Pobierz materiały

Transkrypt

Pobierz materiały
Kłopoty Pana Patyka
reż. Arild Östin Ommundsen
MATERIAŁY DYDAKTYCZNE
DLA NAUCZYCIELI
SPIS TREŚCI
1.
2.
Informacje o filmie. (str. 2)
S e ariusz lek ji wy howaw zej lu języka polskiego. (str. 3)
Temat: Jaki powi ie yć prawdziwy przyja iel?
INFORMACJE O FILMIE
Opra ował:
NOTA O FILMIE
Tytuł oryginalny: Knerten i knipe;
Reżyseria: Arild Östin Ommundsen
Kraj: Norwegia;
Rok produkcji: 2011 r.; film barwny, czas trwania: 72 minuty.
O FILMIE
Ju ior wraz z rodzi a i i rate przeprowadza się do nowego miasta. Razem z nim wyrusza
jego najlepszy przyjaciel – Pan Patyk i jego rodzina – Pa i Patyk i ałe Paty zątko. Chłopie jest
przeko a y, że ie od ajdzie się w owy oto ze iu. Fil
ędzie dla dzie i iezwykłą podróżą do
urokliwego,
ałego
iaste zka w Norwegii, która pozwoli i
poz ać kulturę Półwyspu
Skandynawskiego.
SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ LUB JĘZYKA POLSKIEGO
(KLASY 4, 5 I 6)
Opra ował:
Temat: Jaki powinien yć prawdziwy przyja iel?
CELE LEKCJI
Po lek ji u zeń powi ie :
 dostrzegać problemy poruszone w filmie – rak przyja iół, odrzu e ie, z ia a oto ze ia;
 prowadzić dyskusję w grupie i a foru
a te at przyjaź i: argu e tować, w ioskować,
przeko ywać do swojego zda ia;
 u ieć i terpretować tekst piose ki;
 z ać kilka przysłów doty zą y h przyjaź i.
METODY I FORMY PRACY





dyskusja, rozmowa moderowana,
praca z tekstem piosenki,
pogadanka (z pytaniami kluczowymi skierowanymi do uczniów),
pra a w grupa h z przysłowia i,
praca indywidualna.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE


film: Kłopoty Pa a Patyka, reż. Arild Östin Ommundsen, 2011;
piosenka: Kamil Bednarek – https://www.youtube.com/watch?v=tVKUy78y-YI i tekst:
http://www.tekstowo.pl/piosenka,starguardmuffin,przyjaciel.html lub Krzysztof Antkowiak –
https://www.youtube.com/watch?v=7gMrJXLC9dE
i tekst: http://www.tekstowo.pl/piosenka,krzysztof_antkowiak,przyjaciel_wie.html
CZAS
1 godzina lekcyjna – godzi a wy howaw za lek ja
– przysłowia, pra a z tekste piose ki, list .
oże yć rów ież zrealizowa a a języku polskim
PRZEBIEG LEKCJI
1. Wprowadzenie do lekcji. Nau zy iel awiązuje do o ejrza ego przez u z iów fil u Kłopoty Pa a
Patyka, w który tytułowy ohater – Pan Patyk – stał się przyja iele
ałego hłop a, Juniora.
)a hę a do podziele ia się swoi i wraże ia i i od zu ia i.
2. Dyskusja moderowana. U z iowie pod kieru kie
au zy iela przypo i ają so ie historię
opowiedzia ą w fil ie Kłopoty Pa a Patyka oraz jego te atykę.
Opis filmu: http://www.nhef.pl/edukacja/film.do?id=7752&ind=tytul%3dk%25c5%2582opoty
Ju ior wraz z rodzi a i i rate przeprowadza się do owego iasta. Raze z i wyrusza jego
najlepszy przyjaciel – Pan Patyk i jego rodzina – Pa i Patyk i ałe Paty zątko. Chłopie jest
przeko a y, że ie od ajdzie się w owy oto ze iu. Fil
ędzie dla dzie i iezwykłą podróżą do
urokliwego,
ałego
iaste zka w Norwegii, która pozwoli i
poz ać kulturę Półwyspu
Skandynawskiego.
Nau zy




iel zadaje pyta ia u z io doty zą e fil u:
Dla zego Ju ior przyjaź ił się z Pa e Patykie ?
Skąd wziął się Pa Patyk? sil a potrze a i wyo raź ia Ju iora
Co daje a przyjaźń?
Jak oż a zyskać przyja iół? au zy iel prowadzi roz owę w te sposó , a y u z iowie
zrozu ieli, że zawsze trze a yć so ą, ie warto ikogo udawać
3. Praca w grupach. Nau zy iel dzieli klasę a grupy. )ada ie każdej z i h ędzie wyjaś ie ie
z a ze ia i przygotowa ie argu e tów i i u trze h a popar ie prawdziwoś i ądź ie
jed ego z wylosowa y h przysłów.
- Prawdziwy h przyja iół poz aje y w iedzie.
- Kto z alazł przyja iela, skar z alazł.
- Nie te przyja iel, o ię hwali, ale te , o i prawdę
- U iej yć przyja iele , z ajdziesz przyja iela.
ówi.
Podsumowanie efektów pracy u z iów. Przedstawi iele grup przedstawiają efekty wspól ej pra y.
4. Wspól e odsłu ha ie piose ki. Nau zy iel wy iera jed ą piose kę o przyja ielu, zgod ie
z guste klasy. Prosi u z iów, a y wsłu hali się przede wszystki w se s słów.
Kamil
Bednarek
https://www.youtube.com/watch?v=tVKUy78y-YI
i
tekst:
http://www.tekstowo.pl/piosenka,starguardmuffin,przyjaciel.html
lub Krzysztof Antkowiak - https://www.youtube.com/watch?v=7gMrJXLC9dE i tekst:
http://www.tekstowo.pl/piosenka,krzysztof_antkowiak,przyjaciel_wie.html
5. Praca indywidualna. Po wysłu ha iu piose ki au zy iel prosi uczniów, aby: (do wyboru,
w zależ oś i od wieku dzie i, pozostałego zasu i rodzaju lek ji, a której realizowa y jest
scenariusz)

apisali krótki list do swojego przyja iela/przyja iółki, w który powiedzą u/jej, o
w nim/ iej e ią, dla zego i h przyjaźń jest dla i h waż a;

arysowali swojego przyja iela i wypisali e h, które w i
aj ardziej e ią.
Podsumowanie pracy – hęt i u z iowie preze tują swoje zadania.
6. Podsu owa ie lek ji. Na zakoń ze ie lek ji au zy iel za hę a u z iów, a y zasta owili się, jak
oż a d ać o przyjaźń i zro ili w iągu aj liższego tygod ia jed ą taką rze z, ezi teresow ie,
dla swojego przyjaciela.
Nau zy iel dziękuję u z io za lek ję.