scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy i
Transkrypt
scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy i
SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO Szkoła: Szkoła Podstawowa w Drzewcach Prowadząca: Barbara Kmieć Klasa: II, III Temat: Utrwalamy części ciała Cele szczegółowe: - Dzieci znają nazwy części ciała (głowa, tułów, ręce, nogi, stawy) i ich działanie. Rozróżniają prawą i lewą stronę; - Kształtowanie orientacji przestrzennej, rytmizacji ruchów; - Uczniowie potrafią wykonywać ćwiczenia kończyn górnych, dolnych, głowy oraz tułowia; - Jeśli będę ćwiczył, będę silny i sprawny. Przebieg lekcji: 1. Rozpoczęcie zajęć. Zbiórka i sprawdzenie gotowości do zajęć. Omówienie celów szczegółowych. 2. Zabawa „Ręka wita nogę I”. Dzieci siadają kołem w siadzie ugiętym. Na hasło nauczyciela wykonują ćwiczenia ruchowe prowadzące do poznania własnego ciała. Hasła mogą brzmieć następująco: ręka wita się z ręką, noga wita się z nogą, kolano z kolanem, łokieć z łokciem, łokieć z kolanem, kolano z uchem, stopa z kolanem, ręka z czołem, pięta z łokciem, ręka z plecami, język z brodą, nos z kolanem. 3. Zabawa „Ręka wita nogę II”. Ustawienie jak wyżej, ale hasła brzmią teraz: moja ręka wita nogę sąsiada itd. 4. Zabawa „Ręka wita nogę III”. Dzieci maszerują na niewielkim obszarze w różnych kierunkach. Na sygnał (klaśnięcie, gwizdek) wszyscy się zatrzymują i wykonują powitalne polecenia nauczyciela (takie jak w dwóch poprzednich zabawach). 5. Zabawa „Ence pence, w której ręce?” Chowa się jakąś drobną rzecz (np. gumkę) w jednej dłoni, wyciąga się przed siebie obie dłonie w kierunku wybranej osoby i wypowiada pytanie. Zadaniem wybranego dziecka jest zgadnąć, w której dłoni rzecz została ukryta, i wskazać ją. 6. Zabawa „Głowa, ramiona, kolana, pięty”. Dzieci stoją kołem i śpiewają kilkakrotnie piosenkę, za każdym razem szybciej. Jednocześnie pokazują obiema rękami wymieniane w danym momencie części ciała. Głowa, ramiona, kolana, pięty, kolana, pięty, kolana, pięty, głowa, ramiona, kolana, pięty oczy, uszy, usta, nos. Kto się pomyli, okrąża w marszu grupę na zewnątrz okręgu, po czym wraca do zabawy. 7. Podsumowanie i zakończenie zajęć. Nauczyciel zachęca dzieci do wykorzystania poznanych zabaw, do aktywnego spędzania czasu wolnego podczas przerw, na podwórku i w domu. Przypomina, jak ważna jest umiejętność rozpoznania prawej i lewej strony.