rozmawiamy o przeobrażeniach, tworzymy lapbooki

Transkrypt

rozmawiamy o przeobrażeniach, tworzymy lapbooki
Scenariusz zajęć do programu kształcenia „Myślę - działam - idę w świat”
Autor: Beata Sochacka
Klasa II
Edukacja:
plastyczna
Temat lekcji:
polonistyczna,
Cele zajęć:
przyrodnicza, Od gąsienicy do motyla – rozmawiamy
o przeobrażeniach, tworzymy lapbooki.
Cele zajęć w języku ucznia:
- rozwijanie umiejętności dostrzegania zmian - opowiesz
w przyrodzie i logicznego kojarzenia faktów, w przyrodzie,
o
wiosennych
zmianach
- wdrażanie innowacyjnych form zapisu - przygotujesz lapbooka na temat rozwoju
z wykorzystaniem gotowej grafiki.
motyla.
Kryteria sukcesu dla ucznia:
- wymieniam etapy rozwoju motyla: gąsienica, poczwarka, postać dorosła – motyl
- rozpoznaję motyle: Modraszka, Rusałkę Pawika, Jaskółczy Ogon.
Podstawa programowa: 1.3c); 3.1a); 4.1 b, 4.2b; 6.1; 6.2
Metody techniki pracy: rozwijania inteligencji językowej - zabawy słowne, zadań
wytwórczych, lapbook, audiowizualna, burza mózgów, ewaluacyjna.
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna, w parach.
Środki dydaktyczne: bibuła zielona, chusteczki higieniczne, wstążeczka, cykl rozwojowy
motyla – zał. 1a,b, karty pracy do wykonania lapbooka – zał. 2a,b, Karta plastycznych
przeobrażeń – zał. 3, filmik https://www.youtube.com/watch?v=BMk0hgLmsnY , karta pracy
ewaluacyjnej – zał. 4
Przebieg zajęć
„Drogowskazy”
-wskazówki
i uwagi o realizacji
Centra Aktywnej
Edukacji
1. Powitanie wiosenną zagadką piosenką
a) Nauczyciel
wybiera
zagadkę
uwzględniając
czas
polonistyczno
komunikacyjne
w przyrodzie.
A. Raz słońce raz deszcz,
szykują się zmiany.
Jaką porę roku, wkrótce powitamy?
B. Raz słońce raz deszcz,
szykują się zmiany.
Jaką porę roku, właśnie teraz mamy?
2. Zapisanie tematu lekcji – Od gąsienicy do motyla
3. Plastyczna wizualizacja przeobrażeń – etap I; przedstawienie
celów lekcji
artystyczno –
ruchowe
 uczniowie z paska bibuły o szerokości ok. 16 cm (dł. ok. 45 cm)
kręcą gąsienicę, przyklejają głowę,
 nauczyciel informuje, że właśnie wykluła się
z jaja motyla, jest głodna i ciekawa świata;
 będzie obserwowała pracę uczniów na zajęciach,
 nauczyciel przedstawia cele lekcji.
4. Poznanie etapów cyklu rozwojowego motyla
- zabawa
„Szukam pary” – zał. 1

pierwsza grupa uczniów losuje obrazek – etap cyklu
rozwojowego,
matematyczno przyrodnicze

druga opis słowny cyklu,

uczniowie na zasadzie kojarzenia opisu z obrazem, łączą się
w pary.
5. Wizualizacja cyklu na tablicy – uczniowie wspólnie tworzą aktywną
notatkę , mocując elementy za pomocą magnesów lub masy mocującej.
6. Założenie lapbooka Niezwykła przemiana z wykorzystaniem gotowej
grafiki – zał. 2a, b
polonistyczno –
komunikacyjne
artystyczno ruchowe
 uczniowie zakładają książeczkę tematyczną, którą będą
stopniowo uzupełniać o nowe zdjęcia, ilustracje, informacje
z książek, Internetu, wycinki z gazet, własnoręczne
notatki;
 na zajęciach wykorzystują gotową grafikę w dowolny sposób:
zał. 2 a Stadia rozwoju motyla
zał. 2 b Motyle polskie
 uzupełniają notatkę w lapbooku własnym zapisem, na bazie
formy graficznej przygotowanej na tablicy .
7. Burza mózgów na pytanie kluczowe: „Jakie zmiany niesie
wiosna?”
– odwołanie się do lekcji oraz obserwacji dzieci.
8. Plastyczna wizualizacja przeobrażeń – etap II; zał. 3
 rozkładają chusteczkę higieniczną – tworzą harmonijkę,
związują cienką wstążeczką,
 rozdzielają drobne warstwy chusteczki z jednej i drugiej
strony, zdobią delikatnie mazakami,
 mocują
skrzydła
na
elementy wstążeczką,

formują motyla.
tułowiu
gąsienicy
związując
artystycznoruchowe
9. Podsumowanie zajęć - oglądanie filmiku „Cykl rozwojowy
motyla” https://www.youtube.com/watch?v=BMk0hgLmsnY
polonistyczno komunikacyjne
 Oglądając kadry filmu uczniowie kolejno, krótko
informują o etapie rozwoju i nazwach motyli –
kryterium 1 i 2
10. Ewaluacja zajęć – Atmosfera na zajęciach – zał. 4
 Uczniowie rysują barwy jasne lub ciemne w zależności,
jak oceniają atmosferę na zajęciach.
11. Pożegnanie – ruchy rąk naśladujące lot motyla przy dźwiękach
muzyki klasycznej - Antonio Vivaldi „Wiosna”
artystyczno –
ruchowe
Zał. 1a
Karta pracy
Połącz opis z odpowiednim obrazkiem.
Złożenie jaj przez samicę motyla.
Początkowe stadium rozwoju
- wyklucie się gąsienicy,
- obgryzanie liści.
Kolejne stadium larwalne
- zwiększanie rozmiarów gąsienicy,
- „zrzucanie garderoby”.
Ostatnie stadium larwalne
- kokon,
- proces przekształcania w poczwarkę.
Postać dorosła – imago.
Zał. 1b
Rusałka Pawik
Zał. 2a; stadia rozwoju motyla
Grafika wspomagająca tworzenie lapbooka
Larwa - gąsienica
Kokon - poczwarka
Postać dorosła - motyl
Zał. 2a; Motyle polskie
Grafika wspomagająca tworzenie lapbooka
RUSAŁKA PAWIK
MODRASZEK
JASKÓŁCZY OGON
DOSTOJKA LATONIA
zał. 3
Plastyczna wizualizacja przeobrażeń motyla
Gąsienica
Skrzydła motyla
Motyl
zał. 4
KARTA EWALUACJI
Modraszek

Podobne dokumenty