tematyka: „ popołudnie z rodziną”

Transkrypt

tematyka: „ popołudnie z rodziną”
OBSZAR VIII
SCENARIUSZ AKTYWNEGO ZAJĘCIA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO W RAMACH
REALIZACJI MINISTERIALNEGO PROJEKTU
"ROK SZKOŁY W RUCHU"
TEMATYKA: „ POPOŁUDNIE Z RODZINĄ”
Temat zajęcia – Z babcią dwiczymy
Grupa wiekowa: 5-6 latki
Prowadząca: Halina Kloch
Podstawa programowa: Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci
Cel ogólny:
- dwiczenia koordynacji ruchowej;
- przestrzeganie dokładnego wykonywania dwiczeo
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- jest sprawne w miarę swoich możliwości
- potrafi wykonywad dwiczenia rozwijające małe i duże grupy mięśniowe
- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych razem z babciami
- reaguje na polecenia słowne, znaki i sygnały
- współdziała w parach, grupie
Przybory: obręcz /hula – hop/, muzyka: piosenka „Gimnastyka”, marszowa, tamburyno
PRZEBIEG
Częśd toku
Rodzaj dwiczenia /zabawy/
Opis dwiczenia /zabawy/
Uwagi
1.Zbiórka - przypomnienie o zasadach
bezpieczeostwa podczas zabaw
ruchowych na Sali
I.
Częśd
wstępna
 Ćwiczenia
orientacyjnoporządkowe
2.„Gimnastyka”- śpiewanie piosenki
z wykonywaniem ruchów wynikających
z treści piosenki
3. „Maszerujemy”-uczestnicy dowolnie
maszerują i biegają (w zależności od
tempa muzyki) z wysoko podniesionymi
kolanami. Na hasło „hop” zmiana
kierunku
Dzieci znają
piosenkę
Przyjmują
odpowiednią
pozycję
1.Obręcz leży na podłodze, dwiczący
wskakuje do środka obunóż i wyskakuje,
potem wskakuje na lewej i prawej nodze;
2.Obręcz leży na podłodze, jedna nogę
należy postawid w środku, drugą
na zewnątrz obręczy ; dwiczący kręci
obręczą wokół jednej nogi; dwiczenie
powtórzyd 3-4 razy i zmienid nogi.
II.
Częśd
główna
 Zabawy i dwiczenia
z obręczą
/ hula hop/
3.Leżenie na brzuchu, nogi złączone,
palce obciągnięte, obręcz leży na
podłodze – dwiczący trzymają ją
wyciągniętymi rękami. Na sygnał
prowadzącego uczestnicy starają się
podnieśd obręcz, na drugi sygnał opuścid;
Zwrócenie uwagi na
poprawnośd
wykonywanych
dwiczeo.
4.Jeden dwiczący siada na piętach i
trzyma obręcz na wysokości ramion
(równolegle do podłogi), drugi wykonuje
skłon w przód starając się dotknąd
rękami podłoża (nogi proste w
kolanach); potem następuje zmiana ról
5.”Zakręd się”- Zawody w kręceniu hula
hop.
III.
Częśd
koocowa
 Ćwiczenia
uspokajające
1.Masażyk
Dzieci stoją za siedzącymi babciami,
robią im na plecach masażyk, potem
zmiana, dzieci stają przed babciami i
babcie robią wnukom masażyk – udział
biorą wszyscy:
-Słooce świeci - dłoomi robimy na
plecach 2 kółkach
-Idą słonie - klepiemy całymi dłoomi w
plecy od dołu do góry
-Pędzą konie po betonie
- klepiemy też od dołu tylko piąstkami
-Płynie sobie kręta rzeczka
- rysujemy obiema dłoomi wijącą się
rzeczkę od góry
pleców w dół
-Przeszły panie na szpileczkach- kłujemy
lekko palcami od dołu w górę
-Z gryzącymi pieseczkami - szczypiemy
lekko od dołu w górę
-Pada sobie drobny deszczyk - robimy
deszczyk palcami na całych plecach
-Czujesz dreszczyk ? - łaskoczemy pod
boki
2.W marszu po kole: wznoszenie ramion
w górę - głęboki wdech,
luźny skłon – wydech
Zwracanie uwagi na
poprawnośd
wykonywanych
czynności masażyku
Pokaz
prawidłowego
oddychania przez nla: wdech przez nos,
wydech przez usta.

Podobne dokumenty