256.instr.Biblia w obrazach.QXP - BRO-POSZ

Transkrypt

256.instr.Biblia w obrazach.QXP - BRO-POSZ
BIBLIA W OBRAZACH DLA DZIECI
Spis treÊci:
I.
II.
III.
IV.
V.
VI.
– Sk∏ad kompletu i jego przeznaczenie
– Mo˝liwoÊci wykorzystania
– Cele ogólne
– Cele szczegó∏owe
– Konspekt zaj´cia z wykorzystaniem obrazów
– Zestaw zagadek do tematu biblijnego
Przewodnik opracowano na podstawie wytycznych zawartych w pozycji „PODSTAWA
PROGRAMOWA KATECHEZY KOÂCIO¸A KATOLICKIEGO W POLSCE” zatwierdzonego
podczas 313 zebrania plenarnego Konferencji Biskupów Polskich dnia 20 czerwca 2001 r. oraz
DYREKTYW OGÓLNYCH KATECHIZACJI dotyczàcych: 1. – Zadaƒ nauki religii, 2. – TreÊci nauki
religii, 3. – Celi katechetycznych.
I. Sk∏ad kompletu i jego przeznaczenie
Komplet sk∏ada si´ z 18 obrazów tematycznie powiàzanych z wydarzeniami przedstawionymi w Biblii,
przeznaczony jest do pracy z dzieçmi przedszkolnymi i szkolnymi w klasach 1 – 3.
Tytu∏y obrazów:
1. Bóg stwarza cz∏owieka
2. Noe buduje ark´
3. Izraelici idà przez Morze Czerwone
4. Jonasz sprzeciwia si´ Bogu
5. Anio∏ mówi o narodzeniu Jezusa
6. Bo˝e narodziny
7. Jezus uzdrawia chorego cz∏owieka
8. Jezus rozmna˝a chleb
9. Pasterz odnajduje owc´
10. Jezus ucisza burze na morzu
11. Màdry cz∏owiek buduje dom na skale
12. Jezus chodzi po wodzie
13. Uczniowie ∏owià ryby
14. Dobry Samarytanin ratuje cz∏owieka
15. Mi∏osierny ojciec wita syna
16. Ostatnia wieczerza
17. Jezus zmartwychwstaje
18. Krzy˝ówka, której has∏o brzmi „Pan Bóg”
Do ka˝dego obrazu do∏àczone sà sylwetki przypinane na rzepy, aby w pe∏ni oddaç treÊci zawarte
w Biblii.
II. Mo˝liwoÊci wykorzystania
Pomoc przeznaczona jest do nauki religii, zarówno w pracy z ca∏à grupà, w zespo∏ach
integracyjnych, pracy w ma∏ych zespo∏ach jak i pracy indywidualnej, obrazy mogà byç tematem
g∏ównym zaj´ç jak i ich cz´Êcià sk∏adowà. Przekazujà podstawowe prawdy biblijne o:
1. Bogu Stwórcy i Dawcy stworzonego Êwiata.
2. Bogu przyjaznym i obdarowujàcym ludzi.
3. Bogu przychodzàcym do ludzi.
4. Bogu zawierajàcym z ludêmi przymierze.
III. Cele ogólne
– Kszta∏towanie umiej´tnoÊci odnajdywania Êladów Boga w otaczajàcym Êwiecie,
– budzenie zainteresowania ˝yciem wiary i doÊwiadczenia radoÊci z wiary,
– poznawanie prawd wiary wp∏ywajàcych na kszta∏towanie postaw,
– ukazanie dzia∏ania Boga w historii Êwiata i ludzi,
– kszta∏towanie umiej´tnoÊci w∏àczania si´ w Êwi´towanie wiary,
– wprowadzenie w rzeczywistoÊç niematerialnà,
– tworzenie opartego na wierze systemu wartoÊci,
– poznawanie bo˝ego zamiaru, aby ludzie si´ wzajemnie mi∏owali,
– odkrywanie Boga jako osoby.
IV. Cele szczegó∏owe
– Odkrywanie Êwiata jako daru Boga dla ludzi,
– odkrywanie istoty wi´zów ∏àczàcych Boga z cz∏owiekiem,
– odkrywanie powodów, dla których winno si´ trwaç w ∏àcznoÊci z Bogiem,
– nazywanie i interpretowanie rzeczywistoÊci niematerialnych,
– wprowadzanie poj´cia Boga jako faktycznie istoty niematerialnej,
– wskazywanie na obecnoÊç Boga w ˝yciu ludzi,
– uczenie mo˝liwoÊci zaufania Bogu,
