H 4.7 Czy mo¿na ¿yć bez mi³oœci?

Transkrypt

H 4.7 Czy mo¿na ¿yć bez mi³oœci?
Scenariusze godzin wychowawczych
Scenariusze na pozosta³e okazje
Czy mo¿na ¿yæ bez mi³oœci?
Barbara Gêbka
Absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, magister pedagogiki wczesnoszkolnej.
Cz³onek Polskiego Stowarzyszenia Animatorów Pedagogiki C. Freineta – Region Lublin. Nauczyciel kszta³cenia zintegrowanego Szko³y Podstawowej nr 46 w Lublinie z uprawnieniami do
prowadzenia zajêæ z terapii pedagogicznej, gimnastyki korekcyjnej i pracy z dzieæmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Cele
l
l
poznanie przez uczniów znaczenia pojêcia „mi³oœæ” oraz rodzajów i symboli mi³oœci,
poznanie zwyczajów walentynkowych.
Metody pracy
l
l
l
praca w ma³ych grupach i z ca³¹ klas¹,
praca indywidualna i zespo³owa,
„burza mózgów”.
Materia³y pomocnicze
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
szablon serca – materia³ pomocniczy nr 1,
szablon puzzli do losowania – materia³ pomocniczy nr 2,
fiszka prowadz¹ca – materia³ pomocniczy nr 3,
szablon plakatu – materia³ pomocniczy nr 4,
Hymn do mi³oœci z Pisma Œwiêtego (1 Kor 13, 1–8) lub materia³u pomocniczego nr 5,
symbole mi³oœci – materia³ pomocniczy nr 6,
historia Walentynek – materia³ pomocniczy nr 7,
motto – materia³ pomocniczy nr 8,
plakat ewaluacyjny „Waga” – materia³ pomocniczy nr 9,
karta aktywnoœci,
kalendarze,
nagranie utworu F. Liszta Marzenie mi³osne,
s³owniki, leksykony,
kolorowe kartki, koperty, flamastry,
kartki walentynkowe wykonane na zajêciach plastyczno-technicznych,
literatura: J. Krzy¿ewska, Aktywizuj¹ce metody i techniki w edukacji, cz. I, Omega,
Suwa³ki 1998; J. Krzy¿ewska, Aktywizuj¹ce metody i techniki w edukacji, cz. II, Omega,
Suwa³ki 2000; E. Strzelczak, Twórcze lekcje. Scenariusze zajêæ integralnych dla klas III,
Oficyna Wydawnicza G&P, Poznañ 2002.
Czas trwania zajêæ
2 godziny lekcyjne.
14 • Poradnik wychowawcy • Luty 2004
Praca konkursowa
H
4.7
s. 1
Scenariusze na pozosta³e okazje
Scenariusze godzin wychowawczych
Uczestnicy
Dzieci w m³odszym wieku szkolnym, klasy II–IV szko³y podstawowej.
Przebieg zajêæ
1. Wprowadzenie:
l
l
Zadaj uczniom pytanie: „Czego nie mo¿na kupiæ za ¿adne pieni¹dze?”. W odpowiedzi uczniowie powinni dojœæ do wniosku, ¿e s¹ „rzeczy”, wartoœci bezcenne, np.
uœmiech, pamiêæ, mi³oœæ.
Poinformuj uczniów, ¿e tematem lekcji jest: „Czy mo¿na ¿yæ bez mi³oœci?”. W czasie
zajêæ nagradzaj aktywnych uczniów np. czerwonymi serduszkami na karcie aktywnoœci (materia³ pomocniczy nr 1).
2. Definiowanie pojêcia „mi³oœæ”:
l
l
l
Poproœ uczniów, aby powiedzieli, czym dla nich jest mi³oœæ, jak mo¿na j¹ zdefiniowaæ. Wypowiedzi powinni poprzeæ przyk³adami.
Odczytaj s³ownikow¹ definicjê mi³oœci.
Wspólnie z klas¹ ustal, jakie mog¹ wystêpowaæ rodzaje mi³oœci, kogo i za co mo¿na
kochaæ. Zastanówcie siê, co to znaczy kochaæ np. kraj, literaturê, dziecko.
3. Cechy i symbole mi³oœci:
l
l
l
H
4.7
s. 2
l
l
l
l
l
l
l
Podziel klasê losowo na grupy 4-, 5-osobowe, np. za pomoc¹ puzzli (materia³ pomocniczy nr 2).
Ka¿da grupa wylosuje kopertê, w której bêdzie fiszka prowadz¹ca (materia³ pomocniczy nr 3) oraz luŸne kartki do zapisywania okreœleñ. Zadaniem grup jest spisanie
jak najwiêkszej liczby skojarzeñ dotycz¹cych mi³oœci (ka¿de okreœlenie na oddzielnej kartce).
Podczas prezentacji przedstawiciele grup po odczytaniu skojarzeñ uk³adaj¹ je w postaci promieni wokó³ s³owa mi³oœæ na du¿ym plakacie (materia³ pomocniczy nr 4).
Z zebranej listy okreœleñ uczniowie wybieraj¹ te, które ich zdaniem najdok³adniej
okreœlaj¹ cechy mi³oœci, precyzuj¹ wnioski.
Ka¿dej grupie daj fragment Hymnu o mi³oœci (materia³ pomocniczy nr 5), poproœ,
by go przeczytali, a nastêpnie na kartkach dopisali cechy, których jeszcze nie
wymieniali.
Zapoznaj uczniów z symbolami mi³oœci (materia³ pomocniczy nr 6) i krótko omów,
kiedy ich mo¿na u¿ywaæ, w jakich sytuacjach.
Rozdaj uczniom kolorowe kartki i poproœ, by narysowali na nich „swoje” symbole
mi³oœci, np. wybrany owoc – winogrono, granat, œliwkê. Po narysowaniu maj¹ przypi¹æ kartki do plakatu ze skojarzeniami na temat mi³oœci, ozdabiaj¹c go.
Ka¿dej grupie (podzia³ na grupy mo¿na zmieniæ, np. uczniowie losuj¹ serca w czterech kolorach) daj kalendarz i poproœ, by odnalaz³a w nim „dzieñ mi³oœci” i dok³adnie okreœli³a datê: dzieñ, miesi¹c, porê roku.
Zapoznaj uczniów z histori¹ Walentynek i zwyczajami walentynkowymi (materia³ pomocniczy nr 7).
Nastêpnie poproœ uczniów o wys³uchanie utworu F. Liszta Marzenie mi³osne z zamkniêtymi oczami.
Praca konkursowa
14 • Poradnik wychowawcy • Luty 2004
Scenariusze godzin wychowawczych
l
l
Scenariusze na pozosta³e okazje
Po wys³uchaniu utworu poproœ, by narysowali, naszkicowali to, o czym myœleli, s³uchaj¹c, co sobie wyobra¿ali (czas: 5 min.).
Po wykonaniu prac plastycznych ka¿dy prezentuje swoje dzie³o i przypina je do
tablicy magnetycznej. Nastêpnie uczniowie okreœlaj¹ swój nastrój oraz fragment,
który najbardziej im siê podoba³.
4. Czy mo¿na ¿yæ bez mi³oœci?
l
l
Zadaniem uczniów bêdzie wymienienie cech, jakie powinien posiadaæ cz³owiek,
który kocha i chce byæ kochany. Pracuj¹ metod¹ „burzy mózgów”.
Poproœ uczniów o odpowiedŸ na pytanie: „Czy mo¿na ¿yæ bez mi³oœci?” (z wykorzystaniem tego, czego dowiedzieli siê na zajêciach, w³asnych obserwacji, doznañ,
spostrze¿eñ).
5. Podsumowanie
l
l
l
l
Przypnij do tablicy motto (materia³ pomocniczy nr 8) i poproœ uczniów o samodzielne, ciche odczytanie go.
Przeczytaj przygotowane wczeœniej (z wykorzystaniem motta) swoje ¿yczenia dla
uczniów.
Zaproponuj, by na kartkach walentynkowych u³o¿yli i zapisali ¿yczenia dla bliskiej
osoby z klasy i obdarowali j¹.
