KONSPEKT LEKCJ2

Transkrypt

KONSPEKT LEKCJ2
KONSPEKT LEKCJI
Data realizacji:24.11.2011r.
Klasa: III Td
Zawód: kucharz
Przedmiot: pracownia gastronomiczna
Dział programowy: Sporządzanie wyrobów garmaŜeryjnych
Temat: Asortyment i technika sporządzania zakąsek z jaj
1. Cele lekcji
Cel ogólny: uczeń zapozna się z:
-zasadami doboru surowca,
-techniką sporządzania zakąsek z jaj,
-asortymentem zakąsek z jaj.
Cele szczegółowe:
Uczeń po przeprowadzonych zajęciach powinien:
Znać:
- pojęcie i podział zakąsek z jaj,
- surowiec wykorzystywany do sporządzania zakąsek,
- asortyment zakąsek z jaj,
- zasady sporządzania niektórych zakąsek z jaj,
- właściwości Ŝela
- znaczenie przestrzegania zasad higieny przy produkcji zakąsek z jaj,
Umieć:
- właściwie przygotować składniki do potraw,
- zorganizować stanowisko pracy, dobrać sprzęt,
- sporządzić róŜne zakąski z jaj,
- przeprowadzić ocenę organoleptyczną,
- porcjować i garnirować sporządzone zakąski
- ocenić jakość wyprodukowanych potraw,
- pracować w zespole,
Dbać o:
- przestrzeganie zasad bhp w pomieszczeniach produkcyjnych i na stanowisku pracy,
higienę osobistą,
- dobrą organizację pracy,
- zdrowie konsumentów,
- higienę produkcji
- jakość i ilość wyprodukowanych potraw
- higienę próbowania potraw,
- estetyczne wykańczanie i podawanie potraw.
2.Typ lekcji: zapoznanie z nowym materiałem.
3.Forma lekcji: indywidualna, grupowa, zbiorowa.
4.Metody nauczania: pogadanka, praca w grupach, pokaz, ćwiczenia
5. Środki dydaktyczne: surowce, róŜnorodne narzędzia pracy, podręczniki, artykuły
prasowe, gotowe wyroby, receptury.
6. Literatura:
M. Konarzewska- „Technologia gastr. z tow. cz.3”
Czasopisma: Kuchnia , Kuchnia polska, Pani domu
7. Praca domowa
Pomyśl i napisz, co bym zrobił(a) inaczej, lepiej, gdybym wykonywał(a) ćwiczenie jeszcze
raz?
Dla chętnych:
Wyszukaj w literaturze recepturę na atrakcyjną zakąskę z jaj.
8.Przebieg lekcji
Część organizacyjna:
- sprawdzenie obecności
- sprawdzenie stopnia przygotowania do zajęć (ubiór roboczy).
InstruktaŜ wstępny
- przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji,
- sformułowanie tematu i podanie celów lekcji,
- praca nad nowym materiałem,
- omówienie techniki sporządzania zakąsek,
- omówienie wiodących przepisów BHP- podanie hasła- „Dokładnie przeprowadzaj
obróbkę wstępną jaj”,
- zapoznanie z harmonogramem pracy,
InstruktaŜ bieŜący
- realizować cele szczegółowe
- nauczyciel kontroluje wszystkie czynności ucznia zgodnie z cyklem produkcyjnym
(transport towarów z magazynu, rozmieszczenie produktów w pracowni, kontrola
ilościowa i jakościowa surowca, pracę na poszczególnych stanowiskach, organizację
pracy dobór narzędzi, kontroluje przebieg pracy ucznia i w razie potrzeby organizuje
pokaz wykonania danej czynności).
InstruktaŜ końcowy - podsumowanie i ocena zajęć
Nauczyciel ocenia ucznia za:
- przygotowanie do zajęć,
- zachowanie dobrej organizacji pracy na wyznaczonym stanowisku,
- przebieg procesu technologicznego,
- oszczędność surowca i energii,
- higienę produkcji,
- wydajność pracy,
- wykańczanie potraw.
Elementy te znajdują odbicie w ocenie pracy ucznia.
LP Ogniwa lekcji
1.
2.
Czynności nauczyciela
Czynności uczniów
Czynności
n-l sprawdza listę obecności,
Uczniowie przygotowują
organizacyjne
strój
się do zajęć
Przypomnienie
n-l rozdaje plansze z
Uczniowie udzielają
wiadomości z
przygotowanymi pytaniami
pisemnej odpowiedzi.
poprzedniej
nawiązującymi do tematu:
lekcji
- czas gotowania jaj na
twardo, półtwardo(mollet),
poszetowe ( w koszulkach).
Ocena świeŜości jaj.
3.
Sformułowanie n-l podaje temat i określa cel
Uczniowie zapisują
tematu i
temat w zeszytach
lekcji
podanie celów
lekcji
4.
5.
Praca nad
n-l dzieli uczniów na zespoły Uczniowie analizują
nowym
i przydziela zadania:
zadania do wykonania.
materiałem
-charakterystyka zakąsek
Uczniowie
zimnych z jaj
sprawozdawcy dokonują
-charakterystyka zakąsek
zestawienia informacji i
gorących z jaj
przekazują je
-asortyment zakąsek
pozostałym.
zimnych i gorących z jaj,
Uczniowie na
n-l podaje recepturę na
przygotowanych
zakąskę z jaj i prosi o
kartkach przygotowują
napisanie planu działania
plan działania.
Wykonanie
n-l obserwuje organizację
Uczniowie wykonują
ćwiczeń
stanowisk pracy,
ćwiczenia
przestrzeganie przepisów
-jaja nadziewane szynką,
BHP, udziela na bieŜąco
makrelą, szpinakiem,
indywidualnych porad i
-jaja garnirowane szynką
wskazówek.
na sałatce jarzynowej,
-jaja w sosie tatarskim,
-jaja faszerowane
Uwagi
6.
7.
Porządkowanie n-l sprawdza porządki na
Uczniowie porządkują
pracowni
stanowiska pracy
stanowiskach pracy
Podsumowanie -n-l zadaje pytani
- uczniowie udzielają
lekcji
odpowiedzi,
-n-l ocenia uczniów
-uczniowie sporządzają
schemat blokowy
wykonywanego
ćwiczenia
8.
Zadanie pracy
domowej
n-l podaje pracę domową
Uczniowie notują
zadanie domowe.
K. TARKOWSKA

Podobne dokumenty