„Przedszkolak dobrze wie, jak z piłk fajnie bawiü si”.

Transkrypt

„Przedszkolak dobrze wie, jak z piłk fajnie bawiü si”.
„Przedszkolak dobrze wie, jak
z piłką fajnie bawić się”.
Ruch jest podstawowym bodźcem rozwojowym, stanowi też jeden ze wskaźników
rozwoju i zdrowia. Okres przedszkolny jest szczególnie znaczący dla kształtowania motoryki
dziecka. Dziecko nabywa wówczas pewnych umiejętności, które w dalszych etapach życia
jedynie doskonali.
Największy wpływ na prawidłowy rozwój dziecka mają rodzice i nauczyciele. To oni
przebywają z dzieckiem najdłużej i są dla niego wzorami, przekazują wiadomości,
umiejętności i nawyki. W przedszkolu i w domu uczy się ono nowych ruchów i doskonali
zdobyte umiejętności. Nauczyciele i rodzice mogą – i powinni- tak kształtować rozwój
ruchowy dziecka, aby uzyskać – zdrowe, sprawne dziecko o prawidłowej sylwetce.
W codzienne pracy dbamy, aby każdego dnia nie zabrakło zabaw, ćwiczeń ruchowych, do
których wykorzystujemy różne sprzęty sportowe jak chociażby piłkę.
Piłka to jedna z pierwszych dziecięcych zabawek. Już kilkumiesięczne niemowlę
z zapałem obraca ją w dłoniach. Używana jest zarówno podczas ćwiczeń sportowych, jak
i w trakcie swobodnej zabawy. Dzięki pracy z piłkami dzieci ćwiczą koordynację ruchów,
rozwijają zmysł równowagi, uczą się współpracy z innymi, wspaniale relaksują i... bawią!
Oto przykładowy scenariusz zawierający ćwiczenia z piłką, które wykorzystać można
podczas wspólnej zabawy ze swoim dzieckiem, do których bardzo zachęcamy wszystkich
rodziców.
Temat: „ Wesołe zabawy z piłką”.
Grupa wiekowa: dzieci trzyletnie
Cel główny: Rozwijanie ogólnej sprawności ruchowej poprzez zabawę z wykorzystaniem
piłki.
Cele operacyjne.
Dziecko:
- reaguje na sygnał słowny i dźwiękowy
- przestrzega reguł zabawy i określonych zasad
- przestrzega zasad bezpieczeństwa
- odczuwa radość z wykonywanych ćwiczeń i zadań
- potrafi bawić się z piłką
- stara się opanować piłkę
- ćwiczy grupy mięśniowe: ramion, nóg, tułowia
- usprawnia zwinność i szybkość, rzut i chwyt.
Metody i formy:
- pokaz
- działania praktyczne z przyrządem
- forma zabawowa, naśladowcza, grupowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: piłki, bębenek, liny, wiaderko (lub obręcz)
Przebieg zajęcia:
1. Rozgrzewka z piosenką. Naśladowanie gestów, wspólny śpiew.
„Głowa, ramiona, kolana, pięty, kolana pięty, kolana pięty.
Głowa, ramiona, kolana, pięty, oczy, uszy, usta, nos”.
2. „Uciekaj od piłki”. Zabawa orientacyjno – porządkowa.
Piłki ułożone w rozsypce. Dzieci stoją oddalone od piłek. Na hasło- (jedno uderzenie
w bębenek), dzieci biegają między piłkami w różnych kierunkach. Po usłyszeniu
kolejnego sygnału ( trzy uderzenia w bębenek); oddalają się od piłek.
3. „Kangurki”. Zabawa z elementem podskoku. Dzieci ustawione w dwóch szeregach
twarzami do siebie. Oddalone ok. 3 m. od siebie ( w oznaczonych miejscach). Jeden
szereg trzyma piłkę między kolanami, ręce uniesione na wysokości klatki piersiowej.
Podskoki w przód do momentu spotkania kolegi z drugiego rzędu. Podaje piłkę –
kolega wykonuje to samo do wyznaczonego miejsca.
4. "Celowanie do obręczy". Zabawa z elementem rzutu. Ćwiczenie koordynacji
wzrokowo- ruchowej. Dzieci ustawione jeden za drugim wykonują rzuty piłką do
przygotowanej obręczy.
5. „Przysiad z piłką”. Ćwiczenie mięśni nóg i tułowia z jednoczesnym utrzymaniem
równowagi. Dzieci w parach trzymają się za ręce. Piłka położona na złączonych
dłoniach. Dzieci jednocześnie wykonują pięć przysiadów, starając się by piłka nie
wypadła z rąk. Komu piłka upadnie, kładzie ją z powrotem na dłonie i kontynuuje
ćwiczenie.
6. „Toczymy piłkę”- Dzieci ustawione w dwóch zespołach jeden za drugim, stoją w
rozkroku i toczą piłkę pomiędzy nogami , przekazując ją dziecku stojącemu za sobą.
7. "Kręgle"- zabawa z elementem toczenia. Dzieci ustawione jeden za drugim, toczą
piłkę w kierunku ustawionych kręgli tak aby je przewrócić .
8. „Tańczące misie”. Zabawa wyciszająca. Ćwiczenie dużych grup mięśniowych. Dzieci
ustawione parami, trzymając piłkę między brzuchami podnoszą raz jedną, raz drugą
nogę w bok, kołysząc się na boki, tańcząc jak misie.
9. Podziękowanie. „Piłka przyjaźni”. Dzieci stoją w kole, podając piłkę dziecku
stojącemu obok. Wcześniej ustalenie kierunku podawania piłki.
Literatura:
1. L. Kędzierska: "Pląsy z piłkami", Bliżej Przedszkola 2012
2. K. Wlaźnik: Wychowanie fizyczne w przedszkolu, WSiP, Warszawa 1988 ,
1989
Opracowanie: mgr Magdalena Trąbka