Temat – zadanie główne: Muzyka jako forma relaksu.

Transkrypt

Temat – zadanie główne: Muzyka jako forma relaksu.
SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
Prowadzący: mgr Iwona Wyszyńska
Temat – zadanie główne: Muzyka jako forma relaksu.
Klasa: IV – I grupa
Ilość osób: 14 uczniów
Czas trwania: 45 min.
Data: 26.11.2013
Miejsce zajęć: szkolna sala gimnastyczna
Pomoce dydaktyczne: odtwarzacz DVD, magnetofon, karimaty.
Cele operacyjne w zakresie:
Układ działań
(tok lekcji)
Treść zadań
Dozowanie
umiejętności – uczeń potrafi wykonać kroki i podskoki do muzyki za
pokazującym
wiadomości – potrafi wybrać odpowiedni utwór do wykonywanego tańca
motoryczności – uczeń doskonali koordynację wzrokowo-ruchową, wzmocni
mięśnie posturalne poprzez prawidłową sylwetkę podczas tańca,
wychowania – uczeń potrafi współpracować w grupie .
Uwagi
organizacyjno metodyczne
CZĘŚĆ WSTĘPNA
1.
Zorganizowanie
grupy i
sprawdzenie
gotowości do
zajęć
1.Zbiórka w dwuszeregu
2.Powitanie klasy
3.Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć
4.Podanie celu lekcji
4min. Zorganizowanie
grupy
Odnotowanie
nieobecnych lub
niećwiczących
tego dnia
2. Motywacja do
udziału w lekcji
CZĘŚĆ GŁÓWNA A
3. Rozgrzewka
1. Rozgrzewka do muzyki
psychomotorycz *Ćwiczenia kształtujące
na, profilaktyka. -krążenia głowy w prawo i w lewo
-krążenia ramion oburącz w przód i w tył połączone z
podskokami w miejscu
-skłony tułowia: na 1 w przód, na 2 tył, na 3 w lewo i
na 4 w prawo
-podskok na prawej nodze z uniesieniem lewej nogi
ugiętej w kolanie połączone z wznosem rąk bokiem
w górę na 1, 2, 3, 4; to samo druga noga
-ręce na biodra nogi skrzyżowane prawa stopa
przed lewą, podskokiem zmiana ustawienia stóp na
1,2.
*Marsz w miejscu na 1,2,3,4
*Marsz- krok w przód na 1,2 i krok w tył na 3,4
*Marsz- krok w prawo na 1,2, i krok w lewo na 3,4
2x5
2x5
8x
Met. naśladowczaścisła
Muzyka żywa
nowoczesna np.
techno
16x
10x
10x
10x
Kontrola
wykonania
poszczególnych
ćwiczeń.
10x
CZĘŚĆ GŁÓWNA B
4. Kształtowanie
umiejętności i
doskonalenie
sprawności w
różnych
zakresach.
I. Przypomnienie kolejności kroków w układzie
nowoczesnym do muzyki ATeens „Up side down”.
1.w miejscu podskok na 1 nodze z kikiem drugą
nogą, następnie odwrotnie 4x
2.krok odstawno-dostawny w prawo 4x
1 i 2 powtarzamy 4x tam i powrotem
3.krok skrzyżny w prawo i w lewo 4x
4.podskokiem obunóż w przód w tył na środek i
podskokiem obrót o 90°
5.podskokiem z uniesieniem kolana w górę 4 kroki
na 1,2,3,4
6.podskokiem obunóż w przód w tył na środek
7.krok odstawno-dostawny w prawo 4 kroki
8. podskokiem obunóż w przód w tył na środek
9. krok odstawno-dostawny w lewo 4 kroki
10.podskokiem obunóż w przód w tył na środek
11.pajacyk w miejscu i pajacyk z półobrotem w lewo
12.obrót w Rawo na 1,2,3,4, i to samo z powrotem
razem 4x tam i z powrotem
13.podskoki obunóż w miejscu 4x
14.marsz w prawo po skosie na 1,2,3,4, i powrót to
samo w lewo razem 4 długości
15.krok V z aerobiku 4x
16.krok A z aerobiku 4x
17.krokiem odstawno-dostawnym w prawo z
półobrotem w lewo z półobrotem itd. po kwadracie
18.krok podstawowy walca angielskiego prawą nogą
na 1,2,3 potem lewą nogą na 1,2,3
19.siad klęczny prawa ręka bokiem w górę i dół
następnie lewa, potem obie
20. wyskok w górę na 6 kroków ustawienie w literę V
Metoda
2x bezpośredniej
3.52 celowości ruchu
min.
Omówienie
wykonania
poszczególnych
ćwiczeń.
Nauczyciel tańczy
wraz z dziećmi
licząc takty.
21.krok kankana 4x
22.krok new york z cha chy 4x
23.na 8 podskoków zmiana ustawienia w literę A
Układ wykonujemy
1 raz w rozsypce
następnie w kole.
II. Wykonanie dowolnego zestawienia figur w disco
foksie. Ćwiczenie w parach. Przypomnienie
poszczególnych figur:
.
Dzieci
samodzielnie
dobierają utwory
muzyczne.
-krok podstawowy
-precelek
-zmiana miejsc
-odejście
-zakręcenie na prawą rękę partnera
-tunel
-krok chodzony partnerki przed partnerem
-obrót po kole razem
III. Układ z hula –hopem, ustawienie w rozsypce
przodem do nauczyciela. Doskonalenie wyczucia
rytmu i estetyki ruchu.
1.marsz z kółkiem do przodu i do tyłu
2.kółko przed sobą „zamiatanie”
3.kręcenie kołem na prawej ręce
4.marsz dookoła kółka
5.przeskoki przez kółko
6.kręcenie koła na lewej ręce
7.przysiady z kółkiem
8.podskoki z kółkiem trzymanym nad głową
9.krążenia tułowia z kółkiem
10.przenoszenie kółka z prawej strony na lewą
stronę przed klatką piersiową
11.kręcenie hula-hopem na pasie
Część końcowa
- Ćwiczenia uspakajające
- złożenie przyborów
- zbiórka, omówienie lekcji
- pożegnanie
4 min.
Met. naśladowcza
ścisła.
Nauczyciel
pokazuje ciąg
ruchów
tanecznych, które
dzieci w dowolny
sposób
odtwarzają.
4x
10x
30s.
2x
6x
30s.
6x
10x
2x2
10x
30s.

Podobne dokumenty