Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor: Anna Hendżak
Transkrypt
Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor: Anna Hendżak
Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor: Anna Hendżak Obszar podstawy programowej: 8. Wychowanie przez sztukę – muzyka i śpiew, pląsy i taniec. Grupa wiekowa: 3-latki Blok tematyczny: Odkrywam muzykę wokół siebie Temat: Bal w przedszkolu dzisiaj Cele operacyjne: Dziecko: dostrzega zmiany w muzyce – wysokości i barwy dźwięku utworu muzycznego w rejestrze wysokim i niskim wyrażając je poprzez taniec; stara się odtworzyć rytm piosenki na dowolnym instrumencie perkusyjnym lub na innych przedmiotach akustycznych. Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole): Dziecko: zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym; śpiewa piosenki z repertuaru dziecięcego związanego z karnawałem; chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, tańcach i muzykowaniu; porusza się zgodnie z podanym rytmem; potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać, a także zapamiętać to, co jest przedstawione na obrazkach; dostrzega oraz klasyfikuje przedmioty ze względu na kolor, wielkość. Treści kształcenia: kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, uczestniczenie w tworzeniu plakatu, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci oraz dorosłych, porządkowanie po sobie miejsca zabawy, pomaganie innym, uważne słuchanie wypowiedzi innych osób); rozwój mowy (wyraźne mówienie, wzbogacanie słownictwa czynnego, śpiewanie piosenki); posługiwanie się w zabawie gestem i ruchem, rekwizytem, rozumienie symboliki rekwizytu; Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego rozwijanie wrażliwości słuchowej, dotykowej, dzielenie się wrażeniami oraz spostrzeżeniami z obserwacji, rozpoznawanie instrumentów na podstawie doświadczeń wielozmysłowych; rozwijanie sprawności manualnej, a także orientacji w przestrzeni (posługiwanie się różnymi przedmiotami, doświadczenia z różnymi materiałami); rozumienie sensu informacji podanych w formie symbolu (rysunek). Opis sposobu realizacji: Lp. I. Część dnia aktywności dziecka Przebieg zajęć Zajęcia poranne 1.Schodzenie się dzieci, przywitanie, zabawy swobodne w kącikach zainteresowań. 2. Ozdabiamy salę: dekorowanie z aktywnym udziałem dzieci (dzieci dekorują balony, N przytwierdza je we wskazanych przez dzieci miejscach sali. Warunki pobudzające aktywność/uwagi o realizacji W wybranym miejscu sali, rozłożony jest arkusz brystolu A1 na którym narysowany jest Balonikowy stojak. W pudełkach są powycinane elementy dekoracyjne do naklejania na balonach. Nauczyciel (N) w odpowiednim czasie zaprasza dzieci do ozdabiania wybranych balonów. N zachęca dzieci do przyklejania na balonach sylwet i pasków krepiny; stosowanie w wypowiedziach nazw przyklejanych sylwet. Wycięte z kolorowego brystolu sylwety np. gwiazdki, kwiatki, misie, lale, paski krepiny, klej. Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego II. Zajęcia dydaktyczne III. Zajęcia popołudniowe 1. Osłuchanie dzieci z melodią i tekstem piosenki śpiewanej przez N Balu bal. N może również zrezygnować z akompaniamentu i zaśpiewać a cappella. Zabawa parateatralna przy piosenceinscenizowanie jej treści gestem, ruchem. 2. Zabawa melodyczno-rytmiczna przy muzyce w rejestrze: wysokim – dzieci odgrywają role księżniczek tańcząc swobodnie na paluszkach; niskim – dzieci odgrywają role królewiczów tańcząc na piętach. 3. Mała orkiestra: zabawa rytmiczna. N zaprasza dzieci do wygrywania, wyklaskiwania, tupania lub skorzystania z innych pomocy akustycznych rytmu refrenu piosenki Balu bal (śpiewanej przez N). 1. Taniec integracyjny Walczyk. Tekst piosenki Balu bal, podkład muzyczny. Plik muzyczny -dźwięki w rejestrze wysokim i niskim. Bębenki, grzechotki oraz inne pomoce akustyczne np. klocki, pudełeczka, łuki z naciągniętą żyłką lub gumką. Scenariusz tańca oraz podkład muzyczny. 2. Co nie pasuje?: Multimedialna gra gra w wersji multimedialnej lub w wersji edukacyjna; stolikowej; kolorowanie witrażowej szablon witrażowej ilustracji Korona. ilustracji. Uwaga: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możli wości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji. Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego ", czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej). Metody za M. Kwiatowską (1985): Czynne: ćwiczeń praktycznych, samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych do wykonania; Słowne: objaśnienia i instrukcje, rozmowy, sposoby społecznego porozumienia; Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych. Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana. Środki dydaktyczne: Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego arkusz brystolu A1 na którym narysowany jest stojak z balonami, wycięte z kolorowego papieru ozdoby na balony np. gwiazdki, kwiatki, misie, lale, paski krepiny, klej, instrumenty perkusyjne np. bębenki, grzechotki, inne pomoce akustyczne np. klocki, pudełka, łuki z naciągniętą żyłką czy gumką, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna oraz pomoce dydaktyczne opisane poniżej zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczycieli, do wykorzystania w pracy z dzieckiem): 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. Szablony do dekorowania balonów – do wydrukowania i wycięcia przez nauczyciela; Tekst piosenki Anny Hendżak – Balu bal; Ilustracja witrażowa Korona; Scenariusz tańca integracyjnego Walczyk; Plik muzyczny – podkład muzyczny do piosenki Anny Hendżak Balu bal; Plik muzyczny – dźwięki w rejestrze wysokim i niskim; Plik muzyczny – podkład muzyczny tańca integracyjnego Walczyk; Gra multimedialna Co nie pasuje? Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego