Scenariusz zajęć dla 5-latków Autor: Marta Jaszczuk

Transkrypt

Scenariusz zajęć dla 5-latków Autor: Marta Jaszczuk
Scenariusz zajęć dla 5-latków
Autor: Marta Jaszczuk
Obszar podstawy programowej:
12. Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt.
Grupa wiekowa: 5-latki
Blok tematyczny: Szanuję rośliny i zwierzęta, interesuję się przyrodą
Temat: Czworonożni przyjaciele.
Cele operacyjne:
Dziecko:
 rozpoznaje i naśladuje odgłosy wydawane przez najpopularniejsze zwierzęta domowe;
 klasyfikuje zwierzęta według podanych kryteriów (np. ślady zwierząt domowych,
ślady zwierząt hodowlanych);
 uczestniczy w zabawach ruchowych, w trakcie ich trwania zachowuje się kulturalnie
w stosunku do innych osób biorących w nich udział;
 rozpoznaje najpopularniejsze zwierzęta po śladach;
 wymienia sposoby opieki nad zwierzętami domowymi;
 przelicza w zakresie 10 (lub wyższym, zgodnie z indywidualnymi możliwościami).
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia
dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
 wie, jakie warunki są potrzebne do rozwoju zwierząt (przestrzeń życiowa,
bezpieczeństwo, pokarm);
 zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem
artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym;
 grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje), formułuje uogólnienia typu: to do
tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne;
 uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym,
w parku, na boisku, w sali gimnastycznej;
 odgrywa role w zabawach parateatralnych posługując się mową, mimiką, gestem oraz
ruchem; umie posługiwać się rekwizytami (np. maską);
 tworzy kompozycje z różnorodnych materiałów (np. przyrodniczych), ma poczucie
sprawstwa („potrafię to zrobić”), odczuwa radość z wykonanej pracy;
 interesuje się czytaniem i pisaniem; jest gotowe do nauki czytania i pisania.
Treści kształcenia:
 znajomość wyglądu i nazw najpopularniejszych zwierząt domowych oraz warunków,
jakie są niezbędne im do prawidłowego rozwoju;
 naśladowanie odgłosów zwierząt;
 znajomość sposobów opieki nad zwierzętami;
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
 kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne
funkcjonowanie w zabawie, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci
oraz dorosłych, porządkowanie po sobie miejsca zabawy, pomaganie innym, uważne
słuchanie wypowiedzi innych osób);
 rozwój mowy (wyraźne mówienie, wzbogacanie słownictwa);
 grupowanie, klasyfikowanie obiektów, przeliczanie ich w zakresie 10 (lub wyższym,
zgodnie z indywidualnymi możliwościami);
 kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych
w sali i na powietrzu;
 rozwijanie sprawności manualnej – wykonywanie prac plastyczno-technicznych
z użyciem skrawków tkanin;
 rozumienie sensu informacji podanych w formie symboli (rysunek);
 czytanie globalne.
Opis sposobu realizacji:
Lp.
I.
II.
Część dnia
aktywności
dziecka
Przebieg zajęć
Zajęcia
poranne
1. Schodzenie się dzieci, gra na przywitanie,
zabawy swobodne w kącikach zainteresowań.
Zajęcia
dydaktyczne
Uwagi
o realizacji, warunki
pobudzające aktywność
dziecka
Podczas realizacji gry na
przywitanie dzieci stoją w
rozsypce.
Na
hasło
nauczyciela
(N)
np.
„Kolana!”,
„Łokcie!”,
„Stopy!”, „Kciuki!” dzieci
podchodzą do siebie i witają
się
poprzez
dotknięcie
wymienioną częścią ciała.
Warto, aby tego dnia
w kąciku książek znalazły
się
albumy,
książki
poświęcone
zwierzętom
domowym.
N
zachęca
dzieci
do
swobodnych
wypowiedzi
na
temat
oglądanych książek.
Potrzebne
materiały:
ilustracje kota, psa oraz
innych zwierząt domowych
i gospodarczych, szablony
do czytania globalnego –
„kot”, „pies” (załącznik
nr 1).
2. Jak pies z kotem:
oglądanie zdjęć, wycinków z gazet, a także
plakatu (załącznik nr 2) przedstawiających
czworonożne
zwierzęta
domowe
i gospodarcze. „Podpisywanie” ilustracji dzieci próbują samodzielnie przyporządkować
napisy („kot”, „pies”) do odpowiednich
obrazków.
1. Czyj to ślad?:
Potrzebne
zabawa dydaktyczna. Zadaniem dzieci jest ilustracje
materiały:
przedstawiające
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
odgadnięcie, do kogo należy przedstawiony
na kartce ślad.
2. Przysłowia i powiedzenia o zwierzętach –
wypowiedzi dzieci inspirowane wysłuchanym
nagraniem.
3. Kot:
mozaika - praca techniczna. Dzieci otrzymują
od N szablon przedstawiający kota. Ich
zadaniem jest ozdobienie szablonu skrawkami
tkanin i guzikami tak, aby po przyklejeniu
materiałów powstała mozaika – praca
indywidualna.
III.
Zajęcia
popołudniowe
4. Zamieniamy się w zwierzątka!:
gra ruchowa na powietrzu. Dzieci biegają, na
słowa N („Kot!”, „Pies!”, „Żółw!”) zastygają
w wymyślonej pozie, która przypomina
zwierzę wymienione przez N.
1. Matematyczna zgaduj – zgadula:
Zagadki matematyczne, manipulowanie na
przedmiotach. Przykładowa treść zagadek:
- „Na podwórku były cztery psy, przyszedł
chłopiec i rzucił sześć piłek. Każdy pies wziął
piłkę i pobiegł do budy. Ile piłek zostało?”;
- „W domu mieszka tata kot i mama kotka.
Urodziło im się troje kociąt. Ile teraz kotów
mieszka w domu?”.
2.
Zabawa
indywidualna
dla
zainteresowanych dzieci – wykorzystanie
puzzli multimedialnych.
3. Co to za zwierzę?:
zagadki filmowe. Dzieci próbują odgadnąć,
jakie zwierzę zostało ukazane na slajdzie.
ślady zwierząt: kota oraz
psa (załącznik nr 3).
N zachęca dzieci do
wypowiedzi
na
temat
znanych im powiedzeń
i przysłów związanych ze
zwierzętami. Dzieci starają
się wyjaśnić znaczenie
przysłów.
N
może
wykorzystać nagranie –
załącznik nr 5.
Potrzebne
materiały:
szablon kota dla każdego
dziecka (załącznik nr 4),
klej, skrawki tkanin, guziki,
instrukcja
wykonania
mozaiki (załącznik nr 7).
O przyniesienie skrawków
tkanin należy poprosić
rodziców
odpowiednio
wcześniej.
Podczas gry należy często
zmieniać polecenia.
W trakcie rozwiązywania
zagadek matematycznych
niezbędne
są
ilustracje/przedmioty
umożliwiające
dzieciom
zilustrowanie zadania.
Załącznik nr 6.
Załącznik nr 8.
Uwaga: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby
nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie
oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej
zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami
nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju
aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych, kierowanie własną działalnością dziecka, zadań stawianych
dziecku, czytanie globalne wg Glenna Domana.
Słowne: rozmowy, objaśnienia.
Percepcyjne: pokaz.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita
i zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
albumy oraz książki poświęcone zwierzętom domowym, ilustracje/zdjęcia/wycinki z gazet
przedstawiające zwierzęta domowe, skrawki tkanin, klej, komputer z dostępem do Internetu
oraz głośnikami lub tablica multimedialna, środki dydaktyczne zamieszczone na portalu
Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
Pies, kot – szablony do czytania globalnego;
Czworonożne zwierzęta domowe i gospodarcze - plakat;
Czyj to ślad? - plansza;
Kot - szablon;
Powiedzenia i przysłowia o zwierzętach- materiał do słuchania;
Pies - puzzle multimedialne;
Jak to zrobić? – instrukcja do stworzenia mozaiki kota;
Co to za zwierzę? - zagadki dotyczące zwierząt – film.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego