KONSPEKT ZAJĘCIA DRAMOWEGO Z GRUPĄ 4 i 5

Transkrypt

KONSPEKT ZAJĘCIA DRAMOWEGO Z GRUPĄ 4 i 5
KONSPEKT ZAJĘCIA DRAMOWEGO
Z GRUPĄ 4 i 5-LATKÓW
Temat: PRZYGODA NA BIEGUNIE
Opracowanie: mgr Beata Barbara Jadach
Cele:
Stwarzanie sytuacji sprzyjających poznawaniu własnych emocji oraz stanów
uczuciowych;
Rozwijanie umiejętności różnicowania dźwięków;
Aktywizowanie całej grupy;
Doskonalenie umiejętności tworzenia krótkich opowiadań;
Integrowanie grupy poprzez wspólne działania dzieci;
Grupa: 4,5-latki
Pomoce: „lodowe cegły” (białe kartki papieru), szare gazety, miska z wodą, wizytówki dla
dzieci
Rekwizyty: kryształ
Techniki dramowe: proste doświadczenia słuchu, ćwiczenia dramowe (dokończ opowiadanie,
ułóż pomyślne zakończenie), gra w wyobrażonej przestrzeni, rzeźba
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie: „Witam rączkę, witam nóżkę…”
2. Zabawa wprowadzająca: „Rakieta”
3. Zabawa z elementem podawania: „Lodowy kryształ”. Dzieci siedzą w kręgu. Każde
4.
dziecko po kolei dostaje do ręki kryształ wyobrażając sobie, ze jest on z lodu (zimny).
Gestem, słowami i mimiką przedstawiają, co czują.
Gra w wyobrażonej przestrzeni: „Zimowe zabawy eskimoskich dzieci”. Dzieci ruchem
i gestem przedstawiają w grupach:
A) lepienie bałwana
B)
rzucanie śnieżkami
C) jazdę na sankach
D) jazdę na łyżwach
5. Ćwiczenie dramowe: zabudowywanie przestrzeni - „Budowanie igloo” – każda grupa z
białych cegiełek buduje swoje igloo (wypełnia kontur papierowymi cegiełkami)
6. Proste doświadczenie – ćwiczenie słuchu: „Co słychać na biegunie”. Grupy prezentują
odgłosy, jakie wydają szare gazety i zastanawiają się, co one mogą przedstawiać, np.
darcie gazety – łamanie lodu
zgniatanie gazety – skrzypienie śniegu podczas chodzenia
szuranie gazetą po podłodze - jazdę sanek na śniegu
chlapnięcie wody– foka wskoczyła do morza
kroki wolne – ktoś idzie
kroki szybkie – ktoś biegnie (ucieka)
7. Proste doświadczenie - ćwiczenie słuchu: „Przygoda na biegunie”.
Każda grupa chowa się w swoim igloo, dzieci zamykają oczy. Nauczyciel zaczyna swoją
opowieść: „Jest noc polarna, wszyscy Eskimosi są w swoich igloo. Nagle dobiegają ich
dziwne głosy:
Ścieżka dźwiękowa:
zgniatanie gazety i równoczesny krok
szuranie gazety po podłodze
darcie gazety
krzyk
chlupnięcie wody
Dzieci opowiadają, co mogło się zdarzyć.
8. Dzieci wymyślają pozytywne zakończenie historyjki „Przygoda na biegunie”
9. Rzeźbiarz i jego materiał: „Rzeźba lodowa”
Jedno dziecko jest kryształem lodowym (stoi nieruchomo), drugie rzeźbiarzem, który „rzeźbi”
(odpowiednio układa pozę rąk, nóg, głowy itp.) Po zakończeniu pracy rzeźbiarze oglądają
swoje dzieła i się swobodnie wypowiadają, potem zamiana ról. Na sam koniec dzieci
wypowiadają się, jak czuły się w roli rzeźbiarza, a jak w roli rzeźby.

Podobne dokumenty