KONSPEKT DO LEKCJI W KLASIE I
Transkrypt
KONSPEKT DO LEKCJI W KLASIE I
1 Bożena Kaczmarska [email protected] nauczyciel Przysposobienia Obronnego Liceum Ogólnokształcące Nr IV im. C. K. Norwida w Ostrowcu Św. KONSPEKT DO LEKCJI W KLASIE I Temat: Urazy kostno – stawowe Zagadnienia: 1. Przyczyny urazów kostno – stawowych 2. Podział i charakterystyka złamań 3. Skręcenia i zwichnięcia 4. Pierwsza pomoc w urazach kostno – stawowych Cele ogólne: • Zapoznać uczniów z najczęstszymi przyczynami skręceń, zwichnięć i złamań. • Zapoznać uczniów z urazami kości i stawów oraz zasadami udzielania I pomocy. • Uwrażliwiać na cierpienie ludzi. • Kształtować umiejętność pracy w zespole. Cele operacyjne: Uczniowie: • potrafią opisać przyczyny urazów kości i stawów; • zdefiniują podstawowe pojęcia (złamanie, zwichnięcie, skręcenie); • potrafią wymienić podstawowe rodzaje złamań oraz wykazać różnice między skręceniem a zwichnięciem; • potrafią na planszy wskazać i nazwać podstawowe kości kończyn dolnych i górnych oraz łączące je stawy; • potrafią wykonać unieruchomienie kości kończyn przy pomocy podręcznych środków. Metody: Analiza przypadku, pogadanka ilustrowana, ćwiczenia praktyczne. Czas: 45 min. 2 Środki dydaktyczne – plansze przedstawiające kościec ludzki oraz budowę stawu, zdjęcia rentgenowskie, film dydaktyczny „Pierwsza pomoc w nagłych przypadkach” – fragment dotyczący urazów kości kończyn, materiały i środki opatrunkowe, szyny Kramera, deseczki, książka „Medycyna w plecaku” Przebieg zajęć Zagadnienia Czas 1 2 Czynności nauczyciela 3 Czynności uczniów 4 Część wstępna 5’ Podaje temat i cel zajęć Uświadamia ważność omawianych zagadnień Zapoznają się z tematem i celem zajęć Zapisują temat i zagadnienia w zeszycie Część główna 10’ Odwołuje się do przeżyć uczniów, którzy mieli urazy kostne lub stawowe Zachęca do podzielenia się uwagami na ten temat Zwraca uwagę na okoliczności w jakich doszło do urazu oraz na towarzyszące mu objawy Poleca uczniowi wymienić główne kości oraz stawy je łączące i wskazać na planszy Podaje definicje i podział złamań Definiuje pojęcie skręcenia i zwichnięcia posługując się planszą Zachęca uczniów do wychwycenia różnic między tymi urazami Wypowiadają się na temat doznanych urazów własnych lub kogoś znajomego Przyczyny i charakterystyka złamań, zwichnięć i skręceń Zasady udzielania I pomocy przy urazach kości i stawów Podręczne materiały i środki stosowane do unieruchomień 10’ Podaje zasady unieruchomiania złamanych kości Omawia sposób I pomocy przy urazach stawowych Uświadamia uczniom cel udzielania I pomocy w urazach kostno stawowych Zapowiada projekcję filmu „Pierwsza pomoc w nagłych Środki dydaktyczne 5 plansze z kośćcem oraz budową stawu Uczeń wymienia podstawowe kości i stawy oraz pokazuje je na planszy Porównują zwichnięcie ze skręceniem, wskazują na różnice między tymi urazami oraz objawy im towarzyszące Wymieniają stawy narażone na te urazy plansze, fragment filmu dydaktycznego na temat urazów kości i stawów, środki do unieruchamiania, 3 wypadkach, ukierunkowuje uczniów na co mają zwrócić uwagę w czasie projekcji (ok. 4 min.) 1) na czym polega pomoc doraźna? 2) czego nie można robić udzielając I pomocy? 3) jakich materiałów należy używać do usztywnień doraźnych Informuje uczniów, że po obejrzeniu filmu będą wykonywać ćwiczenia praktyczne Organizuje omówienie treści filmu Prezentuje środki podręczne służące do unieruchamiania 15’ Część końcowa 5’ szyny Kramera, chusty trójkątne, bandaże Odpowiadają na postawione pytania na podstawie obejrzanego filmu Oglądają środki służące do unieruchamiania złamań Dzieli klasę na grupy, każda grupa dostaje zdjęcie rtg z urazem kości lub stawów Poleca rozpoznać uraz i udzielić I pomocy przy użyciu dostępnych materiałów znajdujących się w klasie Obserwuje pracę w poszczególnych grupach i udziela wskazówek Po zakończeniu ćwiczeń w grupach organizuje omówienie poszczególnych przypadków urazowych Uczniowie w grupach po rozpoznaniu urazu udzielają pierwszej pomocy osobie wybranej na pozoranta Sprawdza przyswojenie przez uczniów wiadomości i umiejętności Wyróżnia i ocenia najlepiej ćwiczących Informuje uczniów, że następna lekcja poświęcona będzie udzielaniu I pomocy przy urazach głowy, kręgosłupa, żeber i miednicy Uczniowie odpowiadają na pytania plansze, podręczne środki do unieruchamiania Wybrani uczniowie z grupy omawiają uraz przedstawiony na zdjęciu i przed klasą demonstrują sposób unieruchomienia Wykonują usztywnienia wskazanych kości środki do unieruchamiania 4