Przykładowe scenariusze

Transkrypt

Przykładowe scenariusze
KONSPEKT DO ZAJĘC KOŁA BIOLOGICZNO - CHEMICZNO – EKOLOGICZNEGO
TEMAT: Obserwacje mikroskopowe.
Cel lekcji
Obserwacja mikroskopowa preparatów przygotowanych z osadów dennych badanych
stanowisk – „oczek wodnych”.
Cele operacyjne
Uczeń wie:

jak zbudowany jest mikroskop,

jak nazywają się poszczególne elementy mikroskopu i do czego służą,

jak poprawnie wykonać preparat mikroskopowy.
Uczeń umie:

przygotować mikroskop do pracy,

wykonać preparat z osadów dennych’

dokonać obserwacji mikroskopowej przygotowanego preparatu.
Metody nauczania:
- praca w grupach
- podająca – miniwykład
- praktyczna – pokaz preparatów stałych,
- nauka poprawnego wykonania preparatów,
- mikroskopowanie.
Materiały i środki dydaktyczne:
- materiały do przeprowadzenia mikroskopowania,
- materiały do przygotowania w grupie,
- ćwiczenia.
Przebieg zajęć:
1. Część nawiązująca:
- przypomnienie budowy mikroskopu i zasad mikroskopowania.
- przygotowanie preparatów z badanego materiału.
2 Część właściwa:
- przygotowanie grup do pracy:
Uczniowie dzielą się na grupy 4 – 5 osobowe. Każda grupa otrzymuje materiał do
przygotowania preparatów (szkiełka podstawowe, szkiełka nakrywkowe, zakraplacze) i
materiał do badań (osady denne z „oczek wodnych” pobranych wcześniej). Uczniowie
przygotowują sobie preparaty i dokonują obserwacji mikroskopowych. Celem obserwacji jest
znalezienie jednokomórkowców, nicieni lub innych organizmów w badanych osadach
dennych. „Znalezione” organizmy należało naszkicować, rozpoznać i opisać budowę.
3. Cześć podsumowująca:
Uczniowie prezentują na forum, wytwory swojej pracy.
KONSPEKT DO ZAJĘC KOŁA BIOLOGICZNO – CHEMICZNO EKOLOGICZNEGO
TEMAT: Pochodne węglowodorów.
Cel lekcji
Utrwalenie wiadomości o alkoholach i kwasach karboksylowych. Kształtowanie
umiejętności obserwacji i poprawnej interpretacji doświadczeń.
Cele operacyjne
Uczeń wie:

jaki jest podział pochodnych węglowodorów,

jakie są reakcje charakterystyczne niektórych związków chemicznych,

jakie są właściwości fizyczne i chemiczne alkoholi i kwasów karboksylowych,

jak otrzymać alkohole.
Uczeń umie:

podać wzory sumaryczne związków,

napisać przebieg reakcji charakterystycznych,

podać produkty, w których znajdują się alkohole i kwasy karboksylowe,

podać właściwości fizyczne i chemiczne pochodnych węglowodorów.
Metody nauczania:
- praca w grupach
- prezentacja wyników pracy każdej grupy
- podająca – miniwykład
- praktyczna – pokaz doświadczenia
Materiały i środki dydaktyczne:
- sprzęt laboratoryjny (probówki, bagietki),
- materiały do przeprowadzenia doświadczenia,
- materiały do opracowania w grupie,
- ćwiczenia.
Przebieg lekcji
1. Część nawiązująca:
- przypomnienie podziału pochodnych węglowodorów.
2 Część właściwa:
- przygotowanie grup do pracy:

przydział uczniów do pięciu grup (po 4 lub 5 uczniów),

każda grupa otrzymuje materiały (produkty, papier, sprzęt chemiczny),

wyjaśnienie zadania: każdy uczeń w grupie otrzymuje 1 produkt np. kawałek drewna,
ma przygotować się, w ciągu ok. 10 min do wystąpienia na forum klasy i udowodnić
(posługując się znajomością właściwości fizycznych, chemicznych, reakcjami
charakterystycznymi, zastosowaniem), że dany produkt ma związek z alkoholami lub
kwasami karboksylowymi. Wystąpienie oceniamy punktowo 0, 1 lub 2. Grupa, która
zbierze najwięcej punktów wygrywa i otrzymuje nagrodę w postaci oceny.

Dodatkowe zadanie dla grupy: z dostępnych produktów mają wykonać doświadczenie,
które zobrazuje jakąś właściwość danej substancji. Doświadczenie prezentowane jest
dla całej klasy.
Zestaw produktów dla grup:
Grupa I – ogórek kiszony, proszek do prania, ocet, oranż metylowy, pszenica, jajko,
Grupa II – kiszona kapusta, pokrzywa, mydło, płyn do chłodnic, NaOH, słonecznik,
Grupa III – perfumy, ogórek konserwowy, drewno, krem do rąk, olej, sadza,
Grupa IV – mleko, szczaw, cukier, drożdże, bateria, formalina,
Grupa V – masło, woda, alkohol, świeca, kwas azotowy V.
3. Część podsumowująca:
- zadanie utrwalające wiadomości z lekcji (wykonanie doświadczenia przez grupę).