Na marzec 2

Transkrypt

Na marzec 2
Scenariusz zajęcia dla grupy 5 – latków
na miesiąc marzec nr 1
z działalności ruchowej
z elementami metod twórczych
Cele operacyjne : dzieci potrafią:
● Reagować na sygnały umowne.
● Coraz sprawniej wykonywać ruchy z przyborami..
● Nabywa umiejętność miękkiego i płynnego wykonywania serii podskoków.
● Świadomie zwalniać napięcie, co wpływa na stan emocjonalny.
● Nabywa ogólną sprawność i zwinność
Środki wspomagające: Kręgle, obręcze, wiersz pt.: „Przybycie wiosny.”
J. Brzechwy, kołatka, papierowe cienie kwiatów wiosennych, bębenek,
kartoniki z narysowanymi baziami wierzbowymi, sylwety wazonów z
naklejonymi czarnymi krążkami( od 1 do 6). Piosenka o tematyce wiosennej,
kolorowe wstążki, nasionka, trójkąt,
Przebieg zajęcia:
I część – wstępna – zorganizowanie dzieci.
1. Rytmiczny marsz według Kniessów.
Dzieci maszerują - cztery kroki, wykonują przysiad i uderzają kręglami
o podłogę, potem o swoje ciało (po 4 razy). W marszu
dzieci przekładają kręgle i prostują ramiona ( w bok, w górę, przed siebie),
a następnie pocieranie przyborem jeden o drugi.
2. Zabawa orientacyjno – porządkowa: „Skowronki”
Na hasło: „dzień,” dzieci biegają po sali i śpiewają jak skowronki, wysoko
unosząc ręce. Na hasło: „noc” przyklękają lub zwijają się w kłębuszek
i „zasypiają” w swoich gniazdach - obręczach.
3. Ćwiczenie dużych grup mięśniowych „Idzie, idzie wiosna do nas”
Nauczycielka recytuje wiersz, a dzieci naśladują ruchem, w jaki sposób i czym
porusza się wiosna ( np. „ … na hulajnodze” – wykonują ruchy jakby w ten
właśnie sposób jechała wiosna).
II część – główna – intensywność ruchu.
1. Ćwiczenia tułowia „Przylot ptaków”
Chód z wysokim unoszeniem kolan, a następnie przechodzenie do przysiadu
z nisko opuszczoną głową. W przysiadzie dzieci uderzają
w kręgle. Podskok w górę z równoczesnym wzniesieniem ramion, uderzanie
kręglami o siebie. W małym rozkroku energiczny skłon tułowia w przód
i uderzanie kręglami między stopami, wzniesienie ramion w górę i uderzenie
przyborami nad głową.
2. Ćwiczenie mięśni brzucha według Kniessów .
Leżenie tyłem w podparciu na przedramionach. Kręgle leżą na stopach. Nogi
ugięte w kolanach unoszą je i toczą.
3. Zabawa z elementem równoważnym. „Kto dłużej niż bociek”.
Na podany sygnał, np. dźwięk kołatki, dzieci stają na jednej nodze „kto dłużej
niż bociek ustoi na jednej nodze?”. Po chwili zmieniają nogę i stają na drugiej.
4. Zabawa, „Bazie – kotki”.
Na zapowiedź: „kotki” – dzieci zachowują się tak, jak koty: czworakują,
wspinają się na drzewo, miauczą, na zapowiedź: „bazie” dzieci zwijają się
w kuleczki na podłodze obok siebie tak, by stworzyć gałązkę wierzbowych
bazi.
5. Zabawa skoczna „Z kwiatka na kwiatek”
Nauczycielka rozkłada duże „cienie” kwiatów wycięte z jasnego kartonu.
Zadaniem dzieci jest przeskakiwać z kwiatka na kwiatek (zdejmują buty)
w rytm uderzeń na bębenku, odgadywanie
i zapamiętywanie nazw kwiatków wyciętych z kartonu, na których stały. Jest to
ćwiczenie spostrzegawczości utrwalające nazwy przez odgadywanie kształtu.
6. Zabawa z elementem pełzania „ Pełzające robaczki”.
Dzieci leżą płasko na podłodze z wyciągniętymi wzdłuż tułowia rękami. Na
sygnał nauczycielki pełzają do przodu, leżąc płasko na brzuchu. Później leżąc
na plecach, próbują ruchami tułowia spowodować przesunięcie ciała do przodu.
Zabawę powtarzamy kilka razy.
7. Zabawa, bieżna „ Bazie w wazonie.”
Na podłodze umieszczone są duże kartonowe sylwety wazonów z naklejonymi
czarnymi krążkami( od 1 do 6). Dzieci poruszają się swobodnie po sali przy
wiosennej piosence. Na przerwę w muzyce dzieci ustawiają się w kole wokół
wazonu, tak aby liczba krążków na nim odpowiadała liczbie narysowanych bazi
na kartonikach.
8. Zabawa „Kolorowe marcowe słoneczko”.
Dzieci otrzymują po jednej wąskiej wstążeczce ok. 1,5 m długości i ustawiają
się wokół prowadzącej. Nauczycielka trzyma wszystkie końce wstążek z jednej
strony, pozostałe końce trzymają dzieci i idą dookoła, a wstążeczki skręcają się
wokół osoby stojącej w środku. Przy muzyce szybkiej, wesołej rozkręcają
słoneczko, biegając
w przeciwnym kierunku. Wygląda to tak jak by
słonko chowało się za chmurę i po pewnym czasie wyglądało i świeciło na
nowo.
III część - końcowa - uspokojenie organizmu dziecka
2. Zabawa „Jak nasionka” – ćwiczenia relaksacyjne .
Każde dziecko, otrzymuje ziarno, np. grochu czy fasoli i stara się zacisnąć je
mocno w dłoni, tak by poczuć jego kształt. Dzieci „nasionka” kładą się na
podłodze i zwijają w kłębek, a wybrane dziecko – „deszczyk” chodzi między
nimi „podlewając” je naśladując padający deszcz przez delikatne uderzenie
w trójkąt. Po pewnym czasie „deszczyk” odchodzi, a nasionka „pęcznieją”,
puszczają „kiełki” wyciągając ręce i nogi powoli wstają naśladując rosnące
rośliny. Prężą się w stronę „słońca”. Po pewnym czasie „kwiaty opadają”. Po
„opadnięciu kwiatów”, dzieci „rośliny” zaciskają dłonie trzymając je wysoko –
„roślina wydaje owoce”, owoce mają nasiona. Dzieci zamieniają się znowu w
„nasiona” i naśladują opadanie nasion na ziemię. Nasiona z aparatami lotnymi
wirują dookoła swojej osi nim opadną na ziemię. Dzieci kładąc się na podłogę,
ponownie zmieniają się w nasionka.
3.Ćwiczenie stopy.
Dzieci siedzą w siadzie prostym i próbują palcami stopy prawej i lewej na
przemian toczyć kręglem.
4. Dzieci maszerują stukając kręglami raz z jednej strony raz z drugiej, oddając
kręgle na miejsce.
Opracowała Violetta Jaworska