scenariusz zajęć

Transkrypt

scenariusz zajęć
SCENARIUSZ ZABAWY KARNAWAŁOWEJ
DLA DZIECI 4 LETNICH
pt: „ĆWICZYĆ KAŻDY MOŻE” –
TANIEC FORMĄ RUCHU- ZABAWA TANECZNA
Z RODZICAMI
Data. 25.02.2014
Nauczyciel: mgr Anna Piecuch
Cele:
- czynny udział rodziców i dzieci w realizacji programu „Ćwiczyć każdy może”
- podtrzymywanie zwyczaju zabaw karnawałowych
- rozwijanie pozytywnych relacji w grupie
- kształcenie umiejętności wspólnej zabawy – rodziców i dzieci
- tworzenie atmosfery życzliwości i współpracy
- rozwijanie aktywności ruchowej, muzycznej, artystycznej
- rozwijanie poczucia własnej wartości i pewności siebie
- czerpanie radości z wcielania się w różne postaci
Przebieg:
1.Powitanie wszystkich uczestników zabawy karnawałowej i zachęcanie do wspólnej zabawy w
ramach realizacji programu „Ćwiczyć każdy może”.
„Jest karnawał.”
W karnawale wszyscy urządzają bale.
To tradycja bardzo stara – strojów pięknych co niemiara!
Niech się bawią duzi, mali
zgromadzeni na tej sali”.
(zaproszenie dzieci oraz rodziców do kręgu na środku sali)
2.Zaproszenie do miłej i wesołej zabawy. Uczestnicy zabawy wchodzą na środek sali.
Proszę aby wszyscy, którzy czują się powitani podnieśli rękę i zawołali – HEJ!
Witam wszystkich a szczególnie:
- wszystkie dziewczynki – hej!
- wszystkich chłopców- -hej!
-wszystkich rodziców – hej!
-wszystkich zgromadzonych na tej sali- hej!
-wszystkich, którzy lubią się wspólnie bawić-hej!
-wszystkich, którzy lubią tańczyć – hej!
3. Zabawa integracyjna „Witam was”
Dzieci chodzą po sali w rytm muzyki
„Wszyscy są, witam Was
Zaczynamy już czas
Jestem ja, jesteś Ty
Raz dwa trzy”
4.Zabawa integracyjna „Rozruszanka”.
Sprawdźmy czy wszyscy zabrali ze sobą na bal:
- ręce? (machamy)
- nogi? (tupiemy)
- głowy? (potrząsamy)
- bioderka? (kręcimy)
„Ruch i podskok to zabawa, taniec dla dzieci to ważna sprawa,
Ręce w górę, w przód i w bok, skłon do przodu, przysiad, skok.
Głowa, ramiona, kolana, pięty, kolana, pięty, kolana, pięty”
5. Prezentacja strojów. Dzieci wychodzą na środek sali i opowiadają za kogo są przebrane.
Nagradzanie oklaskami każdego dziecka.
6. Taniec z balonami. Dzieci dobierają się w pary. Każda para dostaje balon, który ma
podtrzymywać różnymi częściami ciała. W czasie tańca balon nie może spaść na ziemię, gdy
urywa się muzyka, balon umieszcza się w miejscu podanym przez nauczyciela. Partnerzy
trzymają: 1. rękoma, 2.ramionami, 3.plecami, 4.czołami, 5.brzuchami. Wygrywa ta para, której
nie upadnie balon.
7. Swobodne tańce przy muzyce.
8. Słuchanie bajki czytanej przez nauczyciela pt. ”Kopciuszek”.
9. Bajkowe zagadki – „Kopciuszek”. Dzieci wraz z rodzicami odpowiadają na pytania. Oto
pytania:
I.W której bajce jest mowa o balu: a)Jaś i Małgosia b)Kopciuszek c)Królewna Śnieżką
II. Czym Kopciuszek jechał na bal :a)samochodem b)czarodziejskim dywanem c)karetą
III. Jakie zwierzęta ciągnęły karetę; a)pingwiny b) strusie c)konie
IV. Czym ozdabiamy salę na bal: a)skarpetkami b)balonami c) łyżeczkami
V. Gdzie odbywał się bal na którym był Kopciuszek: a)w przedszkolu c)w zamku d)na leśnej
polanie
VI. Jakie buciki miał Kopciuszek na balu; a)kalosze b)pantofelki c) sandałki
VII.W jakim stroju tańczył Kopciuszek; a) piżama b) suknia c)spódnica
VIII. Kto podarował Kopciuszkowi suknię: a)macocha b)sklepowa c)matka chrzestna
IX.Z kim Kopciuszek tańczył na balu; a) z Mikołajem b) z królewiczem c)z strażakiem
X. Co królewicz miał na głowie ;a) kapelusz b) koronę c) beret
Nagrodzenie dzieci za poprawne odpowiedzi brawami.
10. Taniec z kapeluszem. Po usłyszeniu muzyki uczestnicy tańczą w kole, przekazując sobie z
ręki do ręki kapelusz. Gdy muzyka zostaje przerwana uczestnik, który ma kapelusz, zakłada go
wchodząc do środka koła i wymyśla ruchy, które naśladują pozostali. Gdy znowu słychać
muzykę, wychodzi ze środka koła i kapelusz przekazuje pozostałym uczestnikom zabawy.
Zabawę powtarzamy podczas trwania jednej piosenki.
11. Zabawa przy muzyce „Kaczuszki”. Uczestnicy naśladują ruchy. Wprowadzenie kroków
tanecznych do piosenki „Kaczuszki”.
12. Taniec z piłką. Po usłyszeniu muzyki uczestnicy tańczą w kole, przekazując sobie z ręki do
ręki piłkę. Gdy muzyka zostaje przerwana uczestnik który ma piłkę odpada z zabawy.
Nagrodzenie brawami osoby, która zwyciężyła.
13. Taniec na gazecie. Uczestnicy tańczą na gazecie, kiedy muzyka umilknie, składają gazetę na
pół. Na ponowny głos muzyki, tańczą dalej. Gdy uczestnicy wyjdą za gazetę, odpadają z zabawy.
Zwycięska para otrzymuje oklaski.
14. Zabawa przy piosence „Makarena”. Wprowadzenie kroków tanecznych do piosenki.
15. Zabawa „Pingwinek”
”Och jak przyjemnie i jak wesoło
W pingwinka bawić się, się, się
Raz nóżka w prawo, raz nóżka w lewo
Do przodu, do tyłu i raz dwa trzy”.
16. Zabawa uspakajająca do piosenki „ Nie chcę Cię znać”.
17. Zakończenie zabawy.
Podziękowanie wszystkim uczestnikom za wspólną zabawę. Wręczenie dzieciom drobnych
upominków. Słodki poczęstunek.