Złote medale Kacpra Wróbla i Angeliki Szymańskiej w Warsaw Judo

NaszWłocławek.pl | Złote medale Kacpra Wróbla i Angeliki Szymańskiej w Warsaw Judo O
Copyright Tomasz Popowski [email protected]
n
Złote medale Kacpra Wróbla i Angeliki Szymańskiej w Warsaw
Judo Open
W ostatni weekend w Warszawie w Hali Torwaru przy ul. Łazienkowskiej odbył się XIII Warsaw Judo Open, jeden z najbardziej
prestiżowych turniejów judo w Europie w kategoriach U15, U17 i U20. W tym największym amatorskim turnieju judo w Polsce
udział wzięło 950 zawodników i zawodniczek ze 103 polskich klubów oraz z 33 ekip z 14 krajów: Belgii (reprezentacja VFJFlamadzkiej Federacji Judo), Białorusi, Czech, Estonii, Finlandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Rosji, Słowacji, Słowenii, Serbii, Ukrainy
i Wielkiej Brytanii.
Walki eliminacyjne rozgrywane były na 8 matach, natomiast o brązowe medale i walki finałowe przeprowadzane były na
dodatkowej macie znajdującej się na specjalnie zbudowanym podwyższeniu.
Znakomicie zaprezentowali się młodzi judocy MKS Olimpijczyk Włocławek, trenowani przez Anetę Szczepańską i Romana
Stawisińskiego, którzy w rywalizacji indywidualnej w kategorii młodzików (U15) wywalczyli 3 medale (2 złote i 1 srebrny)
oraz V miejsce:
I m. Kacper Wróbel (w.38 kg),
I m. Angelika Szymańska (w.44 kg)
II m. Wiktoria Tomczak (w. 44 kg),
V m. Dawid Wróbel (w. 55 kg).
Ponadto MKS Olimpijczyk w klasyfikacji drużynowej U15 zajął III miejsce.
Kacper Wróbel po raz kolejny nie dał najmniejszych szans swoim przeciwnikom i wywalczył złoty medal w wadze 38 kg.
Podkreślić należy, że Kacper walczył w starszej kategorii wiekowej (dopiero od 2012 r. będzie młodzikiem) i że w znakomitym
stylu pokonał
zawodników z takich potęg w judo, jak: Rosja, Ukraina, Łotwa. W pierwszej rundzie miał wolny los, w drugiej wygrał z Nikitą
Selekhowem (Rosja), dwukrotnie rzucając go na yuko (5 punktów) na uchi mata i sode tsurikomi goshi, w walce półfinałowej
pokonał przed czasem (ippon) rzutem eri seoi nage Kyryla Samotuga (Ukraina), a finał rozstrzygnął po niespełna 2 minutach
rzucając Tomassa Smolarsa (Łotwa) najpierw na uchi mata ocenioną przez sędziów na wazaari (7 punktów), by w chwilę
później zakończyć pojedynek o złoty medal przed czasem (ippon) efektownie wykonaną eri fumikomi seoi nage. Potwierdził w
ten sposób, że jest jednym z najlepszych zawodników w Europie w kategorii młodzików (wygrane turnieje w Czechach,
Niemczech, Polsce), mimo że jest o 1-2 lata młodszy od swoich przeciwników.
Również wagę 44 kg młodziczek (U15) zdominowały zawodniczki MKS Olimpijczyk: Angelika Szymańska i Wiktoria
Tomczak, które podobnie jak Kacper Wróbel dopiero w następnym roku osiągną wiek młodziczek. Angelika Szymańska drogę do złotego medalu
rozpoczęła od drugiej rundy (w 1. wolny los) pokonując przed czasem (ippon) rzutem uchi mata Alicję Czerepko (Zatoka
Braniewo), wcześniej wykonując deashi barai na yuko. W kolejnej walce pokonała przed czasem Barbarę Śliwę (UKS MOSiR
page 1 / 2
n
Jasło) przez dźwignię po rzucie tai otoshi, a w finale również przed czasem (dźwignia) swoją koleżankę klubową Wiktorię
Tomczak. Zdobywczyni srebrnego medalu Wiktoria Tomczak wygrała przez rzut z Idą Jeżewską (Akademia Judo Poznań),
następnie Weroniką Banaszek (Judo Fight Club Warszawa) i w walce półfinałowej decyzją sędziów z rozstawioną z nr 1 Karoliną
Bobilewicz (Wisła Kraków).
Dobrze zaprezentował się także Dawid Wróbel, który w wadze 55 kg wywalczył V miejsce wygrywając na dźwignię ze Stasem
Uladzimirau (Białoruś), w drugiej rundzie na rzut (ura nage) z Sławomirem Skoczem (Wisła Kraków), a następnie przez
trzymanie z Tomaszem Trelą (GKS Czarni Bytom), by w walce półfinałowej przez duszenie przegrać ze zwycięzcą tej kategorii
wagowej Deanem Rogelj (Słowenia). O trzecie miejsce przegrał przez trzymanie z Dawidem Zykubkiem ( Koka Jastrzębie). IX
m. w tej kategorii wagowej wywalczył Bartosz Bykowski, który w bilansie walk zanotował 2 wygrane i 2 przegrane.
Należy podkreślić dalszy postęp Filipa Bazeli, który dobrze zaprezentował się w wadze 81 kg juniorów (U20) w walce z
Dzeisonsem Smolarsem (Łotwa). Przegrał w końcowych sekundach dogrywki, w normalnym czasie prowadził na yuko za rzut