Scenariusz zajęcia w grupie 5- latków Temat: Poznajemy owoce

Transkrypt

Scenariusz zajęcia w grupie 5- latków Temat: Poznajemy owoce
Scenariusz zajęcia w grupie 5- latków
Temat: Poznajemy owoce.
Cele ogólne :
 pogłębianie wiadomości o owocach
 wdrażanie i przestrzeganie zasad higieny podczas spożywania owoców
 kształtowanie mowy dziecka poprzez stosowanie różnych form aktywności i
sytuacji sprzyjających rozwojowi mowy
Cele operacyjne:
 dziecko zna i przestrzega zasady higieny związanej z jedzeniem owoców
 potrafi wyjaśnić dlaczego należy myć owoce przed jedzeniem
 wie że owoce zawierają witaminy, które są potrzebne do prawidłowego
funkcjonowania człowieka
 zna konsekwencje nie mycia owoców przed spożyciem
 rozpoznaje i nazywa owoce
 rozwija narządy zmysłów w toku prowadzonych zajęć
 rozwija impresję ruchową poprzez naśladowanie różnych czynności
 rozwija logiczne myślenie poprzez udzielanie odpowiedzi na stawiane pytania
 wypowiada się pełnymi zdaniami
Metody:
 podające
 problemowe
 praktyczne
Formy pracy:
 zespołowa
 indywidualna
Pomoce:





naturalne okazy owoców
płyta CD z piosenką
sylwety owoców
ilustracje sadu
kartki papieru z wykropkowanymi konturami owoców
Przebieg zajęcia
1. Zajęcia rozpoczynamy opowieścią ruchową ,,Idziemy do sadu” - dzieci
zabierają koszyczki i parami maszerują w rytm muzyki
2. Ćwiczenia orientacyjno – porządkowe
podskoki obunóż w miejscu ,,Zrywanie jabłek” (dzieci naśladują zrywanie jabłek z
gałęzi)
3. Przedstawienie dzieciom wiersza Wandy Chotomskiej ,,Myj owoce”
4. Rozmowa o treści wiersza
- O jakich owocach opowiada nam autorka wiersza
- Gdzie rosną drzewa na których rosną jabłka?
- Czy znacie jeszcze inne owoce rosnące w sadze?
- Jakie owoce lubisz najbardziej?
- Co należy zrobić przed spożyciem owoców?
- Co by się mogło stać jeżeli byśmy nie myli owoców?
- Dlaczego jest to takie ważne aby dzieci i dorośli spożywali owoce?
5. Podział dzieci na 3 grupy – oznaczenie za pomocą zawieszki z sylwetą owocu
6. Segregowanie owoców do swoich koszyczków
7. Zabawa rytmiczna przy piosence ,, Niosły dzieci z sadu”
8. Zabawa dydaktyczna ,,Odgadnij jaki to owoc”- rozpoznawanie za pomocą
dotyku i smaku.
9. ,,Owoce” - rysunek kredkami, prowadzenie linii po śladach, dokładne
kolorowanie, zwracanie uwagi na prawidłowy dobór kolorów, mieszczenie się
w określonych granicach.
Dzieci otrzymują kartki z wykropkowanymi konturami owoców . Ich zadanie
to połączenie kropek i pokolorowanie sylwety owocu .
10 . Podsumowanie zajęcia – prezentacja prac dzieci , zachęcanie do spożywania
owoców ze względu na zawarte w nich witaminy i przestrzeganie mycia
ich przed spożyciem.
Opracowała: Sabina Jendrysik

Podobne dokumenty