trzeci set decydujący rozgrywany jest do 15pkt;
- atakować z pierwszej linii i zastawiać nie może zawodnik zagrywający, który jest także
zawodnikiem obrony podczas zagrywek drużyny przeciwnej, aż do momentu rotacji;
- rozsądne tolerancje czystości odbić;
- w każdym secie dozwolona jest tylko jedna podwójna zmiana, tzn. można wymienić jednego z
zawodników, który może wrócić w trakcie seta na swoje miejsce (druga zmiana dokonana).
- wynik bezpośredniego spotkania.
Do finału wojewódzkiego awansuje pierwszy zespół z rejonu.
MINI PIŁKA KOSZYKOWA
1. Uczestnictwo:
Drużynę stanowią uczniowie jednej szkoły podstawowej / rocznik 1999 i młodsi /.
Zespół liczy 10-12 zawodników /dziewcząt lub chłopców/.
- gdy zespół składa się z dziesięciu zawodników – zespół kończy kwartę w składzie 3 4 osobowym;
- obowiązuje: krycie każdy swego (zakaz gry obroną strefową)
• lepszy stosunek koszy zdobytych do straconych w całym turnieju;
• większa liczba zdobytych koszy w całym turnieju.
Do finału (półfinału) wojewódzkiego awansuje I zespół z rejonu.
MINI PIŁKA RĘCZNA
W zawodach uczestniczyć mogą uczniowie jednej szkoły /rocznik 1999 i młodsi /.
Zespół liczy 14 zawodników / dziewcząt lub chłopców /.
• korzystniejsza różnica bramek w całym turnieju;
• większa liczba zdobytych bramek w całym turnieju.
MINI PIŁKA NOŻNA „6” dziewcząt i chłopców
Drużynę stanowią uczniowie jednej szkoły /rocznik 1999 i młodsi/.
Zespół liczy 12 zawodników lub zawodniczek /w całym turnieju/.
- Pole karne: prostokąt o wymiarach 8x15m w przypadku o wymiarach boiska 20x40m, pole
bramkowe wyznacza półłuk o promieniu 6m (pole jak w piłce ręcznej)
- rzut z aut wykonywany jest rękoma
- stosowane będą kary wychowawcze: 2minuty 5 minut i dyskwalifikacja( wykluczenie z meczu)
- zwycięstwo – 3pkt.
- remis – 1pkt.
- przegrana – 0pkt.
- walkower – 0pkt. / 0:3 /
O kolejności miejsc decyduje liczba zdobytych punktów. Przy równej ilości punktów u dwóch lub
więcej drużyn decyduje:
-wynik bezpośredniego spotkania lub mała tabela między zainteresowanymi zespołami;
-lepsza różnica bramek z turnieju;
-większa ilość zdobytych bramek w turnieju;
Jeśli powyższe punkty nie przyniosą rozstrzygnięcia należy przeprowadzić rzuty karne między
zainteresowanymi zespołami.
W meczach, które muszą wyłonić zwycięzcę, w przypadku remisu przeprowadza się dogrywkę
trwającą 2 x5 min i gra się do „złotej bramki”. Następnie rzuty wolne strzelane po 5, potem po razie
do skutku.
Do Finału Wojewódzkiego awansuje pierwszy zespół z rejonu
CZWÓRBÓJ LEKKOATLETYCZNY
W zawodach startują reprezentacje szkół /dziewczęta i chłopcy / rocznik 1999 i młodsi
Zespół liczy 6 dziewczynek lub 6 chłopców.
- w biegu na 60m: zawodnicy startują z bloków i powinni biec po przydzielonym im torze od startu
do mety; zawodnik po trzecim falstarcie zostaje wyeliminowany z biegu zachowując prawo startu w
następnych konkurencjach;
- skok w dal - długość strefy 100 cm, końcem strefy powinna być belka, jeżeli zawodnik odbije
się przed strefą, pomiaru dokonuje się od początku strefy.
- każdy zawodnik ma prawo do trzech prób;
- skok wzwyż - pierwszą wysokość ustala organizator bezpośrednio przed konkursem,
przy czym w zawodach obowiązują następujące wysokości:
dla dziewcząt - do 140 cm, co 5 cm, powyżej co 3 cm
dla chłopców - do 160 cm, co 5 cm, powyżej co 3 cm
Przekroczenie płaszczyzny skoku, bez strącenia poprzeczki nie powoduje zaliczenia jako próby
nieudanej.
- Rzut piłeczką palantową – każdy zawodnik ma prawo do wykonania jednego rzutu
próbnego, a następnie trzy rzuty w konkursie. Odległość mierzy się z dokładnością do 0,5m.
4. Punktacja:
Wyniki przelicza się na punkty wg tabel czwórbojowych. Suma osiągniętych punktów za 4
konkurencje daje ostateczny rezultat każdego zawodnika. Na wynik drużyny składają się końcowe
rezultaty 5 najlepszych zawodników /z 6 startujących /.
W przypadku równej liczby punktów uzyskanych przez dwie lub więcej szkół przyznaje się miejsca
dzielone.
Przy jednakowej liczbie punktów uzyskanych przez szkoły zajmujące miejsca I – III,
o wyższej lokacie decyduje wynik najlepszego zawodnika.
Do finału wojewódzkiego awansuje I i II zespół z rejonu.
SZTAFETOWE BIEGI PRZEŁAJOWE
Uczestnictwo Drużynę stanowią uczniowie jednej szkoły podstawowej urodzeni w 1999.2000.2001
po trzech zawodników –zawodniczek z każdego rocznika
Drużyna z każdej szkoły liczy 9 osób (dziewcząt lub chłopców)
- strefa zmian wynosi 20m;
- do finału wojewódzkiego awansuje I i II zespół z rejonu.
UWAGA!
Obowiązuje obuwie lekkoatletyczne bez kolców.
Każda szkoła indywidualnie określa kolejność startujących zawodników.
INDYWIDUALNE BIEGI PRZEŁAJOWE
W finale wojewódzkim startuje reprezentacja powiatu w składzie: 5 dziewcząt i 5 chłopców z
Mistrzostw powiatu.
Zawody odbywają się w formie indywidualnej ze startu wspólnego.
TENIS STOŁOWY
Zawody rozgrywane są zgodnie z przepisami PZTS.
W zawodach biorą udział drużyny dziewcząt i chłopców.
Zespół stanowią uczniowie jednej szkoły rocznik 1997 i młodsi – 2 dziewczynki lub 2 chłopców.
Do gry drużynowej dopuszcza się udział trzeciego zawodnika lub zawodniczki.
B–X
Mecz rozgrywany jest do 3 wygranych punktów.
System wyłonienia mistrza uzależniony jest od liczby uczestniczących drużyn.
Losowanie w finale wojewódzkim 4 grupy po 3 zespoły (o miejsca I-IV grają pierwsze zespoły z
grup, o miejsca V-VIII grają drugie zespoły z grup, w grupach nie mogą się spotkać drużyny z
jednego rejonu).
UNIHOKEJ
Drużyna składa się z 12 zawodników lub zawodniczek z jednej szkoły,- 5 na boisku + bramkarz .I 6
rezerwowych w całym turnieju
• Zawody rozgrywane są oddzielnie dla dziewcząt i chłopców.
• Dopuszcza się mniejszą ilość zawodników na mniejszym boisku
Boisko powinno mieć wymiary: szerokość 18-20m, długość 36-40m /ograniczone bandą/.
Wymiary bramek: 160 x 115cm., dopuszcza sie bramki na 140x105m
Pole bramkowe wyznacza prostokąt 3x1,5m.
Kij musi być zatwierdzony i odpowiednio oznakowany przez IFF, łopatka nie może być ostra, a jej
wygięcie nie może być większe niż 30mm (zgodnie z przepisami IFF).
