Konspekt lekcji matematyki w klasie I gimnazjum, z wykorzystaniem
Transkrypt
Konspekt lekcji matematyki w klasie I gimnazjum, z wykorzystaniem
Konspekt lekcji matematyki w klasie I gimnazjum, z wykorzystaniem gry dydaktycznej Temat lekcji: DZIAŁANIA NA LICZBACH WYMIERNYCH Cele lekcji: ٭utrwalenie własności liczb wymiernych, ٭kształcenie umiejętności wykorzystania poznanych wiadomości w różnorodnych sytuacjach, ٭ćwiczenie biegłego wykonywania działań na liczbach wymiernych, kolejność wykonywania działań, ٭wyrabianie umiejętności organizowania pracy w grupie, ٭zapoznanie uczniów z dominem matematycznym (dydaktycznym). Metody: ■ gra dydaktyczna- domino matematyczne, ■ pogadanka heurystyczna . Formy pracy: ♦ praca w grupach, ♦ praca indywidualna. Pomoce dydaktyczne: ● tablica i kreda, ● podręcznik i zbiór zadań, ● plansza z zadaniem, ● krzyżówka dla każdego ucznia(na pracę domową). Przebieg lekcji: ♥ Sprawdzenie listy obecności. ♥ Podział na grupy. Uczniowie losują przynależność do grupy (liczby naturalne, liczby całkowite dodatnie, liczby całkowite ujemne, ułamki zwykłe, ułamki dziesiętne) i zajmują swoje miejsce (na stołach leżą nazwy ww. grup). Wybór liderów grup. ♥ Sprawdzenie pracy domowej .(oceniamy stopniem zadanie dodatkowe) Treść pracy domowej: 1. Oblicz: a) 4 1 5 +3 2 6 • (- ) = 3 11 b) 3 •(-0,5)2 • (-1) 3 •4 •(- 1 )= 3 2. Cena detaliczna towaru wynosi 1348,25 zł. Cena hurtowa jest niższa o 4 % ceny detalicznej. Jaka jest cena hurtowa tego towaru? Zadanie dodatkowe: NWD dwóch liczb wynosi 3 . Czy najmniejsza wspólna wielokrotność (NWW) tych liczb może wynosić 100? Odpowiedź uzasadnij. Odpowiedź: Nie, ponieważ 100 nie dzieli się przez 3. ♥ Powtórzenie wiadomości o liczbach wymiernych (wykorzystujemy planszę z zadaniami). Treść zadań: 1. Dany jest zbiór liczb: Z:{ -7; 4,5; -3; 0; 1,25; 1 ; - 1,25; 0,(3); 7; \-2\ } 7 - jak nazywamy liczby należące do tego zbioru?; - wymień liczby N, C; - wymień parę liczb przeciwnych; - wymień parę liczb odwrotnych. 2 . (zadanie utrwalające przybliżenia ) Ile łokci wzrostu miał król Władysław Łokietek? ( około 140 cm, jeden łokieć wynosi około 59,6 cm) ♥ Zapisanie tematu lekcji i określenie jej celu. ♥ Praca w grupach. Określenie zasad gry w domino matematyczne i porównanie z tradycyjnym dominem. Opracowane domino składa się z 17 kostek. Uczniowie mają do wykonania 32 działania na liczbach wymiernych w grupach 5 osobowych. Która grupa pierwsza ułoży wszystkie kostki, ta wygrywa.(otrzymuje ocenę) Przykłady są identyczne we wszystkich grupach. Dla łatwiejszego sprawdzenia poprawności obliczeń, na odwrocie można napisać litery tworzące sensowne hasła. ♥ Praca domowa.(treść przygotowana na kartce dla każdego ucznia) Treść zadania: Rozwiąż krzyżówkę. A B C D E 1 2 3 4 5 Poziomo: A-1 A-4 B-3 B-5 E-5 F-1 1 1 +4) : ; 5 100 1 7 12,75+ 5 • ; 4 3 1 1 167: +500 – 46 :(); 3 50 2 1 9• ( + 9 ); 3 3 131 36 • + 0,4; 2 5 3 66 - 121• . 11 6+ (6 Pionowo: A-1 B-3 C-1 E-2 F-4 G-1 (3 •10 2 -7): 2,5; 3 1 ) : 0,1 + 360; 10 7 3 ( + 2 ) •84; 12 7 6 13 60 + 1 : 10,25; 7 28 1 5: + 2; 11 (- 5 + 102 •3. F G Rozwiązanie: A B C D 1 1 0 2 6 2 0 3 4 5 5 3 2 3 0 E G 3 3 6 0 1 5 5 9 F 5 0 4 7 2 DOMINO MATEMATYCZNE - LICZBY WYMIERNE 1-0,09 1 : 5 3 (- ) + (- ) 1 1 · 3 5 (7,29-1,29):2 1 ·4 -2 2 1 3−7 -5+ 12· 3 4 -1,7 +0,2 12 - 17 3 4 ( 3 4 3 1 1 - ): 4 5 2 1 2 1 · : 2 7 7 8: 1 3 7· (-0,4) (-2- 6 ) : 8 3 1 1 1 : - : 4 2 5 2 3 z 60 5 5· 23 – 22 1 · (1,2-0,6) + 4,8 3 -2 – ( -1 ) 2,125 -0,125 2: ( 0,8 – 0,4 ) -2 : (7-11) 0,75 + 1,25 3,2 · 1,6 (- 4 ) : ( -8) 2,4 :10 3,07 +2,05 0,0024 · 100 91: 100 -1 1 3 -1 5 5 -1,2 · (-20) Nauczyciel matematyki: Dziura Zdzisław