Obszar wsparcia

Transkrypt

Obszar wsparcia
Obszar wsparcia:
Zabawy edukacyjne rozwijające sprawność ręki, przygotowujące do pisania.
Scenariusz zajęć
Autor: Karina Jedynak
Grupa wiekowa: 4 – latki
Temat: Sportowcy. Koszykarz Kasior.
Cele operacyjne:
Dziecko:
 rozpoznaje dyscypliny sportowe: koszykówka;
 ćwiczy małą i dużą motorykę;
 reaguje na bodźce wzrokowe oraz słuchowe.
Wykaz rozwijanych i nabywanych umiejętności, ujętych w podstawie programowej,
jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole:
Dziecko:
 dysponuje sprawnością rąk i koordynacją wzrokowo-ruchową;
 potrafi określić kierunki oraz miejsca na kartce papieru;
 uczestniczy w zabawach ruchowych;
 potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać, a także
zapamiętać to, co jest przedstawione na ilustracjach;
 słucha np. opowiadań, baśni, rozmawia na temat ich treści; interesuje się książkami;
 rozróżnia stronę lewą i prawą, określa kierunki, ustala położenie obiektów w stosunku
do własnej osoby, a także w odniesieniu do innych obiektów.
Treści kształcenia:
 usprawnienie dużej motoryki;
 usprawnienie ruchów rąk;
 rozwijanie sprawności rąk i koordynacji wzrokowo – ruchowej oraz słuchowo ruchowej;
 łączenie w pary identycznych ilustracji;
 rzucanie do celu.
Opis sposobu realizacji:
Lp.
1.
Rodzaj ćwiczenia
Nawiązanie do tematu zajęć.
Przebieg
Czas
1. Koszykarz Kasior:
2min.
swobodne wypowiedzi
dzieci
na
temat
dyscyplin sportowych
oraz
wysłuchanie
nagrania
audio
opowiadania.
Uwagi o realizacji,
warunki
pobudzające
aktywność dziecka
Materiał: nagranie
audio
(załącznik
nr 5).
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
2.
3.
4.
1.
Gramy 2min.
w koszykówkę:
dzieci ustawiają się
w
dwóch
rzędach.
Naprzeciwko każdego
z rzędów stoi kosz lub
wiaderko.
Pierwsze
dziecko z rzędu trzyma
piłkę i celuje do kosza.
Kiedy
rzuci
piłką
odchodzi na koniec
swojego rzędu.
Ćwiczenia
2.
Rozgrzewka 1min.
usprawniające koszykarza:
–
ruchy rąk
wykonywanie ćwiczeń
zgodnie
ze
wskazówkami
pokazanymi na filmie.
Ćwiczenia właściwe
1. Koszykarz, kosz 10min
i piłka:
dzieci
otrzymują
wcześniej
przygotowane
przez
nauczyciela
(N)
szablony:
koszykarza,
piłki,
kosza. Zadaniem dzieci
jest przyklejenie sylwet
na kartkę A4 oraz
dorysowanie
pozostałych elementów
wg słyszanego nagrania.
Dzieci
najpierw
układają
na
kartce
fragmenty
obrazka,
dopiero po akceptacji
N przyklejają je klejem.
Materiał:
dwa
kosze/wiaderka,
dwie piłki.
Można
wyłonić
zwycięzcę
i
nagrodzić
go
brawami.
2. Na boisku:
zabawy indywidualne –
uzupełnianie ilustracji.
1. Mecz:
2 min
zabawa ruchowa. Dzieci
biegają swobodnie po
sali,
na
hasło
N: Kozłujemy piłkę! –
starają się pokazywać
ruchy, które wykonuje
Materiał: ilustracje
(załączniki nr 2 i 3),
kredki.
Materiały:
tamburyno.
Ćwiczenia
Ćwiczenia
usprawniające dużej
motoryki
Ćwiczenia kończące
Materiał:
film
(załącznik nr 7).
Materiały: szablony
(załącznik nr 1), klej,
kartki A4, kredki,
nagranie
audio
(załącznik nr 6).
N włącza nagranie
dopiero wtedy, gdy
dzieci są gotowe do
pracy.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
się przy tej czynności,
na hasło: Rzucamy do
kosza! – stają wysoko
na palcach i naśladują
rzucanie piłki.
2.
Przedszkolaki –
koszykarze:
chętne dzieci mogą
wykonać ilustrację do
uzupełniania
i/lub
wykorzystać
kolorowankę
multimedialną.
Materiał: ilustracja
(załącznik nr 4),
kredki, kolorowanka
multimedialna
(załącznik nr 8).
Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel
mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem
tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków
i sposobu jej realizacji. Zajęcia nie powinny trwać dłużej niż 15 minut.
Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami
nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny
sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju
aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych.
Słowne: objaśnienia i instrukcje.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, zbiorowa jednolita.
Środki dydaktyczne:
nożyczki, klej, kredki, 2 wiaderka, 2 piłki, kartki A4, tamburyno, komputer z dostępem do
Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, środki dydaktyczne zamieszczone na
portalu Scholaris (dla nauczyciela do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Szablony do wycięcia: Koszykarz, kosz i piłka;
2. Materiał do wydrukowania: Która piłka, do którego kosza?;
3. Ilustracja do uzupełnienia: Druga strona boiska;
4. Ilustracja do pokolorowania: Zaprojektuj swoją koszulkę;
5. Plik dźwiękowy: Koszykarz Kasior;
6. Plik dźwiękowy - instrukcja do rysunku;
7. Film: Rozgrzewka dłoni;
8. Kolorowanka multimedialna: Przedszkolaki - koszykarze.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego