Wydajemy zbiór baśni cz.2

Transkrypt

Wydajemy zbiór baśni cz.2
Scenariusz zajęć Koła Sympatyków książki ( „Książkomaniak”)
Wydajemy zbiór baśni cz.2
Cel główny
Opracowanie wydania zbioru baśni „Przyjaźń niejedno ma imię”
Cele operacyjne:
Uczeń wie:
- jakim celom służy ilustracja w książce
- poznaje znanych polskich ilustratorów i ich ilustracje
- sam ilustruje dowolnie wybraną baśń
Środki:
książki z wybranymi ilustracjami znanych ilustratorów,
plansza z budową książki,
kartki A4, kredki, pastele, koszulki do chowania kartek, skoroszyt
wizytówki poszczególnych redakcji
Metody:
wykład, pokaz, praca w grupach, praca indywidualna
Tok zajęć
Jesteśmy redakcją „KsiążkoManiaka” i nasze wydawnictwo otrzymało propozycję
wydania zbioru baśni, które zostały nagrodzone i wyróżnione w Międzyszkolnym Konkursie
Literackiej Twórczości Dziecięcej „Przyjaźń niejedno ma imię”. Przypomnienie efektów
pracy z poprzednich zajęć:
przede wszystkim podzieliliśmy się na redakcje,
wykonaliśmy projekty stron tytułowych poszczególnych baśni i całego zbioru,
napisaliśmy wstęp,
wykonaliśmy spis treści, indeks nazwisk i postaci,
opracowaliśmy też stopkę redakcyjną .
Dziś musimy wykonać ilustracje i ułożyć całość wg określonego w spisie treści porządku oraz
ponumerować strony. Należy też zrobić spis ilustracji.
Redaktor naczelny przedstawia przygotowany przez siebie temat Co to jest ilustracja?
„Związane z treścią książki i czasopisma uzupełnienie w postaci oryginalnego lub
zreprodukowanego rysunku, obrazu , zdjęcia fotogr.
W szerszym pojęciu ilustracja to również ornament zdobiący kartę tekstu, treścią
odpowiadający charakterowi książki ( inicjały, ramki, nagłówki, winiety, karty tytułowe).
Ilustrację dzielimy w zależności od jej funkcji, na:
-zdobniczą
-interpretacyjną (wyjaśniająca tekst – podręczniki, encyklopedie)
-ekspresywną ( w utworach fabularnych )
-dokumentalną
” Patrz. „Encyklopedia wiedzy o książce”, Ossolineum, Wrocław, 1971, k.952.
Według „Słownika języka polskiego”, PWN, W-wa,1988, s.773, ilustracja to „reprodukcja
fotografii, rysunku, dzieła malarskiego itp. dodana do tekstu, stanowiąca jego objaśnienie,
uzupełnienie lub ozdobę. Może być barwna, czarno-biała, fotograficzna, rysunkowa,
malarska”.
Specjalna funkcja ilustracji w komiksie i czasopiśmie.
Pokaz przykładów wybranych ilustracji w książkach.
Ilustracje Andriollego, J. Szancera, Sempe- Goscinny’ego, Loftinga i innych.
Ustalenie jakiego rodzaju ilustracje należy wykonać w przypadku baśni.
Grupa ustala, że w naszym przypadku ilustracja ma pełnić funkcję zdobniczą, może też być
uzupełnieniem tekstu.
Każda ilustracja może być podpisana (dyskretnie), może też posiadać tytuł.
Wykonanie ilustracji do wybranych i przeczytanych wcześniej baśni.
Przypomnienie o estetyce pracy.
Wykonane ilustracje(wraz z nazwiskami i tytułami) trafiają do red. nacz., który zleca
wykonanie spisu ilustracji (red. naukowa).
Red. techniczna układa tekst wg spisu treści, red graf. proponuje numerację stron ,
red. nauk. uzupełnia wszystkie spisy i indeksy o paginację.
Redaktor naczelny nadzoruje całość wydawnictwa i ukończone oddaje do biblioteki
szkolnej.