SCENARIUSZ nr 4 TEMAT: Nie taki egzamin straszny
Transkrypt
SCENARIUSZ nr 4 TEMAT: Nie taki egzamin straszny
Scenariusz lekcji powtórzeniowej 1 Warsztaty: „Zadania nauczyciela matematyki przygotowującego do egzaminu gimnazjalnego” SCENARIUSZ nr 4 TEMAT: Nie taki egzamin straszny CEL OGÓLNY: zastosowanie wiadomości w sytuacjach praktycznych CELE SZCZEGÓŁOWE: uczeń − − − − − − zaznacza w układzie współrzędnych dane punkty, odczytuje współrzędne punktów, odczytuje z wykresu funkcji jej wartość dla danego argumentu, argument dla danej jej wartości, odczytuje z wykresu dla jakich argumentów funkcja przyjmuje wartości dodatnie, a dla jakich wartości ujemne, odczytuje z wykresu funkcji jej miejsce zerowe, rysuje wykres funkcji podanej nieskomplikowanym wzorem. METODY/FORMY PRACY: − − − − gra dydaktyczna, dyskusja dydaktyczna, praca w grupie, praca indywidualna. MATERIAŁY I ŚRODKI DYDAKTYCZNE: − − − − załącznik nr 1 – „zadanie - rozgrzewka”, dla każdego ucznia, załącznik nr 2 –„ karta pracy” dla każdej grupy, duże arkusze papieru, markery. PRZEBIEG LEKCJI: 1. Sprawdzenie obecności, podanie tematu i celów zajęć. 2. Zadanie na dobry początek (zał. nr 1). Omówienie wyników pracy. 3. Praca w grupach (zał. nr 2). Uczniowie rozwiązują zadania na kartach pracy. Zadanie 2 prezentują na dużych arkuszach papieru. Prezentacja prac na forum klasy – uczniowie przyklejają swoje prace na tablicy i następuje omówienie wyników i dyskusja. 4. Podsumowanie lekcji w formie zdań podsumowujących: Dowiedziałem się, że…., Zaskoczyło mnie…, Zaczynam się zastanawiać… LITERATURA: Opracowały: Joanna Marciniak, Hanna Wojciechowska, Izabela Kozik – Grochowina, Angelika Konopacka Scenariusz lekcji powtórzeniowej 2 Warsztaty: „Zadania nauczyciela matematyki przygotowującego do egzaminu gimnazjalnego” 1. Z. Kujawa, Matematyka, zbiór zadań dla uczniów gimnazjum, wydawnictwo SENEKA, Gdańsk 2009 2. M. Braun, Podręcznik dla klasy 3 gimnazjum, Matematyka z plusem, GWO, Gdańsk 2010. Opracowały: Joanna Marciniak, Hanna Wojciechowska, Izabela Kozik – Grochowina, Angelika Konopacka Scenariusz lekcji powtórzeniowej 3 Warsztaty: „Zadania nauczyciela matematyki przygotowującego do egzaminu gimnazjalnego” ZAŁĄCZNIK nr 1 Zadanie. Narysuj układ współrzędnych i zaznacz podane punkty. Jakie słowo otrzymałeś? Opracowały: Joanna Marciniak, Hanna Wojciechowska, Izabela Kozik – Grochowina, Angelika Konopacka Scenariusz lekcji powtórzeniowej 4 Warsztaty: „Zadania nauczyciela matematyki przygotowującego do egzaminu gimnazjalnego” ZAŁĄCZNIK nr 2 Zadanie 1. Podkreśl to, co nie pasuje do funkcji o wzorze: X Y X Y X Y X 1 3 3 7 -4 -7 2 6 13 4 3 -2 -3 0 -2 -3 5 6 -1 -1 Zadanie 2. W klepsydrze w ciągu sekundy przesypuje się a) uzupełnij tabelkę określającą zależność ilości piasku Y 5 1 15 7 piasku: od czasu jego przesypywania się w klepsydrze . Sporządź wykres tej zależności. czas przesypywania się piasku ilość przesypanego piasku w gramach Opracowały: Joanna Marciniak, Hanna Wojciechowska, Izabela Kozik – Grochowina, Angelika Konopacka Scenariusz lekcji powtórzeniowej 5 Warsztaty: „Zadania nauczyciela matematyki przygotowującego do egzaminu gimnazjalnego” Obliczenia: b) ile czasu odmierzyła klepsydra, jeżeli przesypało się w niej A. B. C. piasku? D. c) jaka masa piasku przesypałaby się w klepsydrze odmierzającej 12 godzin? A. B. C. D. Zadanie 3. Wykres przedstawia rozkład minimalnych i maksymalnych temperatur powietrza odnotowanych w kolejnych miesiącach na Śnieżce. a) W którym miesiącu na Śnieżce jest najcieplej? ………………………………………………………………………………………………… b) W którym miesiącu różnica między temperaturą powietrza minimalną i maksymalną jest najmniejsza? ……………………………………………………………………………………………… Opracowały: Joanna Marciniak, Hanna Wojciechowska, Izabela Kozik – Grochowina, Angelika Konopacka Scenariusz lekcji powtórzeniowej 6 Warsztaty: „Zadania nauczyciela matematyki przygotowującego do egzaminu gimnazjalnego” c) W którym miesiącu średnia temperatura powietrza jest najniższa? ……………………………………………………………………………………………… d) Jaka jest średnia temperatura powietrza na Śnieżce w październiku? ………………………………………………………………………………………………… e) Jaka jest średnia minimalna temperatura powietrza w okresie od stycznia do marca? ……………………………………………………………………………………………… Zadanie 4. Wlewamy jednakowym strumieniem wodę do różnych naczyń. Wykresy przedstawiają, jak zmienia się poziom wody w naczyniach. Które wykresy odpowiadają kolejnym naczyniom? I III II y A y x B IV y x C y D x Opracowały: Joanna Marciniak, Hanna Wojciechowska, Izabela Kozik – Grochowina, Angelika Konopacka X