Scenariusz zajęcia przeprowadzonego w grupie dzieci 6 letnich

Transkrypt

Scenariusz zajęcia przeprowadzonego w grupie dzieci 6 letnich
Scenariusz zajęcia przeprowadzonego w grupie dzieci 6 letnich
Temat zajęcia: „ Cztery pory roku – zima”
Osoba prowadząca: Beata Witek
Cele ogólne
 Organizowanie różnorodnych zabaw słownych z zastosowaniem technik twórczego myślenia
 Doskonalenie percepcji słuchowej
 Rozwijanie umiejętności omawiania ilustracji
 Kształtowanie umiejętności liczenia, stosowanie w sytuacjach zadaniowych znaków matematycznych.
Materiały
Ilustracje tematyczne, zagadki o tematyce zimowej, obrazki do składania, kartoniki do układania schematu wyrazów, cyfry, wiersz Haliny
Szayrowej „Co można rzec o śniegu”, muzyka z taśmy, gazety, kolorowe kosze, arkusiki białego papieru ( 8mm x 8mm),chusta animacyjna.
Przebieg zajęcia
ETAPY
PRZEBIEG
CELE OPERACYJNE
I.
Część
wstępna
1. Powitanie: zabawa integracyjna „ Powitania”.
Powitanie dzieci, które:
- znają cztery pory roku,
- lubią zimę,
- mają sanki,
- zjeżdżały już na nartach,
- lubią zabawy na śniegu itp.
- wita się z innymi
uczestnikami zajęć
II.
Część
właściwa
2. Rozmowa na temat ilustracji „Cztery pory roku”.
Opowiadanie przez dzieci co przedstawiają poszczególne
ilustracje, czym się różnią.
Określanie charakterystycznych cech pór roku.
- wypowiada się na temat
ilustracji
- wymienia
charakterystyczne cechy pór
UWAGI PO
PRZEPROWADZENIU
ZAJĘĆ
3. a) Rozwiązywanie zagadek słownych
roku
- rozwiązuje zagadki słowne
i obrazkowe
Nie mają kół,
a zjeżdżają w dół,
po śniegu białym,
torze wspaniałym.
Szybko po lodzie niosą nas one,
obie do butów przyczepione.
Dwa kijeczki, dwie deseczki
i jedziemy już z góreczki.
b) Rozwiązywanie zagadek obrazkowych – składanie
obrazków z części np. bałwan, śnieg,
lód
3. Improwizacja ruchowa „Bawimy się na śniegu”.
Nauczycielka prosi dzieci, aby wyraziły ruchem i gestem ,
w jaki sposób wykonujemy
następujące czynności:
- przypinamy narty,
- wchodzimy pod górkę, podpierają się kijkami,
- zjeżdżamy na nartach,
- zakładamy i zawiązujemy buty z łyżwami,
- jeździmy po lodowisku,
- ciągniemy wspólnie z kolegą sanki pod górę,
- zjeżdżamy z górki na sankach.
4. Ćwiczenie „Dokończ zdanie”.
Dzieci siedzą w kręgu. Nauczycielka prosi o dokończenie
zdania: Lubię zimę bo ...
5. Zabawa ruchowa „Taniec na krze”.
Dzieci ustawiają się w pary. Każda para otrzymuje
- naśladuje ruchem różne
czynności podawane przez
nauczycielkę
- kończy zdanie
- współpracuje w parze
- bawi się przy muzyce
III.
Część
końcowa
„kawałek kry”(gazeta), na którym należy tańczyć w taki
sposób, aby nie stanąć na podłodze. Ponieważ w sali jest
ciepło, „kry” topnieją i zmniejszają się – dzieci składają
gazety na coraz mniejsze części. Zabawie towarzyszy
muzyka. Podczas przerw w muzyce dzieci składają gazety.
6. Słuchanie wiersza H. Szayerowej pt. „Co można rzec o
śniegu”.
7. Lepienie kulek śniegowych z gazety.
Dzieci formują z gazet kulki, bawią się nimi, podrzucają je
do góry.
8. Zabawa „Liczymy śnieżki”.
Dzieci rzucają śnieżkami do kolorowych koszy. Następnie
przeliczają śnieżki wrzucone do
poszczególnych koszy, porównują liczbę kulek w koszach,
zaznaczają odpowiednią cyfrą
liczbę kulek.
9. Rozumowanie dedukcyjne „Co by było, gdyby ... śnieg był
kolorowy” .
10. Zabawa plastyczna „Śniegowe płatki”.
Dzieci otrzymują arkusz białego papieru i po jego złożeniu
wzdłuż przekątnej wycinają płatki śniegowe. Gotowe płatki
dzieci kładą na rozłożonej na podłodze chuście animacyjnej.
11. Zabawa z chustą animacyjną „Wirujące płatki”.
Dzieci chwytają za brzegi chusty z płatkami śniegu, unoszą ją
do góry i lekko falują. Ruchy falowania mogą być coraz
bardziej energiczne aby płatki śniegu opadły na podłogę.
12. Pożegnanie – „Uścisk przyjaźni”.
- lepi kulki zgniatając gazetę
- ćwiczy umiejętność rzutu i
łapania
- rzuca do celu
- przelicza kulki z gazety
- ćwiczy wyobraźnię
twórczą
- wycina z papieru płatki
śniegowe
- współpracuje z innymi
dziećmi