2013-11-19_Listopadowe aukcje
2013-11-19_Listopadowe aukcje
Informacja prasowa Warszawa, 19 listopada 2013 r. Jesienne nowości i klasyka Dwa ostatnie czwartki listopada będą okazją do nabycia wielu ciekawych obiektów. Najpierw odbędzie się Aukcja Nowej Sztuki – nowy projekt DESY Unicum, prezentujący prace twórców aktualnych, ale już docenionych przez rynek sztuki i poszukiwanych przez kolekcjonerów. Tydzień później licytowane będą z kolei dawne i współczesne prace na papierze, różnorodna oferta z pewnością zasługuje na uwagę miłośników tej formy. Stale rosnące zainteresowanie kolekcjonerów sztuką najnowszą było powodem stworzenia nowego rodzaju aukcji - Aukcji Nowej Sztuki (21 listopada). Sztuka aktualna, powstająca „tu i teraz”, zdobywa coraz większą popularność na rynku sztuki. Katalog aukcji prezentuje szeroki przekrój najnowszych trendów w sztuce, szereg zagadnień będących w centrum zainteresowania artystów współczesnych, stąd pojawiają się tematy dotyczące kondycji ludzkiej natury, odniesienia do massmediów, ale też prace zabarwione humorem i z przymrużeniem oka komentujące otaczająca nas rzeczywistość. - Proponowane na aukcji prace zostały stworzone przez artystów już uznanych, mających w dorobku wystawy w najznamienitszych galeriach w kraju i zagranicą czy udział w najważniejszych konkursach artystycznych. Ale nie zabrakło także prac artystów uznawanych wręcz za klasyków sztuki aktualnej, których nazwiska doskonale funkcjonują w światowym obiegu od wielu lat, np. Maurycy Gomulicki, Wilhelm Sasnal czy Mirosław Bałka – komentuje Joanna Borkowska, koordynatorka projektu. Artyści tworzący sztukę najnowszą przede wszystkim eksperymentują, co w wielu przypadkach pociąga za sobą odejście od tradycyjnego medium jakim jest malarstwo. Nowe prace, to także nowe media: film (Mamzeta, Elżbieta Jabłońska), zapis działań na płycie winylowej (KOT, Piotr Bosacki), collage (Konrad Smoleński, Radek Szlaga, Zbiok), tworzywo sztuczne (Janek Simon), klisza filmowa (Wojtek Bąkowski) czy dzianina (Janusz Łukowicz). Papier zostaje cięty, dziurawiony, palony, klejony (Honza Zamojski). Prace stają się obiektami, zapisem działań po akcji, przestrzenią dla koncepcji, a jednocześnie pozostawiają szerokie pole do interpretacji dla odbiorcy. Niemniej tradycyjny obraz (Norman Leto, Agnieszka Sandomierz, Aleksander Roszkowski), grafika (Rafał Bujnowski) czy fotografia (Wojciech Gilewicz, Basia Bańda, Wojciech Wilczyk) nie zostały jednak zapomniane. Oferta ostatniej w tym roku Aukcji Prac na Papierze (28 listopada) jest bogata i różnorodna – ciekawe prace znajdą zarówno miłośnicy sztuki dawnej, jak i współczesnej. Ozdobą aukcji jest symboliczny rysunek węglem „Żywioły – Powietrze” Stanisława Wyspiańskiego z 1897 roku będący kwintesencją sztuki okresu Młodej Polski. Zupełnie inna w nastroju jest, również pochodząca z przełomu wieków, subtelna akwarela Feliksa Michała Wygrzywalskiego „Zziębnięty motyl” z 1901 roku. W katalogu wyróżnia się też piękna akwarela Juliana Fałata z 1904 roku zatytułowana „Odpoczynek przed drogą”, będąca prezentem dla dr Kazimierza Dłuskiego, jednego z odkrywców i propagatorów klimatycznych walorów Zakopanego. Okres międzywojenny reprezentują doskonałe prace Eugeniusza Zaka, Rafała Malczewskiego i portret kobiety autorstwa Witkacego. Przykładami prac powstałych po II wojnie światowej są natomiast dzieła Władysława Strzemińskiego, Andrzeja Wróblewskiego czy Tadeusza Kantora. Początki abstrakcji Kontakt dla mediów: FineArt Communications Magdalena Żuk | [email protected] | 608 362 996 Małgorzata Mańko | [email protected] | 600 048 515 Informacja prasowa geometrycznej ilustruje świetny gwasz Nadii Leger (Wandy Chodasiewicz-Grabowskiej) z 1922 r. Dalsze dzieje tego kierunku pokazują nam prace powstałe w już w 2 połowie XX w.: Stefana Gierowskiego, Victora Vasarely’ego, Adama Marczyńskiego czy Stefana Krygiera. Amatorzy rysunku z pewnością zwrócą uwagę na prace Tomasza Tatarczyka, Franciszka Starowieyskiego i Stasysa Eidrigeviciusa. Miłośników mniejszych, nietypowych form zainteresują zachwycające bezbłędnością malarskiej intuicji, wykonane na pudełkach od zapałek i papierosów, obrazki Nikifora. Patronem aukcji jest PKN Orlen. Obie aukcje odbędą się o g. 19 w siedzibie domu aukcyjnego DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50. Wystawy aukcyjne można oglądać w godzinach pracy galerii, tj. od poniedziałku do piątku w godzinach od 11 do 19 oraz w soboty w godzinach od 11 do 16. _______________________________ DESA Unicum jest największą i najstarszą firmą na polskim rynku sztuki, do której należy dom aukcyjny i galerie w Warszawie. Rocznie organizuje ponad 40 aukcji różnego typu (sztuki dawnej, współczesnej, najnowszej, prac na papierze, biżuterii i aukcji specjalistycznych) oraz kilkanaście wystaw. DESA Unicum wspiera wiele aukcji charytatywnych, m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Giełdzie Papierów Wartościowych oraz Forbesa. Posiada wieloletnie doświadczenie w budowaniu kolekcji i sprawuje nad nimi opiekę, pomaga przy archiwizacji i ubezpieczaniu dzieł sztuki, certyfikacji i wydawaniu ekspertyz, a także wycenie. Pomaga w dokumentacji i katalogowaniu kolekcji prywatnych i instytucjonalnych. Od wielu lat współpracuje z największymi domami aukcyjnymi na świecie przy sprzedaży/zakupie dzieł, wydaje opinie eksperckie dot. polskiej sztuki. Jest wyłącznym partnerem wiodących banków w Polsce w zakresie art bankingu. Jest właścicielem DESY Modern, która zajmuje się wprowadzaniem na rynek limitowanych edycji autorskich, tzw. inkografii; współwłaścicielem firmy Art Finance, brokera na rynku ubezpieczeń dzieł sztuki; posiada udziały w firmie DESA Biżuteria, która zajmuje się obrotem biżuterią dawną, w firmie Sopocki Dom Aukcyjny oraz sieci księgarni i sklepów muzealnych Serenissima. Więcej informacji o DESIE Unicum: www.desa.pl Kontakt dla mediów: FineArt Communications Magdalena Żuk | [email protected] | 608 362 996 Małgorzata Mańko | [email protected] | 600 048 515