Scenariusz wycieczki do ekologicznego gospodarstwa rolniczego

Transkrypt

Scenariusz wycieczki do ekologicznego gospodarstwa rolniczego
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 17
al. Wojska Polskiego 130, 42-200 Częstochowa
tel. (034) 323-13-81, e-mail: [email protected]
Scenariusz wycieczki do ekologicznego gospodarstwa rolniczego,
produkującego
zdrową
żywność,
zmodyfikowany
i dostosowany do potrzeb klas integracyjnych
Kl. V – integracyjna
TEMAT: Poznajemy gospodarstwa ekologiczne
żywność
I.
produkujące zdrową
Cele wycieczki:
Uczeń:
• rozróżnia istniejące rodzaje gospodarstw wiejskich
z uwzględnieniem gospodarstwa ekologicznego,
• potrafi rozpoznać i porównać podstawowe zboża
i warzywa uprawiane w Polsce,
• wyjaśnia co otrzymuje się z głównych zbóż,
• określa zalety gospodarstw ekologicznych i zdrowego
odżywiania,
• potrafi
scharakteryzować
źródła
zanieczyszczeń
żywności,
• rozróżnia podstawowe maszyny i narzędzia rolnicze,
• potrafi zastosować maszyny rolnicze w określonych
pracach rolnych,
• rozróżnia znaki ekologiczne występujące na produktach
spożywczych,
• wybiera sposób ekologicznego nawożenia poszczególnych
gatunków roślin i zwierząt,
• zna podstawowe zasady stosowane podczas hodowli
zwierząt w gospodarstwach ekologicznych,
• potrafi narysować główne zboża i warzywa występujące
w Polsce,
• wykazuje własną inicjatywę,
• współdziała w grupie,
Czas - 4godziny
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 17
al. Wojska Polskiego 130, 42-200 Częstochowa
tel. (034) 323-13-81, e-mail: [email protected]
Metody
- obserwacja bezpośrednia, słowna, poglądowa, oparta na pokazie,
ćwiczenia techniczne, instrukcja, opis, pogadanka, dyskusja,
Środki dydaktyczne
- karty ćwiczeń, plansze (tekst z lukami), notatniki, dyktafon, aparat
fotograficzny, atlasy przyrodnicze, sylwetki maszyn.
II. Przebieg zajęć:
Część wstępna – przygotowanie wycieczki:
− wybranie odpowiedniego gospodarstwa ekologicznego
i ustalenie terminu wycieczki,
− przygotowanie niezbędnych środków dydaktycznych,
− przedstawienie uczniom planu i celów wycieczki, przydział funkcji
organizacyjnych i zadań obserwacyjnych,
− problematyka wywiadu z rolnikiem (ustalenie głównych pytań,
które będą zadawane podczas wywiadu z rolnikiem - ekologiem)
np.: (K)
a. Czy łatwo jest prowadzić tego typu gospodarstwo i co ewentualnie
sprawia najwięcej trudności?
b. Jakie stosuje się formy nawożenia?
c. Czy należy sadzić obok siebie określone gatunki roślin, czy jest to
zupełnie bez znaczenia?
d. Co zanieczyszcza glebę i rośliny uprawne?
e. Czy ludzie chętnie kupują żywność z takich gospodarstw, czy tez są
problemy z jej sprzedażą? (niekiedy rośliny z takich gospodarstw
wyglądają „gorzej” niż rośliny z gospodarstw tradycyjnych)
f. Czy gospodarstwa ekologiczne są duże czy małe i czy różnicuje się
w nich uprawiane rośliny?
g. Jak hoduje się zwierzęta w gospodarstwach ekologicznych; czy
różne gatunki zwierząt mogą żyć swobodnie obok siebie?
- Przypomnienie wiadomości o funkcjonowaniu gospodarstw
tradycyjnych i ekologicznych i o konieczności produkcji zdrowej
żywności.
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 17
al. Wojska Polskiego 130, 42-200 Częstochowa
tel. (034) 323-13-81, e-mail: [email protected]
- Przypomnienie niezbędnych pojęć: użytki rolne, grunty orne, zboża
i ich rozróżnianie, maszyny rolnicze, rośliny jednoroczne, byliny,
warzywa, nawozy sztuczne, środki ochrony roślin, nawozy
organiczne (zielony nawóz, kompost).
- Zapoznanie uczniów z niezbędnymi w trakcie zajęć środkami
dydaktycznymi ubiorem i zasadami BHP.
Część właściwa – wycieczka do ekologicznego gospodarstwa rolniczego
1.
2.
Dojście do miejsca obserwacji.
Pogadanka wprowadzająca:
a) przypomnienie uczniom celu wycieczki
b) swobodne wypowiedzi uczniów na tematy związane
z problemami współczesnej wsi i ciężkiej pracy
rolników na podstawie wcześniejszych własnych
kontaktów z jej mieszkańcami
3.
Przydzielenie uczniom ćwiczeń i zadań do rozwiązania podczas
wycieczki:
a) Określanie warunków życia roślin uprawianych
w gospodarstwie rolniczym – grupa Michała (M),
b) Rozróżnianie podstawowych rodzajów zbóż – cała klasa
c) Odróżnianie roślin jednorocznych od bylin-korzystanie
z atlasów – grupa Beaty (B),
d) Odróżnianie podstawowych użytków rolnych: gruntów
ornych, łąk, pastwisk, ogrodów i sadów. Ustalenie, które
z tych form znajdują się na terenie zwiedzanego
gospodarstwa-(atlasy i plansze) – grupa Roksany (R)
e) Obserwacja głównych maszyn i narzędzi rolniczych
z wyszczególnieniem wykonywanych przy ich pomocy
prac-(plansze z sylwetkami maszyn i narzędzi) – (M i KR)
f) Analiza wpływu odpowiedniego nawożenia
w gospodarstwach ekologicznych i innych zabiegów
pielęgnacyjnych na skład gatunkowy roślin – Ewa, Artur
g) Zaobserwowanie jakie rośliny rosną obok siebie
w gospodarstwach ekologicznych - Karol
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 17
al. Wojska Polskiego 130, 42-200 Częstochowa
tel. (034) 323-13-81, e-mail: [email protected]
4.
Przeprowadzenie wywiadu z rolnikiem i nagranie jego wypowiedzi
celem dokładniejszej jej analizy po powrocie do szkoły.
Obserwacje kierowane. Pogadanka.
W czasie pracy (grupowej i indywidualnej) uczniowie notują swe
spostrzeżenia w notatnikach, rysują schematyczne rysunki, ustalają,
które okazy roślin są najciekawsze, które nieznane.
5.
Nauczyciel zwraca uwagę uczniów na dwa rodzaje gospodarstw
produkujących zdrową żywność: tzw. gospodarstwa „otwarte”
i „domknięte”.
Wykonywanie zdjęć do kroniki lub gazetki szkolnej, będących
dokumentacją wycieczki (K).
Zebranie, za zgodą właściciela gospodarstwa, okazów do
zasuszenia np. zbóż-B, M, KR, R oraz przewodniczący grup.
Uczniowie korzystają z atlasów i plansz.
Pogłębienie i integracja wiadomości:
6.
7.
8.
a) Zbiórka po upływie ustalonego czasu (20-30min)
b) Sprawozdanie z pracy indywidualnej i zespołów
uczestników wycieczki, swobodne wypowiedzi Beaty,
Michała, Krzysia i ich korygowanie przez grupy
(przeprowadzenie obserwacji uzupełniających przez
wszystkich uczniów w przypadku takiej konieczności)
c) Zestawienie charakterystycznych cech gospodarstwa
ekologicznego-jako tego, które produkuje zdrową żywność,
uporządkowanie wiadomości i ich zapis
w notatnikach (przewodniczący grup przedstawiają
propozycje ze zróżnicowanym ich zapisem)
d) Sklasyfikowanie kilku wybranych roślin uprawianych w
tym gospodarstwie-zapis w notatnikach (uczniowie o
obniżonych możliwościach edukacyjnych otrzymują
plansze-tekst z lukami)
e) Racjonalna uprawa (grupa Beaty), eksploatacja
i nawożenie w gospodarstwie ekologicznym
f) Zanalizowanie zaobserwowanych czynności
wykonywanych w gospodarstwach ekologicznych
g) Rekapitulacja uzyskanych informacji - E i A
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 17
al. Wojska Polskiego 130, 42-200 Częstochowa
tel. (034) 323-13-81, e-mail: [email protected]
III.PODSUMOWANIE
Zadanie pracy domowej:
a) Odpowiedz ustnie na pytanie: „W jaki sposób należy
prowadzić gospodarstwo rolne aby produkowało zdrową
żywność? (E i A – praca pisemna w formie sprawozdania
z wycieczki do kroniki klasowej)
b) Zasusz zebrane okazy zbóż.
c) Odszukaj i przynieś na lekcję znaki ekologiczne
świadczące, że dany produkt nie szkodzi zdrowiu
użytkowników i środowiska (z opakowań na artykułach
spożywczych, środkach czystości, kosmetykach)
d) Pokoloruj te maszyny rolnicze, które widziałeś
w gospodarstwie (M, KR, R, B - uczniowie otrzymują
gotowe plansze z różnymi maszynami)
IV.POWRÓT DO SZKOŁY
Legenda do scenariusza:
Symbole literowe
− Inicjały imion dzieci niepełnosprawnych i dzieci
zdolnych
− Zaznaczone w scenariuszu oznaczają przydział
konkretnego zadania do wykonania w czasie
wycieczki i w domu
Uczniowie pracują w grupach mieszanych.
K-Karol B-Beata M-Michał KR-Krzyś A-Artur E-Ewa
Opracowały:
mgr inż. Izabela Benduch
mgr Monika Cudzik