Scenariusz lekcji języka angielskiego

Transkrypt

Scenariusz lekcji języka angielskiego
mgr Irina Raźny
Gimnazjum im. św. Jadwigi Królowej
w Luborzycy
Scenariusz lekcji języka angielskiego do realizacji na zajęciach
koła języka angielskiego z wykorzystaniem programu
multimedialnego „Angielski w pigułce 2.0”
Temat: Hobby
Poziom: Beginners
Liczba uczniów: 10
Czas trwania: 45 minut
Cele:
• poszerzenie i utrwalenie słownictwa związanego
z zainteresowaniami,
• doskonalenie sprawności mówienia,
• doskonalenie sprawności rozumienia ze słuchu,
• doskonalenia sprawności pisania.
Formy pracy:
• praca indywidualna,
• praca w parach.
Materiały:
• kilka grup jednakowych przedmiotów stanowiących element kolekcji,
np. karty telefoniczne, słoniki, figurki porcelanowe itd.
• program multimedialny „Angielski w pigułce 2.0”,
• komputer z głośnikami, kompletem słuchawek i mikrofonem,
• tablica, kreda,
• pudełko, kartki z nazwami różnego rodzaju hobby.
Przebieg zajęć
1. Rozgrzewka językowa – „burza mózgów”
Nauczyciel pokazuje „kolekcje” przedmiotów. Zadaniem uczniów jest
domyślić się, o czym będą rozmawiać podczas zajęć. Następnie prosi
uczniów o zapisanie w ciągu 3 minut na tablicy jak najwięcej wyrazów
określających hobby. Ćwiczenie wymowy – uczniowie kilkakrotnie
powtarzają wyrazy zapisane na tablicy.
1
2. Prezentacja nowego materiału – praca z programem
multimedialnym
•
•
•
Nauczyciel uruchamia program i klika na link hobby, następnie –
prezentacje. Klikając na głośnik w prawym górnym rogu
odsłuchują i powtarzają wyrazy.
Klikamy na rozpoznawanie. W prawym górnym rogu ukazuje się
„start”. Zadaniem uczniów jest rozpoznać wyraz ze słuchu i kliknąć
na odpowiedni obrazek.
Czas na ćwiczenie sprawności pisania – przechodzimy do
wpisywania. Klikając na „?” należy wpisać pasujący do obrazka
wyraz lub wyrażenie.
Praca w parach
•
•
Link Dialogi. Uczniowie słuchają i powtarzają dialog za lektorem.
Następnie nagrywają własne – doskonalenie sprawności mówienia.
Dopasowywanie. W prawym górnym rogu ukazują się wyrazy.
Uczniowie uzupełniają luki w tekście: klikają na odpowiednie słowa,
„przeciągają” przy pomocy myszki i umieszczają we właściwym
miejscu. To zadanie wygląda następująco:
2
3. Podsumowanie pracy
Każdy uczeń wyciąga z pudełka, w którym mieszczą się kartki z
nazwami różnego rodzaju hobby, pięć kartek. Następnie układa
opowiadanie (pisemnie albo ustnie), w którym musi użyć wszystkich
tych słów. Opowiadania są głośno odczytywane/prezentowane i cała
grupa decyduje, które było najbardziej pomysłowe.
3