Mecz trwa 2 x 5-10 minut z 1-2 minutową przerwa /czas meczu ustala organizator i podaje
informację wcześniej zainteresowanym zespołom/.
W czasie ostatniej minuty meczu czas zatrzymany jest na każdy gwizdek sędziego.
Bramka zostaje zdobyta, jeżeli piłka przejdzie całym swym obwodem linię bramkową pomiędzy
słupkami, a poprzeczką po strzale wykonanym kijem.
Zawody rozgrywane są zgodnie z uproszczonymi przepisami Polskiej Federacji Unihoka.
System eliminacji uzależniony jest od ilości zgłoszonych zespołów. W systemie pucharowym przy
zakończeniu spotkania remisem obowiązują rzuty karne.
Zwycięstwo – 2pkt;
Remis – 1pkt;
Przegrana – 0pkt
Do finału wojewódzkiego awansuje I zespół z rejonu.
O kolejności miejsc decyduje ilość zdobytych punktów. Przy równej ilości punktów u dwóch
zespołów decyduje:
• wynik bezpośredniego spotkania;
• lepsza różnica bramek w całym turnieju;
• większa ilość zdobytych bramek w całym turnieju.
Przy równej ilości punktów u większej liczby zespołów o kolejności miejsc decyduje:
• lepsza różnica bramek między zainteresowanymi;
PŁYWANIE – SZTAFETY
W zawodach startują zespoły szkolne dziewcząt i chłopców.
INDYWIDUALNE MISTRZOSTWA DZIECI W L.A.
W zawodach może brać udział młodzież urodzona w latach 1997 i młodsi. Zawodnik ma prawo
startu w 1 konkurencji i 1 sztafecie.
Szkoła ma prawo wystawić po 5 zawodników / zawodniczek do jednej konkurencji i sztafety.
dziewczęta: 100m, 300m, 600m, skok w dal, wzwyż, rzut p. palantową, 4 x 100m;
chłopcy: 100m, 300m, 600, skok w dal, wzwyż rzut p. palantowa, 4 x 100m.
3. Sposób przeprowadzenia:
W biegach na 100m rozegrany zostanie finał „A”. Pozostałe biegi seriami na czas. W skoku w dal,
w piłce palantowej po 3 skoki w finale.
U W A G A!
• nie dopuszcza się startu poza konkursem;
• o sprawach nie ujętych w regulaminie decyduje kierownik zawodów i sędzia główny.
S PO R T I ZABAWA
W zawodach mają prawo startu uczniowie ur. w latach 1999 i młodsi – klasa I-IV. Zespół szkolny
składa się z 5 dziewcząt i 5 chłopców oraz 1 dziewczynki i 1 chłopca jako zawodników
rezerwowych. Zawodnicy rezerwowi mogą być dowolnie wymieniani przed każdą z zabaw.
Ustawienie w każdej zabawie – wyścigu dowolne – obowiązuje tylko zasada przemienności płci.
Od zabawy nr 2 kolejności startujących zespołów i układ serii w zależności od zajmowanych
aktualnie lokat. Zawsze następną zabawę – wyścig rozpoczyna zespół prowadzący w punktacji
rywalizując z zespołami zajmującymi aktualnie 2-gie, 3-cie, 4-te miejsce w punktacji.
2. Wykaz zabaw i ich przebiegi:
a) Sztafeta pisana
Liczba uczestników: 12 osób / 6 dziewcząt i 6 chłopców /.
Boisko: dowolne z wyznaczonymi liniami równoległymi /startu i mety/ w odległości 18m od siebie.
Przybory: tablica i kreda.
Przebieg zabawy: pierwsza osoba z rzędu trzymając kredę biegnie do tablicy i wpisuje pismem
drukowanym pierwszą literę hasła „Sport i zabawa”.
Po szybkim i starannym wykonaniu zadania wraca do swego rzędu, przekazując kredę następnej
osobie, siadając samemu na końcu rzędu. W podobny sposób pozostali zawodnicy zapisują dalsze
litery hasła. Wygrywa ten zespół, który najszybciej i najdokładniej wykona zadanie i ukończy
wyścig.
b) Sztafeta ze skakankami
Liczba uczestników: 10 osób (5 dziewczynek i 5 chłopców)
Przybory: skakanki (jednakowe dla każdej drużyny)
Boisko: z wyznaczonymi dwoma równoległymi liniami w odległości 18m
Przebieg gry: Na sygnał, pierwszy zawodnik z rzędu wybiega ze startu i przesuwa się jak
najszybciej w przód skacząc przez skakankę. Ominąwszy chorągiewkę wraca zwykłym biegiem do
swego rzędu i tam wręcza skakankę następnemu zawodnikowi Ten wykonuje zadanie jak
poprzednik. Wygrywa drużyna, która uzyskała najlepszy czas po przebiegnięciu wszystkich
uczestników.
c) Sadzenie ziemniaków:
Liczba zawodników: 10 osób /5 dziewcząt i 5 chłopców/.
Boisko: z wyznaczonymi liniami – odległość 18m.
Przybory: piłeczki tenisowe: szt. 4 i 4 kółka ringo.
Przebieg zabawy: 1 osoba z zespołu otrzymuje 4 piłeczki biegnie do półmetka i w wyznaczonych
miejscach / 4 kółka ringo/ oddalonych od siebie 3m wkłada po 1 piłeczce. następnie obiega
półmetek i wraca jak najszybciej do swego rzędu. Następna osoba startuje w momencie, gdy
kończący dotknie jej wyciągniętej dłoni, biegnie i zbiera wszystkie piłeczki, obiega półmetek i po
powrocie przekazuje piłeczkę następnemu zawodnikowi, który ponownie układa je w kółkach.
Wygrywa ten zespół, który najszybciej wykona zadanie.
U WAGA!
Zawodnikowi, któremu wypadnie piłeczka z koła, musi ją ponownie położyć na swoje miejsce. Nie
może tego zrobić następny zawodnik.
d) Rzut do kosza:
Liczba uczestników: 10 osób /5dziewcząt i 5 chłopców/.
Boisko: z wyznaczonymi liniami pola 3 sek.
Przybory: 5 piłek koszowych /chińskie/ lub bułgarskie.
Ustawienie: dowolne w polu 3 sek.
Przebieg gry: gra jednoczęściowa, liczy się suma celnych rzutów, które wykonywane są w czasie 1
minuty przez 5 dziewczynek na jeden kosz i w tym samym czasie 5 chłopców na drugi kosz. Piłki,
które zablokowały kosz są zaliczane a sędzia musi go natychmiast odblokować.
e) Sztafeta zwinności;
Liczba uczestników: 10 osób /5 dziewcząt i 5 chłopców/.
Boisko: Z wyznaczonymi dwoma równoległymi liniami w odległości 18 m.
Przybory: Ławeczka gimnastyczna, materac, płotek LA.
Ustawienie: W siadzie skrzyżnym przodem na linii startu.
Przebieg gry: 1 osoba z zespołu dobiega do ławeczki /5m/ chwyta ławeczkę oburącz i wykonuje na
niej 5 skoków zawrotnych, następnie dobiega do materaca (10m) i wykonuje przewrót w przód by
w dalszej kolejności przejść pod płotkiem (14m), podnosi się, obiega półmetek i wraca do swego
rzędu, następny zawodnik startuje, gdy poprzednik dotknie jego wyciągniętą dłoń. Wygrywa ten
zespół, który prawidłowo i najszybciej wykona zadanie.
f) Sztafeta zwinnościowa z piłką:
Liczba zawodników: 10 osób /5 dziewcząt i 5 chłopców/
Boisko: Z wyznaczonymi dwoma równoległymi liniami w odległości 18m
Przybory: 2 płotki LA, materac gimnastyczny. piłka koszowa.
Przebieg gry: 1 osoba zespołu trzymając piłkę koszową dobiega do leżącego płotka /5m/
przeskakując go, dobiega do materaca /8m od linii startu/ robi przewrót w przód dobiega do
stojącego płotka/ /14m/ przechodząc pod nim dobiega do /18m/ obiega ją i wraca już bez
wykonywania ćwiczeń na linię startu. za przekazuje piłkę następnej osobie, która wykonuje
ćwiczenia podobnie. Gdy zgubi piłkę musi ją podnieść i zgodnie z regulaminem kontynuować
zabawę. Zwycięża ten zespół, który najdokładniej wykona zadanie.
g) Sztafeta wahadłowa z piłką lekarską:
Boisko: dowolne z wyznaczonymi liniami równoległymi startu w odległości 18m od siebie.
Przybory: Piłka lekarska 1kg.
Przebieg zabawy: Chłopcy ustawieni na linii startu jeden za drugim, dziewczynki po przeciwnej
stronie sali. Chłopiec rozpoczyna bieg z piłką w kierunku dziewczynki, przekazuje jej piłkę,
ustawia się na końcu rzędu. Dziewczynka wykonuje to samo zadanie w kierunku chłopca.
Uwaga! Zabawa kończy się, kiedy dziewczęta i chłopcy powrócą na swoje miejsca. Wygrywa ten
zespół, który wykona najszybciej zadanie.
h) Wyścig piłek koszowych:
Liczba uczestników: 10 osób /5 dziewczynek i 5 chłopców/
Boisko: dowolne z wyznaczonymi liniami.
Przybory: piłka koszykowa
Przebieg gry: Wszyscy zawodnicy zespołu w czasie jej trwania muszą stać. 1 osoba z rzędu trzyma
piłkę koszykową przed sobą na prostych rękach. Na sygnał podaje ją górą ponad głowę następnej
osobie. Ta z kolei schylając się rozstawionymi nogami podaje piłkę następnej osobie, itp./górą,
dołem/
Ostatnia osoba otrzymuje piłkę i przebiega na początek rzędu rozpoczynając zabawę od podania
piłki górą. Wygrywa ten zespół, w którym osoba rozpoczynająca zabawę znajdzie się ponownie na
czele rzędu.
i) Sztafeta mieszana:
Przybory: Ławeczka gimnastyczna, płotek LA, chorągiewka, piłka koszykowa, piłka nożna.
Przebieg gry: 1 osoba z zespołu dobiega do ławeczki /5m/, biegnie po niej, dobiega do płotka /
12m/, przebiega pod nim, dobiega do półmetka i po odbiegnięciu wraca do miejsca startu /bez
wykonywania ćwiczeń/. druga osoba wykonuje ćwiczenie podobnie. Trzecia osoba pokonuje trasę
kozłując piłkę koszową cały czas. Przekazując piłkę następnej osobie, która powtarza ćwiczenie.
Piąta osoba prowadzi piłkę nożną do półmetka i z powrotem. Szósta osoba powtarza ćwiczenie.
Siódma osoba dystans do półmetka pokonuje na czworakach. Powrót po obiegnięciu już normalnie.
Ósma osoba powtarza ćwiczenie. Dziewiąta osoba wykonuje do półmetka skoki na jednej nodze
/noga dowolna/. Powrót normalny. Dziesiąta osoba powtarza ćwiczenie. Wygrywa ten zespół, który
najszybciej i najdokładniej wykona ćwiczenie
KARY:
Zabawa a) – przedwczesny start – 1 sek.
• za brak litery w haśle – dyskwalifikacja
• za błąd w napisie hasła – 1 sek.
• za błąd w ustawieniu – 1 sek.
• za posiadanie podwójnej kredy – 2 sek.
Zabawa c)– za przedwczesny start – 1 sek.
• za nie obiegnięcie półmetka – 3 sek.
• za włożenie wypadającej piłeczki przez innego zawodnika. – 10 sek.
• za kontynuowanie zabawy bez kompletu piłek – dyskwalifikacja
• za błąd w ustawieniu – sek.
Zabawa e) – za przedwczesny start – 1 sek.
• za każdy brak wykonania przeskoku – 2 sek.
• za nie wykonanie któregoś ćwiczenia – 10 sek.
Zabawa f) – za przedwczesny start – 1 sek.
• za nie wykonania któregoś ćwiczenia – 10 sek.
• za ukończenie zabawy bez piłki – dyskwalifikacja
Zabawa g) - za przedwczesny start – 1sek.
Zabawa h)- za przedwczesny start – 1 sek.
• za podanie piłki przez bark – 1 sek.
• za błąd w prowadzeniu piłki – 1 sek.
• za wykonanie chwytów i podań piłki w półprzysiadzie lub przysiadzie za każdy błąd – 1 sek.
Zabawa i)- za przedwczesny start – 1 sek.
• za zejście z ławeczki w czasie biegu – 1 sek. za każdy błąd
• za chwycenie piłki dwoma rękoma – 2 sek.
• za brak 5 dotknięć nogą w jedną stronę – 2 sek.
• za dotknięcie piłki nożnej ręką – 2 sek. za każdy błąd
• za nie dobiegnięcie do półmetka na czworakach – 3 sek.
• za dotknięcie wolną nogą podłogi – 1 sek.
• za nie obiegnięcie półmetka – 1 sek.
SZACHY
Drużynę stanowią uczniowie jednej szkoły w wieku 13 lat (rocznik 1999 i młodsi). Zespół liczy 4
osoby (3 chłopców i dziewczynka) z możliwością gry dziewczynek na szachownicy chłopców.
1 szachownica – chłopiec
2 szachownica – chłopiec
3 szachownica – chłopiec
4 szachownica - dziewczynka
Uwaga!!!
W czasie całego turnieju musi być utrzymana kolejność gry na szachownicach, zgodnie
z wcześniejszym zgłoszeniem przed rozpoczęciem pierwszej rundy.
2. System zawodów:
Zawody prowadzone są w formie drużynowej (spotkania pomiędzy szkołami) systemem
szwajcarskim lub kołowym (w zależności od ilości drużyn), tempo gry: 15min dla zawodnika na
partię, obowiązują przepisy kodeksu szachowego.
o miejscu decydują kolejności:
Punkty duże (meczowe 2,1,0)
Suma Punktów zdobytych przez zawodników ( wygrana –1 pkt, remis –0.5pkt , przegrana – 0pkt)
• Punkty duże ( meczowe 2,1,0)
• wynik bezpośredniego spotkania
• lepszy wynik na pierwszej, ewentualnie kolejnych szachownic
• dodatkowy mecz po wyczerpaniu ww. kryteriów
• Do Finałów wojewódzkiego awansuje pierwszy i drugi zespół z rejonu.
PŁYWANIE DLA KLAS IV
1. Zawody odbywać się będą osobno w kategorii dziewcząt i chłopców urodzonych w roku
2001 i młodszych.
2. Zawody rozegrane zostaną seriami na czas, na dystansie 25m, stylem dowolnym.
3. Po zakończeniu eliminacji odbędą się wyścigi finałowe według następujących zasad:
FINAŁ B- uczestniczy 5 zawodników, którzy uzyskali w eliminacjach kolejno najlepsze wyniki od
6 do 10.
FINAŁ A- uczestniczy 5 zawodników, którzy uzyskali w eliminacjach najlepsze wyniki od 1 do 5.
1. Do końcowej punktacji określającej zajęte w zawodach miejsce zalicza się wynik uzyskany
w swoim finale, to znaczy, że zawodnik startujący w FINALE B nie może zająć wyższego
miejsca niż 5, nawet gdyby uzyskał czas lepszy od zawodnika z FINAŁU A.
2. Tylko w wyścigach finałowych zawodnicy będą rozstawieni na torach w kolejności