę ceny podzespołów na przestrzeni pół roku. Czynności końcowe Rozmowa na temat problemów napotkanych podczas wykonywania ćwiczeń. Ocena pracy uczniów. Samoocena uczniów. Omówienie najciekawszych spostrzeżeń. Zakończenie lekcji Podanie tematu następnej lekcji. Ćwiczenia Ćwiczenie 9.1 Coraz popularniejszy jest dostęp szerokopasmowy do Internetu. Jeżeli zdarzy się awaria łącza, a konieczne jest terminowe wysłanie informacji (np. deklaracji podatkowej) alternatywą pozostaje połączenie z Internetem przez linię telefoniczną za pomocą modemu. Zanotuj dotychczasowe ustawienia komputera. Połącz do niego modem. Wprowadź z systemie zmiany umożliwiające dostęp do Internetu. Połącz się w Internetem. Odłącz modem i przywróć ustawienia umożliwiające korzystanie z łącza stałego. Ćwiczenie 9.2 Gdy komputera nie udaje się uruchomić z dysku twardego konieczne jest w pierwszym rzędzie zarchiwizowanie ważnych danych. Utwórz na dysku twardym, na partycji C folder dane. Zapisz do niego plik test.txt zawierający dzisiejszą datę. Wykonaj dyskietkę systemową, która umożliwi uruchomienie komputera. Wprowadź zmiany w BIOS-ie umożliwiające uruchomienie komputera z dyskietki systemowej. Uruchom komputer z dyskietki systemowej. Skopiuj na nią plik test.txt. Przywróć ustawienia komputera umożliwiające ładowanie systemu z dysku twardego. Sprawdź zawartość skopiowanego pliku. Ćwiczenie 9.3 Komputer można wykorzystać do wysyłania faksów. Podłącz do komputera faxmodem. Zainstaluj oprogramowanie. Podłącz faksmodem do linii telefonicznej. Wyślij faks na numer podany przez nauczyciela. Odinstaluj oprogramowanie. Odłącz faxmodem od komputera. Ćwiczenie 9.4 Komputer notuje informacje o niepokojących zdarzeniach. Kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę Mój komputer. Z podręcznego menu wybierz polecenie Zarządzaj. Zapoznaj się z komunikatami wyświetlanymi w sekcji podgląd zdarzeń. Ćwiczenie 9.5 Komputer można notować informacje o poprawności działania podzespołów. Kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę Mój komputer. Z podręcznego menu wybierz polecenie Zarządzaj. Rozwiń sekcję Menedżer urządzeń. Sprawdź, czy przy nazwie podzespołu nie jest widoczny komunikat o nieprawidłowościach — wykrzyknik na żółtym tle. Jeżeli taki znak jest widoczny zapoznaj się z opisem przyczyn. Zaproponuj sposób usunięcia usterki. Ćwiczenie 9.6 Jeżeli komputer nie daje się uruchomić po zainstalowaniu urządzenia należy uruchomić go w trybie awaryjnym. Uruchom komputer w trybie awaryjnym. Sprawdź, czy dostępne są wszystkie napędy. W jakiej rozdzielczości i z jaką paleta barw pracuje karta grafiki? Ćwiczenie 9.7 W komputerach spotykane są różne rodzaje złącz. Podaj jakie urządzenia dołączane są do złącz: ISA, EISA, SATA, PCI, AGP. Ćwiczenie 9.8 Kupiłeś drukarkę, która ma tylko złącze USB 2.0. Komputer ma tylko port równoległy. W jaki sposób możesz dołączyć drukarkę do tego komputera? Ćwiczenie 9.9 Dostęp do mobilnego Internetu jest możliwy po zainstalowaniu w komputerze modemu. W ofercie są modemy z złączami USB i PCMCIA. Jaki modem należy wybrać, aby modem pasował do notebooka i komputera stacjonarnego. Ćwiczenie 9.10 Na płycie głównej komputera zainstalowane są dwa porty EIDE. Ile dysków twardych możesz maksymalnie dołączyć do tej płyty głównej? Sprawdziany i system oceniania Ocena „2” Grupa 1 Grupa 2 Grupa 3 Grupa 4 W jakich jednostkach mierzona jest pojemność dysku twardego? W jakich jednostkach morzona jest szybkość napędu CD? W jakich jednostkach mierzona jest pojemność pamięci RAM? W jakich jednostkach mierzona jest częstotliwość pracy procesora? Grupa 1 Grupa 2 Grupa 3 Grupa 4 Dlaczego na procesorze zamontowany jest radiator? Czy, aby maksymalnie wyciszyć komputer można wyłączyć wentylator umieszczony na procesorze? Czy umieszczanie komputera zimą w pobliżu grzejników jest poprawne? Jakie zadanie ma pasta umieszczana między obudową procesora, a radiatorem? Grupa 1 Grupa 2 Grupa 3 Grupa 4 Co to jest przerwanie? Co to jest DMA? Co to jest bank pamięci? Co to jest port? Grupa 1 Grupa 2 Grupa 3 Grupa 4 Ile urządzeń można dołączyć do portu USB? Jaką przepustowość maja porty: USB, Fire Wire? Jaką przepustowość mają porty: LPT, COM? Jaki port powinien być użyty do podłączenia do komputera cyfrowego aparatu fotograficznego? Grupa 1 Grupa 2 Grupa 3 Grupa 4 Wymień czynności, które trzeba wykonać, aby odłączyć od komputera pamięć Pen Driver. Ile maksymalnie urządzeń można dołączyć do portu LPT? Czy pamięci RAM komputerów dołączonych do jednej sieci sumują się? Czy pojemności dysków twardych komputerów dołączonych do sieci mogą się sumować? Ocena „3” Ocena „4” Ocena „5” Ocena „6”