MMŚ 2012: Dominacja europejska

(poniedziałek, 22 październik 2012) -
Po raz kolejny w Młodzieżowych Mistrzostwach Świata obyło się bez niespodzianek: Holandia w finale
łatwo pokonała Belgię, zaś brązowy medal zdobyli reprezentanci Tajwanu, którzy pokonali 24:18
Niemców. Gospodarz (Katalonia) turnieju przegrał z Anglią 10:11 mecz o 5. miejsce. Poza brązowym
medalem dla Tajwanu, po raz kolejny korfballowy turniej światowy zdominowały drużyny europejskie.
12. RPA
Komentarz: Polacy nie grali w tym turnieju, bo nie zakwalifikowali się zajmując 9. miejsce w
Młodzieżowych Mistrzostwach Europy i trudno oczekiwać by 9. drużyna Starego Kontynentu występowała
w mundialu w którym uczestniczy 12 zespołów. Z pewnością jednak ciekawiej by było, gdyby drużyny z
Hong Kongu, Chin, Australii czy RPA mogły rywalizować z zespołami takimi jak chociażby Czechy czy
Węgry, które zajęły w MME odpowiednio 6. i 8. miejsce. Być może kolejne mistrzostwa Świata U23
zostaną rozszerzone do 16 zespołów, jednak z zgodnie z polityką IKF trudno spodziewać się by dużo
więcej miejsc trafiło do Europy.
Problem zbyt mocnych europejskich drużyn staje się ważny nie tylko w kontekście ostatnich Mistrzostwa
Świata w Chinach i zakończonym właśnie turnieju w Katalonii, ale podobne rozwiązania są stosowane jeśli
chodzi o Igrzyska Dyscyplin Nieolimpijskich, czyli World Games. Dla nas to ważne, bo 2017 roku turniej
zaplecza Igrzysk Olimpijskich odbędzie się we Wrocławiu. W turnieju póki co występuje 8 zespołów, ale
duże preferencje mają zespoły spoza Europy, co łącząc z faktem iż gospodarz nie ma pewnego awansu
do rozgrywanego u siebie turnieju, może być bardzo ciężko.