Zasady BHP w szkole i poza nią - PG

Transkrypt

Zasady BHP w szkole i poza nią - PG
KATARZYNA SURTEL
KONSPEKT
TEMAT LEKCJI: Zasady BHP w szkole i poza nią.
CELE OGÓLNE:
- wdrożenie do przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy;
- uwrażliwienie na możliwość pojawienia się zagrożeń w szkole, w miejscu zamieszkania, na
wakacjach;
- pobudzanie umiejętności przewidywania skutków swoich działań;
- wskazanie sposobów unikania zagrożeń oraz prawidłowych reakcji w momencie zetknięcia
z nimi;
- stymulowanie poczucia odpowiedzialności za bezpieczeństwo innych.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
- wskazanie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy;
- uświadomienie i wyjaśnienie znaczenia obowiązujących podstawowych zasad BHP;
- przygotowanie do prawidłowego reagowania w przypadku wystąpienia zagrożeń oraz
uświadomienie sobie skutków zagrożeń;
- praktyczne kształcenie umiejętności udzielania pierwszej pomocy i stosowania
podstawowych zasad postępowania obowiązujących przy urazach, wypadkach.
WYMAGANIA PROGRAMOWE:
1.PODSTAWOWE – uczeń:
- wymieni rodzaje zagrożeń występujących: w szkole, w miejscu zamieszkania,
w najbliższej okolicy, na wakacjach (w górach, nad wodą);
- wyjaśni, jak postępować w przypadku powstania zagrożenia;
- wskaże zagrożenia zdrowia i życia;
- poda stany zagrożenia życia;
- wymieni cele pierwszej pomocy;
- zna numery telefonów: Pogotowia Ratunkowego, Policji, Straży Pożarnej.
2. PONADPODSTAWOWE – uczeń:
- udowodni, że większość zagrożeń jest następstwem lekkomyślnej działalności
człowieka;
- zaproponuje sposoby zapobiegania (profilaktyki) zagrożeniom.
METODY NAUCZANIA:
- burza mózgów, dyskusja, pogadanka, analiza przypadku, zespołowe rozwiązywanie
problemów
FORMY PRACY:
- praca w grupach, praca indywidualna, praca z całą klasą
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- arkusze papieru, flamastry
PRZEBIEG LEKCJI:
I FAZA WSTĘPNA
- czynności organizacyjno– porządkowe, nauczyciel sprawdza obecność uczniów, wpisuje
temat do dziennika lekcyjnego
- wyjaśnienie celów bieżącej lekcji
- wprowadzenie do tematu: uczniowie wyjaśniają – co oznacza skrót „BHP”; nauczyciel
wyjaśnia ogólnie rolę przedmiotu BHP
II FAZA GŁÓWNA
- uczniowie wyjaśniają, dlaczego ważne jest przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny
pracy
- uczniowie zastanawiają się, jak powinni się zachowywać, aby uniknąć urazów i wypadków
- uczniowie zostają podzieleni na trzy grupy i każda z grup otrzymuje instrukcję do dalszej
pracy - na arkuszach wypisują zagrożenia, które mogą pojawiać się: w szkole, w miejscu
zamieszkania, na wakacjach. Następnie mają ustalić zasady bezpiecznego zachowania w tych
miejscach.
Grupa I – pracuje nad propozycjami zapobiegania zagrożeniom – w szkole
Grupa II – pracuje nad propozycjami zapobiegania zagrożeniom – w miejscu zamieszkania
Grupa III – pracuje nad propozycjami zapobiegania zagrożeniom – na wakacjach
- przedstawiciele każdej grupy prezentują wyniki wspólnej pracy, następnie omawiają
przyczyny zagrożeń i sposoby ich zapobiegania
- uczniowie z pomocą nauczyciela ustalają zasady postępowania w różnych sytuacjach
zagrażających życiu i zdrowiu
- nauczyciel przypomina zasady powiadamiania odpowiednich służb w sytuacji zagrożenia
III FAZA PODSUMOWUJĄCA
- nauczyciel podsumowując – wskazuje, że: zarówno w szkole-podczas zajęć, przerw, a
szczególnie w pracowniach i na sali gimnastycznej; w miejscu zamieszkania; podczas wakacji
– obowiązują zasady , których należy przestrzegać, aby uniknąć wypadków i innych
niebezpiecznych sytuacji. Aby uniknąć urazów i wypadków, które często mogą się kończyć
bardzo złymi konsekwencjami np.: utrata zdrowia, kalectwem lub nawet śmiercią, należy:




Stosować się do uwag i zaleceń nauczycieli, opiekunów wycieczek, rodziców;
Używać tylko sprawnych narzędzi, sprzętów i pomocy dydaktycznych – zgodnie z
ich przeznaczeniem;
Pracować i wypoczywać zgodnie z planem;
Zachować spokój i rozwagę.
- nauczyciel uświadamia, że przestrzegając zasad BHP uczniowie będą bezpieczni
- nauczyciel sygnalizuje, że szczególnie ważna jest higiena pracy, która wpływa na utrwalanie
się pozytywnych „nawyków”, a tym samym na zdrowy styl życia. Pozwala to ustrzec się
przed niebezpiecznymi, zagrażającymi sytuacjami, uniknąć urazów i wypadków, a nawet
zapobiec rozwojowi niektórych chorób.