Scenariusz zajęć plastycznych dla dzieci w wieku 6
Transkrypt
Scenariusz zajęć plastycznych dla dzieci w wieku 6
Scenariusz zajęć plastycznych dla dzieci w wieku 6-8 lat Temat: Figlarny kotek - technika collage Cele ogólne: • rozbudzanie i rozwijanie wrażliwości estetycznej dziecka oraz jego indywidualnych zdolności twórczych, • zapoznanie z techniką collage, • rozwijanie wyobraźni, • gromadzenie doświadczeń plastycznych, • kształtowanie koordynacji wzrokowo-ruchowej. Cele szczegółowe: Dziecko : • wykonuje pracę plastyczną wskazaną metodą; • wykazuje inwencję twórczą przy wykonywaniu pracy; • zna zasady pracy techniką collage; • chętnie pracuje wykorzystując dostępne środki dydaktyczne; • doprowadza pracę do końca; • wypowiada się na temat pracy swojej oraz kolegów i koleżanek. Metody: pokaz, rozmowa kierowana, praktycznego działania Formy organizacyjne: indywidualna i zbiorowa Środki i pomoce dydaktyczne: kartka z bloku technicznego formatu A4 z odrysowaną postacią kota (załącznik nr 1), farby plakatowe - różne kolory, plastelina, kolorowe gazety, pędzle, pojemniki z wodą, podkładki pod plastelinę, klej, stroje ochronne, ceraty na stoliki. Czas trwania: 60 min. Uczestnicy: 6 - 8-latki 1 Przebieg zajęć: I. Faza wprowadzająca: 1. Zabawa na powitanie – śpiewa nauczyciel razem z dziećmi. Dzieci stoją w kole, odwrócone twarzą do znajdujących się obok kolegów. Na słowa: „raz, dwa, trzy” witają się raz z jednym raz z drugim dzieckiem, uderzając dłońmi o dłonie kolegi. „Wszyscy są witam was Znów wesoło witam was zaczynamy już czas zaczynamy już czas jestem ja, jesteś ty znowu razem ja i ty raz, dwa, trzy. raz, dwa, trzy.” II. Faza realizacyjna: 1.Nawiązanie do tematu zajęć zagadką: „ZGADYWANKA – RYMOWANKA” (A. H. Murgrabia) W małym koszyczku leży podusia, a na podusi coś się porusza. Ma małe uszka i nosek mały, a na dodatek w futerku cały. Gdybyś mu mleczka w spodeczku dał, to się przeciągnie i powie – miauuu, wyjdzie z koszyczka, mleczko wypije i brudny pyszczek łapką umyje. 2 2. Rozmowa z dziećmi na temat bohatera rymowanki: Kto nim jest? Jak wygląda? Jakie ma przyzwyczajenia? Jak należy się nim opiekować? Kiedy ma swoje święto? itp. 3. Nauczycielka zawiesza na tablicy plakat przedstawiający różne rasy kotów domowych. Krótko omawia niektóre z nich i zapowiada, że tematem pracy plastycznej jest „kot”. 4. Zaproszenie dzieci do przygotowanych wcześniej stanowisk pracy. Na stolikach leżą materiały i narzędzia potrzebne dzieciom do wykonania pracy plastycznej, tj.: kartka z bloku technicznego z odrysowaną postacią kota, farby plakatowe, plastelina, kolorowe gazety, pędzle, pojemniki z wodą, podkładki pod plastelinę, klej. 5. Nauczyciel objaśnia dzieciom, że „kot” zostanie wykonany „techniką collage”, która polega na łączeniu kilku różnych materiałów technik plastycznych. W dzisiejszej pracy wykorzystamy: „technikę wyklejania plasteliną”, „malowania farbami” oraz „technikę wydzieranki”. 6. Prezentacja i omówienie krok po kroku techniki, którą zostanie wykonana praca: - dobranie odpowiedniego koloru i rozwałkowanie plasteliny na kształt cieniutkiego „wężyka” oraz naniesienie jej na pogrubione kontury „kota”. - kolejny krok, to wypełnienie białych miejsc postaci kota farbami w wybranym przez siebie kolorze, przy pomocy pędzelka (przypominamy dzieciom, że malując farbami należy używać niewielkiej ilości wody, a na papier nanosić więcej farby, aby kolor był intensywniejszy, a kartka nie rozmokła), - tło pracy wykonujemy techniką „wydzieranki”, nanosząc klej na białe miejsca na kartce technicznej i przyklejając jeden obok drugiego wydarte rękoma nieduże kawałki gazety. 7. Samodzielna praca dzieci. III. Zakończenie zajęć: 1.Porządkowanie miejsca pracy. 2. Prezentacja i omówienie wykonanych prac. Dzieci wypowiadają się na temat swoich prac oraz prac kolegów i koleżanek. 3. Umieszczenie wytworów dzieci na wystawie. 4. Piosenka na pożegnanie : „Wszyscy w kole tu stoimy i za ręce się trzymamy. Do widzenia już mówimy, tak ze sobą się żegnamy.” 5. Podziękowanie uczniom za udział w zajęciach. 3 Załącznik nr 1 Opracowanie: Marzanna Dmitruk, Monika Gromek, Marta Walewska 4