Scenariusz lekcji informatyki do klasy III gimnazjum specjalnego
Transkrypt
Scenariusz lekcji informatyki do klasy III gimnazjum specjalnego
Scenariusz lekcji informatyki do klasy III gimnazjum specjalnego Temat: Webquest jako metoda wyszukiwania i zapamiętywania informacji – planujemy wycieczkę dookoła Europy. - Prowadzący: Ewa Szafranowicz-Stefanowska Klasa: 3c gimnazjum Czas trwania: 1x45 minut Środki dydaktyczne: komputery z dostępem do Internetu, program Internet Explorer i Microsoft Word, mapa konturowa Europy, „Ilustrowana księga świata” - Metody pracy: metoda webquestu, aktywizująca, ćwiczenia - Formy pracy: praca indywidualna, praca z całym zespołem Cel lekcji: - doskonalenie umiejętności korzystania z zasobów Internetu. Cele szczegółowe: • uczeń wie gdzie szukać informacji o miastach europejskich, • uczeń umie zaprezentować wybrane miasto, • uczeń umie pracować w dwóch programach jednocześnie (Internet Explorer, Microsoft Word), • uczeń umie uruchomić wyszukiwarkę, • uczeń umie sprecyzować zapytanie w celu uzyskania Ŝądanej informacji, • uczeń umie skopiować wyszukane wiadomości (zdjęcia, tekst), • uczeń umie wkleić do edytora tekstu skopiowane informacje. Przebieg lekcji: 1. Czynności organizacyjne. 2. Podanie tematu lekcji i uświadomienie uczniom celu lekcji. 3. Włączenie komputerów, wpisanie adresu webquesta - strony przygotowanej przez nauczyciela: ewa-szafranowicz.fm.interia.pl/index1.html 4. Wspólne omówienie zadania do wykonania. 5. Wykonanie przez uczniów zadania z webquesta – planowanie wycieczki dookoła Europy. 6. Umieszczanie wyników swoich poszukiwań w dokumencie tekstowym Microsoft Word – zgodnie z instrukcją. 7. Wyszukiwanie przez kaŜdego z uczniów interesującego miejsca w Europie, w ksiąŜce „Ilustrowana księga świata”. 8. Odnajdowanie zdjęć tegoŜ miejsca w Internecie – przez całą grupę. 9. Podsumowanie lekcji – uczniowie prezentują swoje prace, nauczyciel ocenia pracę uczniów.