Scenariusz lekcji
Transkrypt
Scenariusz lekcji
Zespół Szkolno – Przedszkolny w Ryczowie, Gimnazjum nr 2 SCENARIUSZ LEKCJI HISTORII W KLASIE III GIMNAZJUM Cele lekcji: Uczeń: • rozróżnia wewnętrzne i zewnętrzne przyczyny upadku Rzeczypospolitej, • zna okoliczności powstania Legionów Polskich we Włoszech i ich szlak bojowy, • ocenia politykę Napoleona wobec sprawy polskiej oraz postawę Polaków wobec Napoleona. Metody: • praca z e-podręcznikiem, elementy wykładu, praca z mapą, praca z tekstem i materiałem ilustracyjnym. Formy pracy: praca indywidualna, praca w parach. Środki dydaktyczne: e-podręcznik, podręcznik. Przebieg lekcji: Faza wprowadzająca 1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie obecności, podanie tematu i celów lekcji. 2. Uczniowie przypominają daty trzech rozbiorów Polski oraz państwa zaborcze. Na mapie ściennej wskazują tereny zabrane Polsce przez Rosję, Austrię i Prusy. Faza realizacyjna 1. Uczniowie dobierają się w pary. Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie w zeszycie tabeli zatytułowanej „Przyczyny rozbiorów Polski”. Na podstawie tekstu z podręcznika uczniowie wpisują do tabeli wewnętrzne i zewnętrzne przyczyny upadku I Rzeczpospolitej. Po upływie wyznaczonego czasu prezentują swoją pracę. 2. Nauczyciel prosi jednego z uczniów, aby otworzył stronę e-podreczniki.pl i znalazł temat „Tyran albo geniusz. Imperium Napoleona”, a następnie odnalazł lekcję podsumowującą do tego tematu. W ramach powtórzenia wiadomości uczniowie wykonują ćwiczenie nr 7. 3. Nauczyciel prezentuje uczniom oś czasu, na której zaznaczony jest rok powstania Legionów Polskich we Włoszech (e-podreczniki.pl), a uczniowie próbują odpowiedzieć na pytanie: Dlaczego Polacy po upadku Rzeczypospolitej szukali schronienia we Francji? ( odpowiedź: Polacy wiązali nadzieje na odzyskanie niepodległości z rewolucyjną Francją, która znajdowała się w stanie wojny z zaborcami Rzeczypospolitej – Austrią oraz Prusami). Zapis odpowiedzi do zeszytu przedmiotowego. 4. Uczniowie wysłuchują wypowiedzi Napoleona Bonaparte i Jana Henryka Dąbrowskiego, umieszczonych w e-podręczniku, a następnie wykonują ćwiczenie nr 2 (przyporządkowują właściwym osobom odpowiednie cele, oczekiwania oraz korzyści związane z utworzeniem Legionów Polskich). 5. Nauczyciel uzupełnia informacje – przedstawia przyczyny, dla których Polacy zdecydowali się na utworzenie Legionów Polskich we Włoszech. Prezentuje biografie i wizerunki gen. Jana Henryka Dąbrowskiego i Józefa Wybickiego, okoliczności powstania „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech” oraz faksymile rękopisu Mazurka Dąbrowskiego. Uczniowie porównują treść Mazurka Dąbrowskiego z jego pierwowzorem (wszystko materiały zamieszczone na stronie e-podreczniki.pl) 6. Uczniowie czytają tekst z e-podręcznika zatytułowany „W szeregach legionów”, a następnie wykonują ćwiczenie nr 3, którego celem jest wskazanie prawdziwych zdań dotyczących umundurowania legionistów. 7. Na podstawie mapy zamieszczonej na stronie e-podreczniki.pl nauczyciel omawia losy legionistów podczas walk w Europie i poza nią. Faza podsumowująca: 1. Uczniowie oceniają politykę Napoleona wobec Polaków. Ewaluacja: Tarcza strzelnicza „Szkoła na czasie, e – podręczniki w klasie!” - scenariusz lekcji. Strona 1