Scenariusz zajęcia z edukacji muzyczno

Transkrypt

Scenariusz zajęcia z edukacji muzyczno
Scenariusz zajęcia z edukacji muzyczno-ruchowej
w ramach kółka tanecznego
z dziećmi 5 – 6 letnimi.
Prowadząca: Renata Lindhorst
Temat: Zapoznanie dzieci z tańcem śląskim „Diobołek”.
Cel główny: - nauka tańca Diobołek.
Cele operacyjne: - poznaje układ taneczny;
- ćwiczy umiejętność łączenia muzyki z ruchem;
- usprawnia motorykę w zakresie zwinności;
- kształtuje wyczucie własnego ciała i przestrzeni poprzez zadania
wymagające inwencji twórczej;
-umie cierpliwie czekać na swoją kolej podczas zabawy z podziałem na role,
-potrafi wykazać się pomysłowością ruchową
Metoda: twórcza wg Rudolfa Labana
odtwórcza- metoda bezpośredniej celowości ruchu (zadaniowa),
metoda zabawowo – naśladowcza
Forma: - zajęcie zorganizowane z całą grupą,
Pomoce: magnetofon, płyta CD
Przebieg zajęcia:
Wstęp.
1. Adaptacja ruchów partnera do ruchów grupy – „Przywitanie”.
Zabawa przy „Piosence powitalnej” –taniec integracyjny wg. Klanza.
2. Wyczucie własnego ciała.
Poznawanie własnego ciała– dotykanie: nos z kolanem, czoło z kolanem, palec u nogi z
nosem, łokieć z czołem, kto potrafi , to czoło z podłogą.
Część właściwa:
1.Wysłuchanie melodii Diobołek- wyjaśnienie nazwy tańca i ruchu, który wiąże się z nazwą.
2.Osłuchanie z melodią tańca.
3.Określenie charakteru muzyki.
Zabawa rytmiczna przy muzyce w celu wyczucia rytmu .Cwał boczny w kole, obroty wokół
własnej osi ciała, przytupy.
4.Prezentowanie przez nauczycielkę kroków tańca .
5.Odtańczenie przez dzieci kroków bez muzyki w wolnym tempie.
6.Zatańczennie kroków do melodii.
Część końcowa:
1.Zabawa muzyczno ruchowa „Koza brodę ma” z podziałem na role.