Obszar wsparcia: Zajęcia edukacyjne rozwijające

Transkrypt

Obszar wsparcia: Zajęcia edukacyjne rozwijające
Obszar wsparcia:
Zajęcia edukacyjne rozwijające spostrzeganie wzrokowo słuchowe, pamięć, myślenie
przyczynowo skutkowe z wykorzystaniem opowiadań, historyjek i ilustracji (praca
z tekstem).
Scenariusz zajęć
Autor: Paulina Szmagier
Grupa wiekowa: 4-latki
Temat: Zdrowo jem i zdrowo rosnę. Warzywa.
Cele operacyjne:
Dziecko:
 przelicza i koloruje odpowiednią ilość elementów;
 uważnie słucha (piosenek, rymowanek, tekstów);
 stara się odpowiadać na pytania do wysłuchanych treści, chronologiczne porządkować
czynności opisane w tekście;
 koloruje zgodnie z instrukcją.
Wykaz rozwijanych i nabywanych umiejętności, ujętych w podstawie programowej,
jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole:
 stara się łączyć przyczynę ze skutkiem, próbuje przewidywać, co się może zdarzyć;
 potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać, a także
zapamiętać to, co jest przedstawione na ilustracjach;
 dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową potrzebną do
rysowania, wycinania, nauki pisania.
Treści kształcenia:
 ćwiczenie pamięci i myślenia przyczynowo-skutkowego, koncentracji uwagi,
 wykonywanie zadań zgodnie z instrukcją słowną nauczyciela;
 przeliczanie, ustalanie wyniku liczenia;
 wzbogacanie słownictwa dziecka (słuchanie piosenki, rymowanki, odpowiedzi na
pytania nauczyciela);
 rozwijanie sprawności manualnej, prawidłowego chwytu kredki;
 rozwijanie percepcji wzrokowej oraz słuchowej.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Opis sposobu realizacji:
Lp.
Rodzaj ćwiczenia
1.
Nawiązanie do tematu zajęć.
2.
Ćwiczenia usprawniające
3.
Ćwiczenia właściwe
Przebieg
Czas
1. Pyszne i zdrowe, 3 min.
warzywa kolorowe:
słuchanie
piosenki,
zabawa
muzycznoruchowa.
Nauczyciel
(N) zaprasza dzieci do
wysłuchania
piosenki
i zabawy przy muzyce.
Podczas
odtwarzania
utworu dzieci poruszają
się w rytm muzyki
„rysując w powietrzu”
(na zmianę raz prawą,
raz lewą ręką) kolejno:
marchewkę,
kapustę
i pora. Dla ułatwienia
N, prezentuje kolejne
ruchy.
1. Smakołyki:
4 min.
zabawy do wyboru przez
dzieci: układanie puzzli
multimedialnych,
przeliczanie
i
kolorowanie
odpowiedniej
liczby
warzyw na ilustracji,
kolorowanka
multimedialna.
1. Przepis na sałatkę 4 min.
jarzynową:
słuchanie
tekstu.
N zaprasza dzieci do
uważnego wysłuchania
przepisu. Może zachęcić
dzieci
mówiąc:
wyobraźcie sobie, że
jesteśmy
kucharzami
i zaraz przygotujemy
pyszną sałatkę. Jednak
najpierw, musimy się
dowiedzieć jak ją zrobić.
Po
zapoznaniu
się
z
tekstem,
dzieci
Uwagi o realizacji,
warunki
pobudzające
aktywność dziecka
W kąciku przyrody
zgromadzone
są
świeże warzywa.
Materiały:
tekst
piosenki (załącznik
nr
5),
podkład
muzyczny (załącznik
nr 6).
Materiały:
puzzle
multimedialne
(załącznik nr 8),
ilustracja (załącznik
nr 4), kolorowanka
multimedialna
(załącznik nr 7).
Materiały:
przepis
kulinarny (załącznik
nr 2).
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
odpowiadają na pytania
dotyczące jego treści,
próbują chronologicznie
uporządkować
poszczególne czynności
opisane w przepisie.
4.
Ćwiczenia kończące
2. Które warzywa
3 min.
potrzebne są do
przygotowania sałatki?:
kolorowanie na ilustracji
tylko tych warzyw które,
będą
potrzebne
do
sałatki. Po zajęciach
dzieci mogą pomóc przy
przygotowaniu sałatki.
1. Warzywa:
2 min.
zabawy
indywidualne
zgodnie
z
zainteresowaniami
dzieci:
słuchanie
rymowanki
Warzywa
i
odpowiadanie
na
pytania do tekstu i/lub
multimedialna gra typu
memory.
Materiały: ilustracja
(załącznik nr 3).
Materiały:
tekst
rymowanki
(załącznik nr 1), gra
multimedialna
(załącznik nr 9).
Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel
mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem
tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków
i sposobu jej realizacji. Zajęcia nie powinny trwać dłużej niż 15 minut.
Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami
nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny
sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju
aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczenia praktyczne, kierowanie własną działalnością, zadania stawiane dziecku,
elementy kinezjologii edukacyjnej.
Słowne: opowiadanie, rozmowy, objaśnienia, instrukcje.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita.
Środki dydaktyczne:
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
kredki, warzywa, arkusze papieru formatu A4 dla każdego dziecka, komputer z dostępem do
Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, środki dydaktyczne zamieszczone na
portalu Scholaris (dla nauczyciela do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Treść rymowanki Warzywa wraz z przykładowymi pytaniami – materiał do
wydrukowania;
2. Przepis na sałatkę jarzynową wraz z przykładowymi pytaniami – materiał do
wydrukowania;
3. Które warzywa potrzebne są do przygotowania sałatki?– materiał do wydrukowania;
4. Marchewki i ziemniaczki – materiał do wydrukowania;
5. Tekst piosenki - Pyszne, zdrowe, warzywa kolorowe;
6. Nagranie piosenki Pyszne, zdrowe, warzywa kolorowe;
7. Kolorowanka multimedialna Kosz z warzywami;
8. Puzzle multimedialne Smakołyki;
9. Multimedialna gra memory Warzywne memory.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego