Scenariusz zajęć dla przedszkola

Transkrypt

Scenariusz zajęć dla przedszkola
Scenariusz zajęć dla przedszkola
Temat: Jadąc samochodem klikamy w fotelikach.
Cele:


rozumienie potrzeby i nabywanie wiedzy o prawidłowym stosowaniu fotelików i pasów
bezpieczeństwa w pojeździe,
świadomość swojego zagrożenia w pojeździe.
Metoda: pogadanka, zajęcia praktyczne, zabawa
Materiały: zdjęcia różnych typów fotelików i dzieci w odpowiednim wieku do powieszenia na tablicy,
podobne materiały dla dzieci(xero), rysunek dziecka w foteliku(xero), kredki, flamastry
Przebieg zajęć:
Nauczyciel rozmawia z dziećmi, zachęca do dyskusji używając pytań:
1. Stosunek dzieci do podróżowania samochodem
 Czy lubicie jeździć samochodem? Dlaczego?
 Co jest fajnego, a co jest nie fajnego w podróżowaniu samochodem?
 Jak lubicie jeździć w samochodzie?(z przodu, z tyłu, szybko, wolno, blisko, daleko, gdy
prowadzi mama czy gdy prowadzi tata) Dlaczego?
2. Urządzenia zabezpieczające
 Jakie znacie urządzenia poprawiające bezpieczeństwo w pojeździe?(poduszka, ABS, pasy)
 Jakie znacie urządzenia poprawiające bezpieczeństwo w pojeździe przeznaczone dla dzieci?
 Czy wy jeździcie w fotelikach?
 Kiedy należy jeździć w zabezpieczeniach?
 Dlaczego dzieci podróżują w fotelikach? Po co są foteliki i kto je wymyślił?
 Czy lubicie podróżować w zabezpieczeniach?(dlaczego jest to fajne lub nie fajne)
 Czy wasze rodzeństwo i inne znajome dzieci też jeżdżą w fotelikach?
 Czy dla wszystkich dzieci są takie same foteliki?
Zabawa: Spróbuj dopasować foteliki do dzieci w różnych grupach wiekowych.


Kto pamięta o fotelikach: mama, tata, dziecko?(na ile dziecko może być stroną inicjującą
zapinanie siebie w foteliki)
Czy zawsze dajecie się zapinać w foteliki? Czy czasami próbujecie się odpiąć lub
oszukujecie?
3. Świadomość zagrożeń nie stosowania zabezpieczeń
 Dlaczego dzieci powinny jeździć w fotelikach?
 Co może się wydarzyć, gdy dziecko nie jeździ bez fotelika?
 Opowiedzcie o takich przypadkach?
4. Jeżdżenie w pasach
 Czy tylko dzieci muszą jeździć w zabezpieczeniach?
 Dlaczego dorośli powinni jeździć w pasach?
 Czy rodzice zawsze zapinają pasy? Dlaczego?
 Co można zrobić (ty możesz zrobić), aby zachęcić osoby do jazdy w fotelikach i zapinania
pasów?
Czy znacie jakieś zwierzątko, które jest bardzo twarde i odporne? (żółw, pancernik).
Czy wiecie coś o pancernikach?
Pancernik w swoim pancerzu jest bardzo odporny na ciosy, trudno zrobić mu krzywdę. Czuje się
bezpiecznie. Dzieci nie mają takich pancerzy. Gdy się przewrócą lub uderzą, łatwo robią się siniaki lub
powstają skaleczenia. Podczas jazdy samochodem poczucie takiego bezpieczeństwa daje fotelik. On
w czasie podróży chroni dzieci tak, jak pancerz pancernika na co dzień.
Zabawa: Przed wspólna podróżą z pancernikiem pokoloruj obrazek i zaprojektuj wzór swojego
fotelika.
Nauka piosenki z Klubu Pancernika (na melodie z filmu Czterej pancerni i pies; można wykorzystać
spot kampanii)
Siedzimy spokojnie,
podziwiamy świat
i jest bardzo fajnie
siedzieć sobie tak.
Do wozu wchodzimy,
w siodełku siadamy.
Zapinamy pas.
W klubie pancernika
jeździsz w fotelikach,
a nie jeździsz bez.
Załączniki do druku
Scenariusz zajęć dla szkoły podstawowej klasy I – III
Temat: Foteliki i pasy – jak bezpiecznie jeździć samochodem?
Cele:



rozumienie potrzeby i nabywanie wiedzy o prawidłowym stosowaniu fotelików i pasów
bezpieczeństwa w pojeździe,
przewidywanie skutków działań swoich i innych uczestników ruchu drogowego,
świadomość swojego zagrożenia w pojeździe.
Czas: 45 min.
Metoda: pogadanka, dyskusja, zajęcia praktyczne, zabawa
Materiały: zdjęcia różnych typów fotelików i dzieci w odpowiednim wieku do powieszenia na tablicy,
podobne materiały dla dzieci(xero), kredki, flamastry, farby
Przebieg zajęć:
Nauczyciel rozmawia z dziećmi, zachęcą do dyskusji używając pytań:
1. Stosunek dzieci do podróżowania samochodem (5 min.)
 Czy lubicie jeździć samochodem? Dlaczego?
 Co jest fajnego, a co jest nie fajnego w podróżowaniu samochodem?
 Jak lubicie jeździć w samochodzie(z przodu, z tyłu, szybko, wolno, blisko, daleko, gdy
prowadzi mama czy gdy prowadzi tata)? Dlaczego?
2. Urządzenia zabezpieczające (10 min.)
 Jakie znacie urządzenia poprawiające bezpieczeństwo w pojeździe?(poduszka, ABS, pasy)
 Jakie znacie urządzenia poprawiające bezpieczeństwo w pojeździe przeznaczone dla dzieci?
 Czy wy jeździcie w fotelikach? W jakich?
 Kiedy należy jeździć w zabezpieczeniach?
 Od czego zależy czy jeździcie w zabezpieczeniach? (np. pośpiech, dystans, kto prowadzi)
 Dlaczego dzieci podróżują w fotelikach? Po co są foteliki i kto je wymyślił?
 Czy lubicie podróżować w zabezpieczeniach? (dlaczego jest to fajne lub nie fajne)
 Czy wasze rodzeństwo i inne znajome dzieci też jeżdżą w fotelikach?
 Czy dla wszystkich dzieci są takie same foteliki?
Zabawa: Dopasuj foteliki do dzieci w różnych grupach wiekowych.


Kto pamięta o fotelikach: mama, tata, dziecko?(na ile dziecko może być stroną inicjującą
zapinanie siebie w foteliki)
Czy zawsze dajecie się zapinać w foteliki? Czy czasami próbujecie się odpiąć lub
oszukujecie?
3. Świadomość zagrożeń nie stosowania zabezpieczeń (5 min.)
 Dlaczego dzieci powinny jeździć w fotelikach?
 Co może się wydarzyć, gdy dziecko jeździ bez fotelika?
 Opowiedzcie o takich przypadkach?
4. Jeżdżenie w pasach (5 min.)
 Czy tylko dzieci musza jeździć w zabezpieczeniach?
 Dlaczego dorośli powinni jeździć w pasach?
 Czy fajniej jest jeździć w fotelikach, czy w pasach? Dlaczego?
 Czy rodzice zawsze zapinają pasy?
 Jakie są przyczyny nie zapinania pasów przez dorosłych i nie jeżdżenia dzieci w fotelikach?
 Co można zrobić, aby zachęcić osoby do jazdy w fotelikach i zapinania pasów?
Zabawa:
Zaprojektujcie
plakaty
zachęcające
dzieci
do
jazdy
w
fotelikach
i zapinania pasów przez dorosłych. Zróbcie z nich wystawę w szkole w widocznym miejscu.
Czy znacie jakieś zwierzątko, które jest bardzo twarde i odporne? (żółw, pancernik).
Czy wiecie coś o pancernikach?
Pancernik w swoim pancerzu jest bardzo odporny na ciosy, trudno zrobić mu krzywdę. Czuje się
bezpiecznie. Dzieci nie mają takich pancerzy. Gdy się przewrócą lub uderzą, łatwo robią się siniaki lub
powstają skaleczenia. Podczas jazdy samochodem poczucie takiego bezpieczeństwa daje fotelik. On
w czasie podróży chroni dzieci tak, jak pancerz pancernika na co dzień.
Nauka piosenki z Klubu Pancernika (na melodie z filmu Czterej pancerni i pies; można wykorzystać
spot kampanii)
Siedzimy spokojnie,
podziwiamy świat
i jest bardzo fajnie
siedzieć sobie tak.
Do wozu wchodzimy,
w siodełku siadamy.
Zapinamy pas.
W klubie pancernika
jeździsz w fotelikach,
a nie jeździsz bez.
Scenariusz zajęć dla szkoły podstawowej klasy IV - VI
Temat: Znaczenie zapinania pasów i jeżdżenia w fotelikach dla bezpiecznego
poruszania się pojazdem w ruchu drogowym.
Cele:



zapoznanie się z zasadą działania i budową fotelików do przewodu dzieci w samochodach i
pasów bezpieczeństwa,
rozumienie skutków niestosowania lub nieprawidłowego użytkowania fotelików do przewodu
dzieci w samochodach i pasów bezpieczeństwa,
świadomość swojego zagrożenia w ruchu drogowym.
Metoda: praca w grupach, obserwacja, praca z materiałami źródłowymi, zajęcia praktyczne
Przebieg zajęć:
1. Przygotowanie w grupach informacji o zasadach działania i skutkach niestosowania urządzeń
zabezpieczających (pasach, fotelikach) w pojeździe.
2. Przedstawienie przez uczniów zdobytych informacji i omówienie ich w klasie.
3.
Wariant 1: Zajęcia w klasie
Przeprowadzenie anonimowej ankiety w klasie na temat jeżdżenia w fotelikach
i zapinania pasów wśród dorosłych.
Każde dziecko niech szczerze odpowie na pytania z tabeli (przykładowa tabela poniżej),
wstawiając X w odpowiednie miejsce.
1.
2.
3.
Pytanie
Czy jesteś podwożony samochodem do szkoły?
Czy kierowca tego pojazdu ma zapięte pasy?
Czy ty jeździsz zapięty w foteliku?
Tak
Nie
Opracowanie wyników przez uczniów i omówienie ich z nauczycielem.
Wariant 2: Zajęcia w szkole
Przeprowadzenie anonimowej ankiety przez uczniów w kilku klasach na temat jeżdżenia w
fotelikach i zapinania pasów wśród dorosłych.
Każde dziecko niech szczerze odpowie na pytania z tabeli (przykładowa tabela poniżej),
wstawiając X w odpowiednie miejsce.
1.
2.
3.
Pytanie
Czy jesteś podwożony samochodem do szkoły?
Czy kierowca tego pojazdu ma zapięte pasy?
Czy ty jeździsz zapięty w foteliku?
Tak
Nie
Zliczenie wyników przez uczniów i omówienie ich z nauczycielem. Sporządzenie raportu i
wygłoszenie go na apelu szkolnym.
Wariant 3: Zajęcia w plenerze
Dokonanie obserwacji i policzenie dzieci poprawnie jeżdżących w fotelikach i dorosłych w pasach
w okolicy. Udokumentowanie obserwacji zdjęciami. Zebranie danych i sporządzenie raportu.
Podzielenie się swoją wiedzą na ten temat na apelu szkolnym. Do współpracy przy tym zadaniu
można zaprosić przedstawicieli policji.
4. Zastanowienie się, co można zrobić, aby zachęcić dzieci i dorosłych do stosowania zabezpieczeń
(foteliki i pasy) w pojeździe.
Przygotowanie projektów ulotek zachęcających do używania fotelików i pasów skierowanych do
dzieci i dorosłych.
Najciekawsze z nich można kserować, rozdawać uczniom, ich rodzicom w szkole i na różnych
uroczystościach.