We were flying in a helicopter when we saw the elephants. The

Transkrypt

We were flying in a helicopter when we saw the elephants. The
SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Data: 26.05.2014 r.
Przedmiot: język angielski
Nauczyciel: Małgorzata Olbryś
Grupa językowa: A7
Czas trwania: 1 godzina dydaktyczna
Temat lekcji: We were flying in a helicopter when we saw the elephants. The poachers had killed
most of them. Describing ecological crimes using past tenses.
Lecieliśmy helikopterem kiedy zauważyliśmy słonie. Kłusownicy zabili większość z nich. Opisywanie
przestępstw przeciwko środowisku naturalnemu używając czasów przeszłych.
Cel ogólny: Doskonalenie umiejętności stosowania czasów przeszłych do opisu zaistniałych sytuacji.
Cele operacyjne:

wiadomości:
- uczeń zna wybrane zwroty i wyrażenia, typowe dla opisu przestępstw przeciwko środowisku
naturalnemu;
- uczeń zna wybrane zwroty i wyrażenia, typowe podczas opisu wydarzeń w czasach
przeszłych;
- uczeń zna podstawowe zasady gramatyczne związane z łączeniem czasów przeszłych.

umiejętności:
- uczeń przekazuje informacje zawarte w poleceniu;
- uczeń umie stosować słownictwo związane z danym tematem;
- uczeń potrafi opisać sekwencję przeszłych wydarzeń.
Cele wychowawcze:


uświadomienie zagrożeń współczesnego świata;
rozwijanie postawy aktywności i współpracy podczas zajęć szkolnych.
Metody i formy pracy: praca indywidualna uczniów, praca w parach, praca w małych grupach (3-4
osobowych)
Materiały i środki dydaktyczne: podręcznik, karty pracy, materiały obrazkowe, słowniki.
Planowany przebieg zajęć oraz materiały do wykorzystania w trakcie lekcji:
1. Introduction (Wprowadzenie)
N-l dzieli uczniów za pomocą kolorowych kartek pod względem poziomu biegłości
językowej (zielona kartka – uczniowie o mniejszym stopniu zaawansowania językowego,
różowa kartka – uczniowie o wyższym stopniu zaawansowania językowego). Uczniowie
siadają w ławkach oznaczonych danymi kolorami tak, aby uczeń słabszy siedział z uczniem
o wyższym poziomie językowym. (indywidualizacja w procesie nauczania)
Przedstawienie tematu zajęć oraz sprawdzenie pracy domowej z poprzedniej lekcji.
ok. 5 minut
2. Warm up (Rozgrzewka językowa)
Krótka rozmowa na temat przestępstwa przeciwko środowisku naturalnemu nawiązującego do
tematu zajęć. Uczniowie odpowiadają na krótkie pytania związane z tematem używając
m.in. czasów przeszłych.



How do you protect the environment?
When did you last sort out rubbish?
When did you last help some animal in need?
Uczniowie za pomocą obrazków przypominają zwroty i wyrażenia dotyczące tematu zajęć motywowanie uczniów do pracy przez wykorzystanie kolorowych obrazków. Uczniowie
dopasowują obrazek do napisu. (załącznik 1)
ok. 5 minut
3. Task 1 (Zadanie 1)
Przypomnienie poznanych czasów przeszłych.
Uczniowie pracują w parach – motywacja przez współpracę uczniów na różnych
poziomach. N-l rozdaje karty pracy, które zawierają rozsypane trzy zdania w czasach
przeszłych (załącznik 2). Uczniowie układają fragmenty zdań tworząc spójną całość. Po
przeczytaniu zdań N-l razem z uczniami przypomina zasady stosowania czasów przeszłych
(Past Simple, Past Continuous, Past Perfect) notując najważniejsze informacje na tablicy.
Uczniowie podchodzą do tablicy i zapisują te informacje na kolorowych brystolach. N-l
rozdaje również uczniom tabelkę z zasadami tworzenia i wykorzystania czasów do wklejenia
do zeszytu (załącznik 3).
ok. 10-15 minut
4. Task 2 (Zadanie 2)
Ćwiczenie czasów przeszłych.
N-l rozdaje kartę pracy, która zawiera tekst z lukami do wstawienia. Ćwiczenie pochodzi z
podręcznika uczniów (str. 93 ćw. 9). N-l rozdaje dwa rodzaje kart z tym samym tekstem
(załącznik 4). Uczniowie słabsi mają do wstawienia tylko dwa czasy przeszłe (Past Simple i
Past Perfect) a uczniowie o wyższym poziomie języka mają do wstawienia trzy czasy przeszłe
(Past Simple, Past Continuous i Past Perfect) – dostosowanie
zadań do poziomu
językowego uczniów. Uczniowie wykonując zadanie samodzielnie. N-l monitoruje grupę,
następnie kilka osób czyta fragmentami uzupełniony tekst.
ok. 10 minut
5. Task 3 (Zadanie 3)
Uczniowie zostają podzieleni na grupy, które wybiera lider, wskazany wcześniej przez N-la –
motywowanie do pracy poprzez lidera grupy (osoby o zaawansowanym poziomie
języka). W grupach uczniowie losują koperty z zadaniami. W kopertach znajdują się karty
pracy. Uczniowie przy użyciu czasów przeszłych oraz zwrotów i wyrażeń, które znajdują się
na karcie pracy opisują ostatnie przestępstwo przeciwko środowisku naturalnemu, którego byli
świadkami. Przestępstwa są przedstawione na każdej karcie pracy w postaci obrazka
(załącznik 5). Po upływie 10 minut N-l prosi o przeczytanie swoich opisów wydarzeń.
Sprawdzenie poprawności użycia czasów oraz przypomnianych zwrotów i wyrażeń.
ok. 15 minut
6. Homework (Praca domowa)
Odpowiedź na pytanie związane z tematem:

What should people do to protect endangered animal species? Give 4-5 sentences.
ok. 5 minut
ZADANIE DODATKOWE: Dyskusja za i przeciw – Should animals be kept in the zoo? Why?
Why not?
Sposoby indywidualizacji w procesie nauczania wykorzystane w trakcie
zajęć:

motywowanie uczniów do pracy przez wykorzystanie kolorowych obrazków;

motywowanie uczniów przez współpracę na różnych poziomach;

motywowanie do pracy poprzez lidera grupy (osoby o zaawansowanym poziomie
języka);

dostosowanie zadań do poziomu językowego uczniów.