– wyjaÊnianie powodów, dla których wszyscy majà przed Bogiem równe prawa,
– wprowadzenie w ˝ycie wspólnoty wierzàcych,
– zapoznanie z wybranymi wydarzeniami z historii zbawienia,
– rozwijanie postawy zaufania do Pana Boga,
– rozwijanie postawy ˝yczliwoÊci wobec rówieÊników.
V. Konspekt zaj´cia z wykorzystaniem obrazów
Temat zaj´cia: JEZUS ZMARTWYCHWSTAJE
Cele:
1. Utrwaliç prawd´, ˝e Chrystus wsta∏ ˝ywy z grobu.
2. Zwiàzaç t´ prawd´ ze Êwi´tami wielkanocnymi.
3. Zwróciç uwag´ na symbole zmartwychwstania
4. Zach´ciç do radoÊci wielkanocnej.
5. Zach´ciç do dzi´kowania za zmartwychwstanie.
2
Przebieg zaj´cia:
Wprowadzenie:
• Kto z was by∏ w niedziel´ w koÊciele?
• Co tam si´ dzia∏o? (niedziela palmowa)
• Co nieÊli ludzie na procesji? (palmy)
• Kogo ludzie witali palmami? (Jezusa)
Ale za kilka dni zosta∏ On przybity do krzy˝a, umar∏ jego cia∏o zosta∏o z∏o˝one do grobu.
Dzieci oglàdajà obraz nr XVII omawiamy treÊç obrazu.
Czytanie Pisma Âwi´tego o tym jak Pan Jezus zmartwychwsta∏.
Powracamy do obrazu, przypinamy sylwetki zdziwionych niewiast.
Pytamy dzieci:
• Gdzie sz∏y trzy kobiety?
• Co ze sobà nios∏y?
• Co chcia∏y zrobiç?
• Czym martwi∏y si´ po drodze?
• Co si´ sta∏o z kamieniem?
• Kogo znalaz∏y w grobie?
Âpiewanie pieÊni „Weso∏y nam dziÊ dzieƒ nasta∏”
Wycinanie z kartki pustego grobu, rysowanie na nim kwiatów.
Zadanie do domu – szukanie w koÊciele znaku zmartwychwstania.
VI. Zestaw zagadek do tematu biblijnego
• Cukrowe sà bardzo blisko pisanek — prawdziwe rogate wiodà stado latem na górskà polan´.
(baranek)
• kiedy b∏yska, kiedy ulewa, kiedy wicher ∏amie drzewa, to ju˝ znak, ˝e idzie du˝a, wielka groêna,
straszna. (burza)
• O tym drzewku wiele mówiç wam nie b´d´, pod jego ga∏àzkami zaÊpiewamy kol´d´. (choinka)
• P∏ynie po niebie ma∏a i du˝a, gdy s∏oƒce skryje, Êwiat si´ zachmurza. (chmurka)
• Jakie to ba∏wany nie bojà si´ s∏oƒca, t∏ukà i taƒczà bez koƒca, na grzbietach swych niosà pian´?
(fale morskie)
• Niedaleko od drzewa pada, ka˝dy je z ochotà zjada, kolorowe i rumiane, na s∏oneczku dojrzewane.
(jab∏ko)
• Kiedy ˝eglarz ˝egluje po wzburzonej fali, cieszy si´, gdy wreszcie ujrzy go w oddali? (làd)
• Chcesz pop∏ywaç po jeziorze, z wiatrem iÊç w zawody mo˝esz, gdy ma ˝agiel albo wios∏a b´dzie
ci´ po fali nios∏a. (∏ódka)
• Spokojne jest g∏adkie, niby tafla szklana, a w gniewie w huczàcych k∏´bi si´ ba∏wanach. (morze)
• Przychodzi do nas z dala, gwiazdy na niebie zapala. (noc)
• T∏ustego mleka da nam na serek, albo ciep∏ej we∏ny na sweterek. (owca)
• Jakie zwierz´ta tak lubià wod´, ˝e nawet zimà ˝yjà pod lodem? (ryby)
• P∏ynie statkiem ∏awicy naprzeciw, chyba mu szcz´Êcie dzisiaj dopisze, ju˝ zarzuci∏ szeroko swe
sieci, na pewno z∏owi ryb ca∏a mas´. (rybak)
3
• P∏ywa jak ryba, lecz si´ od niej ró˝ni, brak mu ogona, p∏ywajà nim podró˝ni. (statek)
• Bez skrzyde∏ a jednak lec´, nie mam rak a jab∏ka zrywam, nie mam ust a gasz´ Êwiece, powiedz jak
ja si´ nazywam. (wiatr)
• Cicho pe∏znie w trawie, pr´˝y si´ i zwija, podobny do ˝mii, ale to nie ˝mija. (wà˝)

Podobne dokumenty