Przykładowe konspekty lekcji przeprowadzanych w ramach III edycji

Transkrypt

Przykładowe konspekty lekcji przeprowadzanych w ramach III edycji
Przykładowe konspekty lekcji przeprowadzanych w ramach III edycji akcji „Prawo w szkołach”
organizowanej przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Rzeszowie
Temat lekcji
Nieznajomość prawa
szkodzi – wybrane
zagadnienia z zakresu
prawa cywilnego i
karnego
Wymiar
sprawiedliwości
Przebieg lekcji/ zagadnienia
szczegółowe
1. Czynności organizacyjne
(przedstawienie się,
zapoznanie uczniów z celami
lekcji)
2. Wyjaśnienie jakie są
podstawowe gałęzie prawa,
czym się charakteryzują?
3. Wyjaśnienie podstawowych
pojęć z zakresu prawa
karnego i cywilnego czyli co
każdy uczeń wiedzieć
powinien?
4. Za co może odpowiadać
uczeń? - dyskusja
5. Dostałem
pozew/nakaz/przyszedł do
mnie komornik. Co dalej?
Gdzie szukać pomocy? –
dyskusja, praca z tekstem
1. Czynności organizacyjne
(przedstawienie się,
zapoznanie uczniów z celami
lekcji)
2. Wyjaśnienie uczniom:
1) jakie mamy rodzaje
władz w Polsce,
2) co to jest sąd?
3. Wskazanie uczniom jakie są
zawody prawnicze?
4. Jak wygląda sprawa w
sądzie? Jak zachować się w
sądzie? - warsztaty
Metodyka oraz środki
edukacyjne
Uczniowie szkół:
Metodyka:
1) podstawowych
1) studium
2) gimnazjalnych,
przypadku,
3) ponadgimnazjalnych 2) burza mózgów,
3) praca z tekstem
źródłowym,
4) pogadanka,
5) warsztaty,
6) wykład.
Adresaci lekcji
Cele
1.
2.
3.
4.
5.
uświadomienie uczniom, że znajomość podstawowych zagadnień prawa cywilnego jest
pomocna w życiu codziennym,
uczeń zna podstawowe gałęzie prawa (prawo cywilne, prawo karne, prawo administracyjne) i
umie dopasować konkretną sytuację pod konkretne przepisy,
uczeń wie w jakich przypadkach może odpowiadać sam a kiedy odpowiedzialność za jego
zachowanie poniosą jego rodzice oraz że konsekwencje jego zachowań mogą się za nim
ciągnąć do końca życia,
uczeń wie gdzie szukać profesjonalnej pomocy,
uczeń potrafi sprawdzić czy pozew lub inne pismo procesowe spełnia podstawowe przesłanki
wymagane przepisami prawa,
Środki edukacyjne:
1) prezentacja
multimedialna,
2) teksty źródłowe,
3) fragmenty ustaw.
Uczniowie szkół:
1) podstawowych,
2) gimnazjalnych,
3) ponadgimnazjalnych
1.
2.
3.
4.
5.
uczeń wie, że w Polsce istnieje trójpodział władzy na władzę: ustawodawczą, wykonawczą i
sądowniczą,
uczeń wie co to jest sąd oraz co można w nim załatwić,
uczeń wyjaśnia podstawowe pojęcia takie jak: świadek, kodeks, sędzia, radca prawny,
wokanda, sala rozpraw, protokolant, toga,
uczeń wie jakie są zawody prawnicze, czym zajmują się poszczególni prawnicy, jak ich
rozróżniać oraz jakie są ścieżki dojścia do zawodu,
uczeń wie jak zachować się w sądzie, co można a co nie,
Ja w sieci
Ja dla pracy, praca dla
mnie – podstawowe
instytucje prawa pracy
Moje prawa
konsumenckie
1. Czynności organizacyjne
(przedstawienie się,
zapoznanie uczniów z celami
lekcji)
2. Czy istnieje coś takiego jak
anonimowość w sieci? –
pogadanka, burza mózgów
3. Dobry żart a
odpowiedzialność – granica.
4. Prawo autorskie w sieci czyli co mogę w sieci, żebym
nie stał się piratem?
Uczniowie szkół:
1) podstawowych,
2) gimnazjalnych,
3) ponadgimnazjalnych
1. Czynności organizacyjne
(przedstawienie się,
zapoznanie uczniów z celami
lekcji)
1. Przedstawienie uczniom
rodzajów umów o pracę –
wskazanie
charakterystycznych
elementów.
2. Umówienie obowiązków i
praw pracowników. Skąd
czerpać o nich wiedzę?
pogadanka
3. Rozwiązanie umowy o pracę
i co dalej? - warsztaty
1. Czynności organizacyjne
(przedstawienie się,
zapoznanie uczniów z celami
lekcji)
2. Stworzenie modelu
idealnego konsumenta –
burza mózgów.
1. Omówienie procedury
postępowania
reklamacyjnego – co może a
czego nie sprzedawca?
2. Jak złożyć reklamację? Jak
wypełnić formularz
reklamacji? - warsztaty
3. Kto to jest Powiatowy
Rzecznik Praw Konsumenta i
gdzie go znaleźć?
1.
2.
3.
4.
uczeń wie, że nie istnieje anonimowość w sieci,
uczeń wie, że dobry żart może skończyć się przykrymi konsekwencjami, ponieważ granica
pomiędzy żartem a możliwością popełnienia przestępstwa jest bardzo cienka,
uczeń rozumie problematykę cyberprzemocy,
uczeń zna najważniejsze regulacje prawne dotyczące przepisów prawa autorskiego,
5.
uczeń wie co można w sieci – jak oznaczać cytowane treści, co można umieszczać w sieci,
czym jest „piractwo” i czym może skutkować,
Uczniowie szkół:
1) gimnazjalnych,
2) ponadgimnazjalnych,
1.
2.
3.
uczeń wie jakie są rodzaje zatrudnienia oraz jakie są rodzaje umów o pracę,
uczeń wie jakie są obowiązki i prawa pracownika oraz skąd czerpać o nich wiedzę,
uczeń zna zasady rozwiązywania umów o pracę oraz jak ewentualnie walczyć z niesłusznym
zwolnieniem,
Uczniowie szkół:
1) podstawowych
2) gimnazjalnych,
3) ponadgimnazjalnych
1.
2.
3.
4.
uczeń wie jak postępuje konsument podczas zakupów,
uczeń zna swoje prawa w przypadku wadliwości zakupionych rzeczy,
uczeń wie gdzie i w jaki sposób złożyć reklamację – umie wypełnić formularz reklamacyjny,
uczeń wie kto to jest Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta oraz gdzie go szukać,