Scenariusz lekcji – Wprowadzamy układ współrzędnych

Transkrypt

Scenariusz lekcji – Wprowadzamy układ współrzędnych
Scenariusz lekcji – Wprowadzamy układ współrzędnych
1. Cele lekcji
a) Wiadomości
1.
Uczeń wie, co to jest układ współrzędnych.
2.
Uczeń wie, że do opisania ruchu ciała należy wprowadzić układ współrzędnych.
b) Umiejętności
1.
Uczeń potrafi opisać położenie dowolnego ciała we wskazanym jedno lub dwuwymiarowym
układzie współrzędnych.
2. Metoda i forma pracy
Podział metod nauczania według koncepcji nauczania wielostronnego W. Okonia:
1.
Metody asymilacji wiedzy: praca z książką.
2.
Metody samodzielnego dochodzenia do wiedzy: ćwiczenia w opisie ruchu, dyskusja.
3.
Metody praktyczne: wykonywanie opisów zjawisk (ruchu).
Forma pracy: grupowa.
3. Środki dydaktyczne
1.
Tablica i kreda.
2.
Podręcznik uczniowski.
3.
Zeszyt ćwiczeń dla uczniów.
4.
Samochód zdalnie sterowany.
5.
Papierowy samolot lub piłka.
4. Przebieg lekcji
a) Faza przygotowawcza
Przypomnienie wniosków z poprzedniej lekcji. Nauczyciel prosi uczniów o przypomnienie
wniosków z poprzedniej lekcji w formie zadawania pytań pojedynczym uczniom lub polecenie
jednemu z nich aby przeczytał swoja notatkę z poprzedniej lekcji.
b) Faza realizacyjna
Układ współrzędnych. Nauczyciel pyta uczniów co z lekcji matematyki wiedzą na temat
kartezjańskiego układu współrzędnych. Ustala wspólnie z uczniami nazwy: oś, początek układu
współrzędnych oraz szczegóły dotyczące wyboru skali na osiach.
Analiza przykładów. Uczniowie czytają opisy przykładów ruchu zawartych w podręczniku lub
przygotowanych przez nauczyciela. Opisy powinny zawierać opis ruchu wzdłuż jednej prostej, na
płaszczyźnie i w przestrzeni trójwymiarowej. Uczniowie zapoznają się z nazwami osi oraz sposobami
określania położenia ciała względem tych osi. Po analizie przykładów nauczyciel prosi wybranych
uczniów o zreferowanie najistotniejszych informacji.
Wykonywanie opisów ruchu. Jeżeli jest możliwość opuszczenia sali lekcyjnej, to ćwiczenia z opisów
ruchu uczniowie wykonują na boisku szkolnym. Nauczyciel musi znać wymiary sali lub boiska,
w
których uczniowie będą wykonywali opisy ruchu, aby pomóc uczniom w odpowiednim wyborze skali
na osi. Nauczyciel uczula uczniów na staranność wykonywanych rysunków, zapowiada, że będą
podlegały ocenie.
Ruch jednowymiarowy. Nauczyciel przesuwa zdalnie sterowany samochód wzdłuż jednej ze ścian sali
lekcyjnej (linii boiska). Pyta uczniów jaki w tym przypadku zastosować układ współrzędnych. Po
ustaleniu uczniowie rysują na kartkach oś przyjmując jakąś skalę odwzorowania. Nauczyciel ponownie
wprawia w ruch samochód wykonując nim ruch wzdłuż jednej linii. Uczniowie odwzorowują tor ruchu
na kartkach, wypisują na kartkach współrzędne.
Ruch w dwóch wymiarach. Nauczyciel prezentuje za pomocą samochodu zdalnie sterowanego ruch
w dwóch wymiarach uczniowie ponownie odpowiadają jaki układ współrzędnych wybrać w tym
przypadku, wykonują potrzebne rysunki i przyjmują skalę. Nauczyciel pyta uczniów, gdzie w tym
przypadku umieścić początek układu współrzędnych. W dyskusji na ten temat zwraca uczniom uwagę,
że jest to sprawa wyboru i wpływa na opis ruchu. Po dyskusji nauczyciel prosi aby uczniowie wybrali
różne początki układu odniesienia (w rogu sali/boiska, po środku sali/boiska itp). Wprawia w ruch
samochód, uczniowie odwzorowują ruch samochodu. Nauczyciel zwraca uwagę, że choć linia na
wszystkich rysunkach jest podobna, to współrzędne opisujące położenie samochodu są różne ze
względu na różny wybór początku.
Ruch w trzech wymiarach. Uczniowie wykonują ćwiczenie podobne do poprzednich, odwzorowując
ruch papierowego samolotu lub piłki.
c) Faza podsumowująca
Podsumowanie wiadomości. Uczniowie wykonują ćwiczenia i zadania z podręcznika/zeszytu ćwiczeń
dotyczące opisu ruchu i układu współrzędnych.
Nowe pojęcia. Nauczyciel poleca uczniom, aby na następną lekcję przynieśli swoje rysunki opisujące
ruch samochodu w dwóch wymiarach. Zwraca uwagę, że jednoznaczne określanie położeń to nie
wszystko co możemy powiedzieć o ruchu. Możemy także opisać np. jaką odległość przejechał, jak
szybko.
5. Bibliografia
1.
Maria Rozenbajger, Ryszard Rozenbajger, Jerzy M. Kreiner, Fizyka dla gimnazjum część 1,
Wydawnictwo „Zamiast Korepetycji”, Kraków 2000.
6. Załączniki
a) Zadanie domowe
Określanie położenia i ruchu ciał w wybranym układzie współrzędnych.(np. zadanie 1 i 2 ze strony 19
w podręczniku wydawnictwa „Zamiast Korepetycji”).
7. Czas trwania lekcji
45 minut.
8. Uwagi do scenariusza
Brak.