Holandia

Transkrypt

Holandia
Scenariusz zajęć planowanych
Temat zajęć: Poznajemy Holandię.
Data prowadzenia zajęć: 18.01.2016 r.
Prowadząca: Anna Grudziecka
Czas trwania zajęć: 60 min
Uczestnicy zajęć: wychowanki grupy II z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim
i umiarkowanym w przedziale wiekowym od 13 do 22 lat
Cel główny zajęć:
- rozwijanie zainteresowania tradycją i kulturą Holandii
Cele szczegółowe, wychowanka:
- poznaje ciekawostki o Holandii,
- współpracuje z grupą,
- wie, że Holandia słynie z wiatraków, produkcji serów i tulipanów,
- ćwiczy płynność ruchów,
- rozwija koordynację wzrokowo-ruchową,
- kształtuje postawę proeuropejską.
Metody pracy:
- słowna – pogadanka,
- praktycznego działania – zabawy ruchowe,
- oglądowa – pokaz,
- pozytywnego wzmacniania - pochwały.
Formy pracy:
- indywidualna zróżnicowana,
- grupowa jednolita.
Środki dydaktyczne: mapa, prezentacja multimedialna, laptop, klej, zagadki, muzyka, kredki,
artykuły papiernicze, ilustracje obrazów malarzy, farby.
Przebieg zajęć:
Zajęcia wstępne:
1. Powitanie wychowanek w języku holenderskimskim – Goedemorgen.
2. Wprowadzenie do tematu – zabawa „ ciepło – zimno”.
Wychowanki szukają liter, które utworzą nazwę kraju, o którym będą zajęcia.
Część główna zajęć:
1. Pogadanka o Holandii:
- odnalezienie kraju na mapie Europy. Na otrzymanych mapkach odszukują zarys państwa
i kolorują go.
2. Prezentacja multimedialna.
3. Rozwiązywanie zagadek związanych z krajem:
Co to za kwiatek, ze szklanych rabatek,
w którym obok „pana” „lipa” jest schowana? ( tulipan)
Choć nie ma silnika i nie trzeba mu benzyny
możesz nim przemierzyć:
góry,łąki,doliny,ścieżyny
ten pojazd kierownicę i ramę ma
gdy nogami pokręcisz
ruszą koła dwa. (rower)
Chociaż ma skrzydła
fruwać nie może
cały jest z drewna
dawniej mełł zboże. (wiatrak)
Jest on żółty lub biały
każdy smak ma doskonały
biały ze szczypiorkiem świetnie smakuje
żółty na pizzy włoskiej króluje. (ser)
Krówki nam je dają
bo ochotę na to mają
jest białe,smaczne i zdrowe,
do picia gotowe. (mleko)
3. Zabawa ruchowa – „ Podróż rowerem”
Wychowanki kładą się na plecach, nogi ugięte w kolanach, plecy przylegają do podłoża
i podczas muzyki naśladują jazdę rowerem. Prowadząca zmienia tempo.
4. Zabawa „ Jestem malarką”.
Wychowanki przy muzyce próbują malować tulipany w powietrzu wykonując ruchy całymi
rękoma.
5. Wykonanie tulipanów techniką origami bądź kropkowania.
Zajęcia końcowe:
1. Porządkowanie miejsca pracy.
2. Pożegnanie – Tot Ziens.