"I ty możesz być fryzjerem" - autor mgr Honorata Cieplik

Transkrypt

"I ty możesz być fryzjerem" - autor mgr Honorata Cieplik
Konspekt zajęć
Prowadząca: Honorata Cieplik-Dedyk
Data: 05.03.2007
Klasa: VIc Z.E.T.(uczniowie z upośledzeniem umysłowym w stopniu
umiarkowanym lub znacznym)
Temat dziennego ośrodka pracy: I ty możesz być fryzjerem.
Cele
• poznawcze:
- zapoznanie z czynnościami jakie wykonuje fryzjer,
- wybór etykiety z prawidłową nazwą zawodu,
- prawidłowe nazewnictwo sprzętów i preparatów potrzebnych do
pracy fryzjerowi,
- prawidłowe przyporządkowanie akcesoriów fryzjerskich do ilustracji,
• kształcąco – rewalidacyjne:
- doskonalenie umiejętności prawidłowego zaznaczania daty w
kalendarzu,
- umiejętne rozumienie pojęcia - para,
- utrwalanie pojęć długie – krótkie, mało – dużo, najwięcej – najmniej,
- doskonalenie umiejętności przeliczania na konkretach,
- utrwalanie nazw podstawowych kolorów,
- rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej,
- trening zręczności motoryki małej,
- układanie historyjki obrazkowej z zachowaniem porządku
przyczynowo - skutkowego,
• wychowawcze:
- wyrabianie postawy uważnego słuchania innych, nawiązywanie
kontaktu wzrokowego,
- wdrażanie do pomocy słabszym,
- kształtowanie szacunku do pracy.
Metody: oglądowe, słowne, praktyczne
Formy: indywidualna, grupowa.
Środki dydaktyczne: płyta z piosenką powitalną, ilustracje
przedstawiające aktualną pogodę, krótki film przedstawiający pracę
fryzjera, ilustracja przedstawiająca salon fryzjerski, sprzęty (nożyczki,
grzebień, prostownica, suszarka, maszynka do ścinania włosów),
preparaty (żel, szampon, pianka do włosów, odżywka, lakier, farba),
historyjka obrazkowa, wycięty owal twarzy, modele z perukami,
klamerki, kartki z wyrazami określającymi cechy dobrego fryzjera.
Przebieg zajęć:
1. Zajęcia wstępne:
• piosenka powitalna „Podaj – proszę swoje dłonie”,
• określenie daty (dzień, miesiąc, rok, pora roku),
• określenie pogody (obserwacja za oknem; wybór odpowiedniej
ilustracji),
2. Obserwacja:
• obejrzenie krótkiego filmu przedstawiającego pracę fryzjera,
• omówienie tego, co uczniowie zobaczyli na filmie,
• krótka pogadanka nauczyciela na temat pracy fryzjera,
• wybór ilustracji związanej tematycznie z filmem i tematem lekcji,
3. Kojarzenie:
• określanie cech, jakimi powinien charakteryzować się fryzjer,
• wybór przedmiotów, które fryzjer wykorzystuje w swojej pracy,
• omówienie sprzętów i preparatów jakimi posługuje się fryzjer w
pracy,
• historyjka obrazkowa – ułożenie ilustracji z zachowaniem porządku
przyczynowo – skutkowego,
• wybór zdjęć – opis fryzur z uwzględnieniem koloru, długości,
• tworzenie par przedmiotów: sprzęt – preparat – taka sama cyfra,
4. Ekspresja:
• fryzura dla mojej mamy – projektowanie wizerunku
(dopasowywanie fryzury – barwy, długości i kształtu do twarzy),
• kreowanie fryzur na modelach przy użyciu klamerek – ilość
klamerek związana jest z wcześniejszym wyborem par z cyframi,
5. Zajęcia końcowe:
• prezentacja wykonanych prac,
• wybór klamerkowego króla(rozdanie kart do głosowania
nauczycielom; przeliczanie głosów przez uczniów) – ocena pracy,
• porządkowanie miejsca pracy.