Na zakoñczenie zajêæ rozdaj uczniom czerwone serduszka i poproœ, by u³o¿yli je na
szalach wagi: przy „+” – jeœli wychodz¹ z zajêæ zadowoleni; przy „–” – gdy byli
znudzeni lub zajêcia im siê nie podoba³y (materia³ pomocniczy nr 9).
Uwaga!
Pamiêtaj, aby pochwaliæ i doceniæ pracê wszystkich dzieci.
Zwróæ uwagê, które dzieci otrzyma³y najmniej kartek z ¿yczeniami, a które najwiêcej. Je¿eli zdarzy siê, ¿e jakiœ uczeñ nie zostanie obdarowany kartk¹ walentynkow¹, wrêcz mu j¹ ty.
H
4.7
s. 3
14 • Poradnik wychowawcy • Luty 2004
Praca konkursowa
Scenariusze na pozosta³e okazje
Scenariusze godzin wychowawczych
Materia³ pomocniczy nr 1 – Szablon serca
Materia³ pomocniczy nr 2 – Puzzle
2
1
5
3
H
4.7
4
s. 4
Materia³ pomocniczy nr 3 – Fiszka prowadz¹ca
Zapiszcie jak najwiêcej okreœleñ charakteryzuj¹cych mi³oœæ. Ka¿de okreœlenie umieœæcie na oddzielnej kartce.
Przygotujcie prezentacjê wyników pracy grupy.
Czas na wykonanie zadania: 10 min.
Praca konkursowa
14 • Poradnik wychowawcy • Luty 2004
Scenariusze godzin wychowawczych
Scenariusze na pozosta³e okazje
Materia³ pomocniczy nr 4 – Szablon plakatu
MI£OŒÆ
H
4.7
Materia³ pomocniczy nr 5 – Tekst Hymnu do mi³oœci
s. 5
Hymn do mi³oœci
Mi³oœæ cierpliwa jest,
³askawa jest.
Mi³oœæ nie zazdroœci
nie szuka poklasku,
nie unosi siê pych¹;
nie dopuszcza bezwstydu,
nie szuka swego,
nie unosi siê gniewem,
nie pamiêta z³ego;
nie cieszy siê z niesprawiedliwoœci,
lecz wspó³weseli siê z prawd¹.
Wszystko znosi,
wszystkiemu wierzy,
we wszystkim pok³ada nadziejê,
wszystko przetrzyma.
Mi³oœæ nigdy nie ustaje...
1 Kor 13, 1-8
14 • Poradnik wychowawcy • Luty 2004
Praca konkursowa
Scenariusze na pozosta³e okazje
Scenariusze godzin wychowawczych
Materia³ pomocniczy nr 6 – Symbole mi³oœci
H
4.7
s. 6
Praca konkursowa
14 • Poradnik wychowawcy • Luty 2004
Scenariusze godzin wychowawczych
Scenariusze na pozosta³e okazje
Materia³ pomocniczy nr 7 – Historia Walentynek
Walentynki – zwyczaj przesy³ania w tym dniu podarków i listów mi³osnych jest pozosta³oœci¹ starego pogañskiego obyczaju. Ch³opcy rysowali imiona swoich ukochanych na
czeœæ bogini dziewcz¹t Ferbuata Juno 14 lutego. Adaptuj¹c tê praktykê, chrzeœcijañstwo podstawi³o imiona œwiêtych narysowanych w tym dniu na obrazkach. Dzisiaj to
dzieñ pe³en zabawy, humoru, przyjemnoœci i pamiêci o bliskich osobach. Dajemy sobie
tzw. „walentynki”, czyli kartki z ¿yczeniami.
Materia³ pomocniczy nr 8 – Motto
Gdybym nie mia³ mi³oœci,
by³bym niczym.
wed³ug 1 Kor 13, 1–2
Tak, wiêc trwaj¹
wiara, nadzieja, mi³oœæ – te trzy:
z nich zaœ najwiêksza jest mi³oœæ.
wed³ug 1 Kor 13, 13
Materia³ pomocniczy nr 9 – Plakat ewaluacyjny „Waga”
H
4.7
s. 7
14 • Poradnik wychowawcy • Luty 2004
Praca konkursowa

Podobne dokumenty