powiat_klodzki
o-starostwa.html
Złoty medalista z kłodzkiego starostwa
Podczas Mistrzostw Europy Haidong Gumdo w Paryżu, które
odbyły się 24-25 października 2014, złoty medal w konkurencji „formy grupowe” wywalczył
pracownik starostwa Tomasz Koptyra, mieszkaniec Starego Wielisławia. Polska reprezentowana była
przez 31 osób kierowanych przez mistrza Mariusza Bila. W trakcie rywalizacji z prawie 500
zawodnikami z 18 krajów europejskich Polacy zdobyli 46 medali, w tym: 14 złotych, 17 srebrnych, 15
brązowych, co dało 3 miejsce w klasyfikacji generalnej mistrzostw. Większość zawodników z naszego
kraju pochodziła z Dolnego Śląska (powiatu kłodzkiego, Wrocławia i Wołowa). Był to pierwszy start
polskich adeptów Haidong Gumdo w mistrzostwach.
Sukces Polaków jest tym bardziej ważny, że sztuka walki Haidong Gumdo w naszym kraju rozwija się
od czterech lat. Natomiast w innych krajach europejskich zawodnicy mają możliwość ćwiczenia już
od 15 lat. Haidong Gumdo jest koreańską sztuką walki mieczem, która uczy precyzji i opanowania z
jednoczesnym rozwojem fizycznym przy poszanowaniu wartości i szacunku dla innych osób. Zawody
rozgrywane były w kilku konkurencjach, z podziałem na grupy wiekowe. Z reprezentacji Polski 4
osoby startowały w konkurencjach mistrzowskich, a pozostali uczestnicy rywalizowali w
konkurencjach uczniowskich tzw. kolorowych pasów. Najmłodsza uczestniczka Zuzanna Zięba lat 6,5
zdobyła w dwóch konkurencjach zdobyła srebrny i brązowy medal. Podstawowe konkurencje
polegają na prezentacji form (układów)indywidualnie i grupowo, precyzji w posługiwaniu się mieczem
(poziome przecinanie papieru na którym zaznaczone są punktowane strefy, gaszenie świec poprzez
dynamiczne cięcie i zatrzymanie miecza tak aby podmuch powietrza zgasił świece, trafianie w
podrzuconą piłkę w taki sposób aby wpadła w wyznaczony obszar).
Na terenie Polski Haidong Gumdo naucza mistrz Mariusz Bil (3 dan) Główne dojang zlokalizowane są
na Dolnym Śląsku w kotlinie kłodzkiej. W skład reprezentacji wchodzili mieszkańcy gminy wiejskiej
Kłodzko (Szalejów, Wielisław, Ołdrzychowice, Jaszkowej), Kłodzka, Bystrzycy Kłodzkiej, Szczytnej oraz