Konspekt lekcji geografii w klasie 1e LO

Transkrypt

Konspekt lekcji geografii w klasie 1e LO
Konspekt lekcji geografii w klasie 1e LO
Opracowała: Gra yna Jach
Temat lekcji: Rze botwórcza działalno c rzek.
Hasło programu: Rze botwórcza działalno c wód płyn cych.
Cele operacyjne
Po tej lekcji ucze :
• pami ta nazwy elementów doliny rzecznej;
• wie, jakie s rodzaje erozji rzecznej;
• wyka e e rze botwórcza działalno wód płyn cych wyra a si przez
erozj , transport i akumulacj ;
• porównuje cechy rzeki w biegu górnym, rodkowym i dolnym;
• rozumie zale no c intensywno ci działalno ci rze botwórczej rzki od
spadku, rodzaju podło a oraz ilo ci płyn cej wody;
• wymieni przykłady form rze by powstałych powstałych w wyniku erozji i
akumulacji;
• zna rodzaje uj rzecznych.
Cele wychowawcze
Ucze :
• kształtuje kreatywn postaw ;
• pogł bia uniej tno c pracy w grupie;
• kształtuje umiej tno wyszukiwania i przekazywania informacji.
rodki dydaktyczne
• podr cznik dla klasy I;
• cienna mapa fizyczna wiata;
• atlas geograficzny;
• materiały ródłowe przygotowane przez nauczyciela;
• schematyczne rysunki.
Metody pracy
• dyskusja;
• rozmowa kierowana;
• mini – wykład.
Formy pracy
• grupowa;
• indywidualna;
Tok lekcji
1. Czynno ci organizacyjne.
2. Podanie tematu lekcji i zagadnie (zapisanie do zeszytów):
- Podział biegu rzeki na odcinki;
- Działalno niszcz ca rzek;
- Działalno c buduj ca rzek;
- Rodzaje uj rzecznych.
3. Przedstawienie celów lekcji.
4. Wprowadzenie do tematu - dyskusja z klas w czasie której nale y wyja nic:
- Jakie warunki musz by spełnione, aby moła płyn c rzeka?
- Na jakie odcinki dzieli si bieg prawie ka dej rzeki?
- Na czym polega ró nica mi dzy tymi odcinkami?(kserokopia krzywej spadku
rzeki).
- Jakiego rodzaju działalno c wykonuj wody rzeczne?
5. Mini wykład:
Działalno niszcz c wód rzecznych nazywamy erozj . W zale no ci od jej
przebiegu dzielimy j na: wsteczn , denn (wgł bn ), boczn – schemat na
tablicy.
6. Przebieg działalno ci rze botwórczj rzek: ( podział klasy na 4 grupy: praca
zespołach dwuosobowych z tekstem podr cznika i kserokopi materiałów).
Polecenia do pracy w grupach:
Grupa I – erozja wgł bna:
• W jaki sposób dochodzi do pogł biania koryta rzecznego?
• Dok d mo e post powac to pogł bianie. Co to jest baza erozyjna?
• W, których odcinkach biegu rzeki ten rodzaj erozji wyst puje, a w
których dominuje?
Grupa II – erozja wsteczna:
• Na czym polega?
• Czy ten rodzaj erozji nale y ł czyc z odcinkiem biegu rzeki, czy te z
budow geologiczn podło a?
Grupa III – erozja boczna:
• Przedstaw etapy rozwoju meandru rzecznego.
• W których odcinkach biegu rzeki ten rodzaj erozji wyst puje, a w których
dominuje?
Grupa IV – akumulacja materiału transportowanego przez wody:
• Jakie warunki musz by spełnione, aby dochodziło do akumulacji
materiału skalnego?
• W których miejscach biegu rzeki odbywa si akumulacja, a gdzie
dominuje?
W czasie pracy grupowej, uczniowie zastanawiaj si nad wypełnieniem tabeli
znajduj cej si na tablicy:
Odcinek
biegu rzeki
Górny
Rodzaj działalno ci rzeki
Niszcz ca – zmiany w
Buduj ca
korycie
Działalno
dominuj ca
rodkowy
Dolny
Omówienie zagadnie w rozmowie kierowanej i wypełnienie tabeli przez
przedstawicieli poszczególnych grup.
7. Na przygotowanym rysunku przedstawiaj cym profil poprzeczny doliny
rzecznej w odcinku rodkowym uczniowie wyró niaj jej elementy.
8.Rodzaje uj rzecznych ( praca z map ):
• Lejkowate (estuarium );
• Deltowate.
Wskazanie na mapie typów uj rzecznych i ustalenie zale no ci mi dzy typem
uj cia a gł boko ci zbiornika i dynamik jego wód.
Omówienie zagadnie w rozmowie kierowanej.
9. Ocena pracy uczniów.
10. Zadanie pracy domowej:
Omów konsekwencje przyrodnicze i gospodarcze tworzenia si delt rzecznych.