Scenariusz lekcji z historii

Transkrypt

Scenariusz lekcji z historii
Scenariusz lekcji
Przedmiot: wiedza o społeczeństwie ( 1 godz. lekcyjna)
Klasa: III LO
Temat lekcji: Unia Europejska - główna organizacja jednoczącej się Europy.
Cele lekcji:
Wiadomości:
 uczeń:
- wyjaśni pojęcie: unia, euro,
- wymieni poznane instytucje Unii Europejskiej,
- wymieni symbole Unii Europejskiej,
- pamięta datę: 1 stycznia 1993 r.
Umiejętności:
 uczeń:
- wskaże na mapie państwa należące do Unii Europejskiej,
- przedstawi etapy prowadzące do zjednoczenia Europy,
- zaznaczy na taśmie czasu datę powstania UE.
Postawy:
 uczeń:
- zachowuje szacunek do symboli UE,
- jest przekonany o ważności powstania Unii Europejskiej,
- aktywnie pracuje w grupie, uczy się prezentować własny punkt widzenia.
Metody:
- pokaz ( ilustracje, foliogram),
- praca z mapą,
- praca z tekstem źródłowym,
- burza mózgów.
Środki dydaktyczne:
- atlasy , mapa Unii Europejskiej, mapki, rozsypanki wyrazowe, szary papier, pisaki,
ilustracje, flaga Unii Europejskiej, portret Ludwika van Beethovena, waluta euro, nagranie
hymnu „Oda do radości” , fotografie najważniejszych instytucji Unii Europejskiej.
Przebieg lekcji
I . Wprowadzenie
1. Czynności organizacyjno porządkowe:
- sprawdzenie listy obecności,
- sprawdzenie pracy domowej.
2. Powtórzenie wiadomości z poprzedniej lekcji.
3. Podanie tematu, głównych zagadnień i celów lekcji.
II Rozwinięcie
1. Rozmowa nauczająca wprowadzająca w tematykę lekcji.
Korzystając z materiału ilustracyjnego, mapy i foliogramu ze schematem
przedstawiającym etapy integracji Europy nauczyciel przedstawia historię jej
zjednoczenia.
2. Podział uczniów na 4 grupy 4 osobowe (w miarę możliwości 50% dziewczyn
i 50%chłopców w każdej grupie). Każdy zespół otrzymuje fragment tekstu źródłowego
„Traktat o Unii Europejskiej zawarty w Maastricht”. Zapoznaje się z nim
i odpowiada na pytania.
- Kiedy został zawarty Traktat?
- Ile państw uczestniczyło w konferencji ?
- W jakim kraju odbyła się konferencja?
- Jakie były główne założenia traktatu z Maastricht?
Grupy odpowiadają na pytania. Jeśli zachodzi potrzeba, nauczyciel je uzupełnia.
3. „Burza mózgów”
Uczniowie tworzą definicję Unii Europejskiej. Każda grupa prezentuje rezultaty swej
pracy. Zapisuje je na arkuszu szarego papieru.
4. Uczniowie w grupach pracują z mapą i tekstem z podręcznika.
Na podstawie mapy zamieszczonej w atlasie opracowują mapę państw Unii Europejskiej.
Wykonują polecenia:
a.) pokolorujcie na niebiesko kraje 15 państw założycieli UE w 1993 r.,
b.) pokolorujcie na żółto państwa ubiegające się o przyjęcie do UE,
c.) kolorem czerwonym podkreślcie miasta, w których znajdują się siedziby instytucji UE,
d.) na podstawie tekstu i mapy w atlasie uzupełnijcie w tabelce brakujące informacje na
temat instytucji UE.
Nazwa instytucji
Państwo
Miasto
Unii Europejskiej
Parlament
Strasburg
Francja
Europejski
Trybunał
Luksemburg
Sprawiedliwości
Komisja
Bruksela
Europejska
Rada Ministrów
Belgia
( obraduje w dwóch Strasburg
miastach )
Każda grupa prezentuje wykonanie zadania.
5. Nauczyciel prosi, by uczniowie ułożyli z rozsypani wyrazowej zdania na temat symboli
Unii i je odczytali.
Godłem
Unii
Europejskiej
koliście na
chabrowym
Hymnem
Europejskiej
Flaga
Unii
Unii
Europejskiej
jest
dwanaście żółtych gwiazd ułożonych
tle.
jest
Oda
przedstawia
do
jej
radości.
godło.
Nauczyciel uzupełnia informacje na temat symboli i pokazuje ilustracje: flagi
i portret Ludwika van Beethovena. Prezentuje walutę o nazwie euro, zwraca uwagę
na znak graficzny, który się na niej znajduje.
II Podsumowanie
- Uczniowie wykonują zadanie: Ponumeruj kolejne etapy prowadzące do zjednoczenia
Europy.
…. Powstanie Unii Europejskiej.
…. Powstanie Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali .
…. Rozpoczęcie wprowadzania wspólnej waluty Euro.
…. Powołanie Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej ( EWG) i Europejskiej Wspólnoty
Energii Atomowej ( EUROATOM) na mocy układów rzymskich.
Nauczyciel pyta uczniów:
- Jak nazywała się pierwsza wspólnota europejska ?
- Ile państw liczy obecnie Unia Europejska?
- Gdzie znajduje się główna siedziba władz Unii?
- Jakie symbole ma Unia Europejska?
- Co to jest euro?
- Jakie były główne cele powstania Unii Europejskiej?
2. Ocena pracy uczniów.
3. Praca domowa :
b.) Rozwiąż krzyżówkę państwo – miasto . Wyjaśnij jej hasło. Skorzystaj z atlasu.
1. Stolica Luksemburga.
2. Stolica Niemiec.
3. Stolicą tego państwa jest Kopenhaga.
4. Stolica Hiszpanii.
5. Stolica Finlandii.
6. Stolica Belgii.
7. Stolica Włoch.
8. Stolicą tego państwa jest Lizbona.
9. Stolica Francji.
10. Stolica Austrii.
11. Stolicą tego państwa są Ateny.
12. Stolicą tego państwa jest Sztokholm.
13. Stolicą tego państwa jest Londyn.
14. Stolica Holandii.
.
B
E
L
U
E
M
B
L
I
N
D
A
N
I
A
M
A
D
R
Y
T
H
E
L
S
I
N K
R
U
K
S
E
L A
R
Z
Y
M
O
R
T
U
G
P
A
R
Y
Ż
E
Ń
P
W
S
R
B
G
K
R
I
U
R
I
A L
I
A
W
I
E
D
E
C
J
A
S
Z W E
C
J
A
K
A B R
Y T
A
N
I
A
M S T
E R
D
A
M
E
L
Opracowała: Jolanta Mazurkiewicz
G
A