Zabawy matematyczne z wykorzystaniem kart i kości do gry

Transkrypt

Zabawy matematyczne z wykorzystaniem kart i kości do gry
Bożena Puchalska
[email protected]
kształcenie zintegrowane
Szkoła Podstawowa nr 23
w Warszawie
Scenariusz zajęć pokazowych dla rodziców z zakresu edukacji matematycznej
( klasa trzecia).
Temat: Zabawy matematyczne z wykorzystaniem kart i kości do gry.
Cele operacyjne:
Uczeń:
ƒ dodaje i odejmuje liczby w zakresie 100;
ƒ rozpoznaje liczby parzyste i nieparzyste;
ƒ mnoży liczby w zakresie 100;
ƒ tworzy i porównuje liczby trzycyfrowe;
ƒ formułuje wnioski;
ƒ potrafi stosować w praktyce rozdzielność mnożenia względem dodawania;
ƒ zgodnie współdziała w zespole;
ƒ słucha ze zrozumieniem.
Środki dydaktyczne: karty do gry, kostki dziesięciościenne, kartoniki do zapisywania
wyników;
Metoda: działania praktyczne.
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie do zajęć. Nauczyciel dzieli klasę na dwuosobowe zespoły i wyjaśnia
zasady zabawy oraz przyznawania punktów (np. wyciętych z kartonu słoneczek). Z
każdym zespołem pracuje jeden rodzic, który jest sędzią. Sędziowie posiadają żółte
kartoniki, którymi mogą ukarać nie przestrzegających reguł zawodników.
2. Rozgrzewka matematyczna – łańcuszki liczbowe. Uczniowie i rodzice obliczają
w pamięci ciągi podanych przez nauczyciela działań w zakresie 100. Końcowy wynik
zapisują na kartonikach. Na sygnał podnoszą kartoniki do góry. Osoby, które podały
poprawny wynik otrzymują punkt.
3. Gra w karty. Nauczyciel podaje zasady kolejnych gier. Rodzic rozdaje karty i czuwa
nad przebiegiem zabawy. Rywalizujący ze sobą uczniowie dokonują obliczeń. Osoba,
która jako pierwsza poda poprawny wynik otrzymuje punkt.
1
ƒ
ƒ
ƒ
ƒ
ƒ
ƒ
Odsłanianie równocześnie dwóch kart - dodawanie oczek znajdujących się na tych
kartach.
Odsłanianie równocześnie trzech kart - obliczanie sum oczek.
Bingo parzyste – odsłanianie dwóch kart, jeżeli suma jest liczbą parzystą to uczeń
mówi „BINGO”. Po rozdaniu wszystkich kart sformułowanie wniosku:
Suma dwóch liczb parzystych lub dwóch liczb nieparzystych jest liczbą
parzystą.
Odsłanianie dwóch kart - odejmowanie od większej liczby mniejszej.
Odsłanianie dwóch kart - mnożenie liczb.
Odsłanianie dwóch kart - rozdzielność mnożenia względem dodawania, liczbę
oczek na jednej karcie mnożymy przez dwa, następnie liczbę oczek na drugiej
karcie mnożymy przez dwa i dodajemy iloczyny.
Podczas tej zabawy uczniowie próbują znaleźć inny, szybszy sposób wykonania
obliczeń. Formułują wniosek dotyczący rozdzielności mnożenia względem dodawania:
Można najpierw obliczyć sumę liczb, następnie tę sumę pomnożyć przez dwa.
Zapis symboliczny na tablicy:
a⋅2 + b⋅2 = (a + b)⋅2
4. Gra w kości – nauczyciel trzykrotnie rzuca dziesięciościenną kością. Uczniowie
z wyrzuconych cyfr tworzą liczby, wpisując je w kolejności pojawiania się
w odpowiednie pola tabelki.
ƒ Tworzenie największej liczby trzycyfrowej.
ƒ Tworzenie najmniejszej liczby trzycyfrowej.
ƒ Tworzenie liczby parzystej.
ƒ Tworzenie liczby nieparzystej.
Po każdym etapie gry uczniowie samodzielnie formułują wnioski.
5. Podsumowanie zdobytych punktów, nagrodzenie zwycięzców brawami i wpisem do
zeszytu: „Wspaniale liczę”.
6. Podziękowanie rywalom i sędziom za wspólną zabawę.
2